Breaking News

ВЕСТИ

СДСМ и ДУИ не разговарале за името на техничкиот премиер, вели премиерот Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека за името на техничкиот премиер се уште не разговарале со раководството на Демократската унија за интеграција (ДУИ).  – Во однос на името на техничкиот премиер не сме разговарале, рече премиерот одговарајќи на новинарски прашања по посетата на Фармацевтскиот факултет во Скопје.    За изборниот …

Повеќе »

Еуромакс Ресоурцес: За да доставиме ревидирана и дополнета Студија за влијание врз животната средина неопходно е претходно да се донесе одлука за спој…

Во врска со коментарите дека целосно расчистување на сите дезинформации и заблуди креирани во врска со идниот рудник за бакар „Иловица – Штука“ ќе биде доставување на ревидирана и дополнета Студијата за влијание врз животната средина, сакаме уште еднаш да го потенцираме следното. Согласно позитивните законските регулативи за да доставиме …

Повеќе »

МД „Илинден“: УКИМ да не ги поткопува изучувањето на македонскиот јазик и развојот на македонистиката на Универзитетот во Тирана

Македонското друштво „Илинден“-Тирана упати јавен апел до институциите за заштита на националните и државни интереси барајќи од УКИМ, како што стои, да не ги поткопува изучувањето на македонскиот јазик и развојот на македонистиката на Универзитетот во Тирана. -Од формирањето на нашето друштво, во 2009 година, ние, Македонците од Албанија водиме …

Повеќе »

Презентирана опремата која Шведската амбасада ја донира во општина Кавадарци

Амбасадорката на Кралството Шведска Ами Ларсон Џаин и постојаниот претставник на Програмата за развој на Обединетите нации  Армен Григорјан денеска беа во посета на општината Кавадарци. Од Кабинетот на кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев информираа дека целта на посетата беше презентација на опремата која Шведската амбасада ја донира во општината Кавадарци и …

Повеќе »

Облачно со северен ветер за продолжениот викенд

Времето утре ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, поизразен претпладне долж Повардарието. Минималната температура ќе биде во интервал од минус шест до четири степени, а максималната од еден до 9 степени.  Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до …

Повеќе »

Османи: Ако Западниот Балкан остане рана на телото на Европа или ќе крвари или ќе привлекува малигни влијанија 

– Процесот на проширување на ЕУ е некаде меѓу заснован на заслуги и геополитички пристап, што значи дека железната врата на Унијата се отвора накусо во одреден политички моментум и влегуваат оние кои во тој момент се до некаде поподготвени за прием од останатите, истакна денеска во Брисел министерот за …

Повеќе »

Директорот за развој и инвестиции на АД ЕСМ Андонов на регионална конференција на еколошките и бизнис лидери „Look Up 2“

На втората регионална конференција на еколошките и бизнис лидери „Look Up 2“, која се одржа во Копаоник, Република Србија, свое учество имаше и директорот за развој на инвестиции на АД ЕСМ, Виктор Андонов. Конференцијата ја отвори Министерката за земјоделство, шумарство и водостопанство Јелена Танасковиќ, а исто така свое обраќање имаше …

Повеќе »

Твиниг проект за поддршка на АЦВ во областа на безбедноста и обезбедувањето  во воздухопловството

– Подобрување на безбедноста и обезбедувањето во цивилното воздухопловство  во земјава во согласност со европската регулаторна рамка е главната цел на новиот Твининг лајт проект „Поддршка на Агенцијата за цивилно воздухопловство во областа на безбедноста и обезбедувањето во воздухопловството“ чиј старт официјално беше означен денеска.  Проектот, кој ќе се спроведува …

Повеќе »

Поднесен предлог за разрешување на јавен обвинител од Скопје

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија денеска соопшти дека е поднесен предлог за разрешување на јавен обвинител поради тоа што не постапувал по предмети во законски пропишаните рокови.  Во соопштението не се наведува за кој јавен обвинител станува збор, освен дека тој е од Основното јавно обвинителство Скопје.  – Комисијата …

Повеќе »

Универзитетот на ЈИЕ домаќин на меѓународна конференција за зајакнување на учеството на жените во претприемништвото и иновациите

– „Зајакнување на жените во Северна Македонија: Инклузивност и иновација во претприемништвото“ е насловена конференцијата која ја организира денеска Универзитетот на Југоисточна Европа (УЈИЕ) од Тетово, што е дел од проектот за поддршка на повеќе жени во претприемништвото и иновациите. Конференцијата е поделена на повеќе теми – како жените да …

Повеќе »