Breaking News

ВЕСТИ

Оздемир: Германија сака да ја види Северна Македонија што поскоро во ЕУ

Доколку Северна Македонија стане членка на ЕУ, се би било поинаку, и во однос на цените и во однос на агро секторот. Би имала пристап до заедничките пазари и би имала повеќе можности, оцени денеска германскиот сојузен министер за земјоделство и храна, Џем Оздемир. Како што истакна Оздемир, одговорајќи на …

Повеќе »

Ревизори на ДЗР укажуваат да се извади од бункер акцелераторот во Клиничка болница-Битола

Ревизори на Државниот завод за ревизија, по извршената ревизија во ЈЗУ Клиничка болница-Битола, информираат дека во просториите на Болницата во посебен објект, бункер, сместен е линеарен акцелератор кој не се користи и не е внесен во сметководствената евиденција. Во извештајот се нагласува дека акцелераторот е наменет за третман на онколошки …

Повеќе »

Кинотека ја одржа првата обука од проектот „… и Акција!“ на програмата „ЕРАЗМУС +“ 

НУ Кинотека на Република Северна Македонија подржана од Европска Унија, во рамките на ЕРАСМУС + програмата, е носител на проект наречен И… Акција! Партнери во овој проект се: Здружение за образование во областа на природните науки, уметностите и архитектурата (Словенија), Ириг Мој Град (Србија), Асоцијацијата Екстрeмундо (Шпанија) и Здружение традиции, …

Повеќе »

ЦУК: Вчера имаше 29 пожари на отворен простор, активни се уште два

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека вчера имаше 29 пожари на отворен простор. Гореле стрништа, пасишта, отпадоци, сува трева, трње, трска, лозје, грмушки, нискостеблеста и мешана шума, борова шума и неколку депонии, а во Општина Василево изгорела и една колиба, според податоците од Секторот за операции и координација …

Повеќе »

Дваесет и осум години од атентатот врз претседателот Киро Глигоров

Пред 28 години на 3 октомври беше извршен атентат врз првиот претседател на Република Македонија Киро Глигоров, кој го преживеа со тешки повреди на главата. На местото на атентатот загина неговиот возач Александар Спировски, а беше повреден телохранителот на Глигоров, Илчо Теовски. Како последица од повредите почина и случајниот минувач …

Повеќе »

Санфеј: Инфлацијата ќе продолжи да паѓа, да се работи на реформите

Финансиската стабилност на македонската економија е силна и длабоко зајакната во изминатите години. Банките се добро капитализирани, профитабилни, нивото на нефункционални кредити е прилично ниско, така што не сме загрижени за стабилноста на финансискиот систем на оваа земја, вели за МИА Питер Санфеј, потпретседател на Европската банка за обнова и …

Повеќе »

Пад на стапката на невработеност во ЕУ во август

– Сезонски прилагодената стапка на невработеност во Еврозоната во август 2023 година изнесуваше 6,4 отсто, а на ниво на цела ЕУ беше 5,9 проценти, што претставува намалување како во споредба со претходниот месец, така и на годишно ниво, соопшти Европската статистичка служба – Евростат.  Во јули годинава стапката на невработеност …

Повеќе »

Продолжува растот на хотелски резервации преку онлајн платформите во ЕУ

– Во текот на вториот квартал од 2023 година преку платформите за краткорочно изнајмување сместувачки капацитети, како „Ербиенби“, „Букинг“, „Експедија Груп“ или „ТрипАдвајзор“, биле извршени резервации за речиси 153 милиони ноќевања во хотели или преноќевалишта на територијата на ЕУ, што претставува раст за 15,8 отсто во споредба со истото ланско …

Повеќе »

Уште една иницијатива Западен Балкан да биде геостратешки императив за ЕУ, да се преземат конкретни чекори без дополнително одложување

По австрискиот нон-пејпер испратен до ЕУ-инстутициите минатата недела за конкретни чекори за интеграција на Западен Балкан во ЕУ, вчера во заедничка изјава словенечката министерка за надворешни и европски работи Тања Фајон, министерот за европски и меѓународни прашања на Австрија Александар Шаленберг и хрватскиот министер за надворешни и европски работи Гордан …

Повеќе »

Отворен нов дел во Психијатриската болница „Скопје“ со капацитет за 68 пациенти

Во рамки на Психијатриската болница „Скопје“ денеска е отворен нов објект со капацитет од 68 болнички кревети. Новата болница е опремена според сите меѓународни стандарди. Објектот е опремен со сите потребни санитетски и други придружни простории за соодветно сместување и болничко секојдневие на пациентите. – Денеска е важен ден за …

Повеќе »