Breaking News

ВЕСТИ

Отворен нов дел во Психијатриската болница „Скопје“ со капацитет за 68 пациенти

Во рамки на Психијатриската болница „Скопје“ денеска е отворен нов објект со капацитет од 68 болнички кревети. Новата болница е опремена според сите меѓународни стандарди. Објектот е опремен со сите потребни санитетски и други придружни простории за соодветно сместување и болничко секојдневие на пациентите. – Денеска е важен ден за …

Повеќе »

Лундгрен: Во ЕУ сме расположени за проширување, искористете го моментумот

Не е прашање дали, туку кога и како ќе се случи проширувањето на ЕУ. Шведска се залага за процес заснован на заслуги и силно го поддржуваме напредокот на Северна Македонија на тој пат. За тоа силно се залагаме и во ЕУ како земја – членка. Се надеваме дека ќе постигнете …

Повеќе »

Финансиска спогодба за ИПАРД 3, се прошируваат можностите за инвестирање во земјоделството (ДПЛ)

– Нови 97 милиони евра европски неповратни средства ќе бидат наменети за модернизација и развој на македонското земјоделство преку ИПАРД 3 програмата. Финансиската спогодба за ИПАРД 3 денеска во име на Владата ја потпиша вицепремиерот за европски прашања и главен преговарач со ЕУ, Бојан Маричиќ, во присуство на евроамбасадорот Дејвид …

Повеќе »

Градежни активности во општина Карбинци 

Градежни активности се реализираат во Општина Карбинци. На барање на жителите во село Козјак се рехабилитира главната улица. Градоначалникот на Општина Карбинци Виктор Паунов изјави дека станува збор за улица која беше премногу оштетена. Овој период приоритетен проект за нив како општина  е реконструкцијата на патот меѓу селата Долни Балван …

Повеќе »

Детето со аутизам било лекувано според протоколи во Психијатриската болница во Демир Хисар, рече министерот Меџити

Детето со аутизам било лекувано според сите протоколи што ги даваат експертите по психијатрија, одговори денеска министерот за здравство Фатмир Меџити, запрашан за реакцијата на родителите на дете со аутизам околу начинот на кој било третирано нивното дете со аутизам во психијатриската болница Демир Хисар, кое, според родителите, имало рани …

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ ќе го блокира носењето на Законот за амнестија, а доколку биде ставено европско знаменце, ќе ја напушти работата на Собранието

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска остварил средба со пратеничката група во Собранието предводена од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. На средбата, информираа од ВМРО – ДПМНЕ, се разговарало за актуелната политичка состојба, со посебен акцент на Законот за амнестија предложен од Владата. Пратеничката група на ВМРО – ДПМНЕ и Коалицијата, како …

Повеќе »

Шаќири: Реконструкциите на студентските домови не може да почнат додека не се решат имотно-правните прашања

Најавените реконструкции на студентските домови не може да отпочнат, сѐ додека не се реши нивниот имотно-правниот статус. Со промените во Законот за градба, поголемиот дел од студентските домови се наоѓаат на државно земјиште, а тоа е случај и со повеќе јавни установи во земјава, изјави денеска министерот за образование и …

Повеќе »

Граѓаните на Делчево со зголемена доверба во работата на дел од надлежните инспекторати

Граѓаните на Делчево се почесто пријавуваат проблеми до надлежните инспекторати, а одговорите кои ги добиваат генерално се во законски предвидениот рок. Ова е заклучокот од неколкуте направени анкети во рамки на проектот „Инспекторатите во служба на граѓаните“, кој невладината организација „КХАМ“ од Делчево го реализира со финансиска поддршка од Министерството …

Повеќе »

Во септември имало 778 пожари, само викендов 95 пожари

Во текот на вчерашниот ден имало 37 пожари од кои четири се уште се активни, информираа денеска од Центарот за управување со кризи (ЦУК).  Оттаму посочуваат дека почнувајќи од петокот до вчера имало вкупно 95 пожари на отворен простор, а во текот на септември регистрирани се вкупно 778 пожари на …

Повеќе »

Каевски: Мицкоски е анти ЕУ политичар, а ДПМНЕ антизападна партија

Почитувани граѓани, почитувани медиуми, Христијан Мицкоски не може да ги оправда неговите анти ЕУ и антизападни политики. Нема ниту еден аргумент зошто ДПМНЕ го блокира европскиот пат на земјата и членство во ЕУ. Ова е најголема потврда на фактот дека Мицкоски е против ЕУ а актуелното ДПМНЕ е антизападна партија. …

Повеќе »