Breaking News

ВЕСТИ

Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа одбележани пред Владата

Владина делегација предводена од техничкиот премиер Талат Џафери положи цвеќе и им оддаде почит на борците од Народноослободителната борба, пред споменикот „Ослободители на Скопје“  на платото пред Владата, со што ги одбележа 9 Мај – Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа. Во состав на владината делегација беа …

Повеќе »

Деспотовски: Силен и реформиран СДСМ ќе биде надеж за сите граѓани

Членот на СДСМ Јован Деспотовски денеска во врска со резултатите од вчерашните избори изјави дека за носење на брзи и квалитетни одлуки потребна е итна сериозна анализа, но и храброст кај врвот да се прифати реалноста на овој пораз. Тој е на ставот дека силен и реформиран СДСМ ќе биде …

Повеќе »

„Гласови“ – концерт на „Мизар“ со „Хармосини“ и десетина врвни инструменталисти во Македонската филхармонија

Настан кој треба да ни ги отвори очите и да ни каже една голема вистина за реалните состојби во културата, посебно за она што некогаш било, а и денес е авангарда. Со овие зборови новинарот Љупчо Јолевски го најави концертот „Гласови” на „Мизар“ и хорот „Хармосини“, закажан за в недела, …

Повеќе »

Бензините и дизелот остануваат со иста цена, поевтинува мазутот

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) не се менуваат, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и управување со комунален отпад (РКЕ).  Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за …

Повеќе »

Герапетритис: Се надевам дека нема да има промена во надворешната политика на Северна Македонија

– Надеж дека новата Влада на ВМРО-ДПМНЕ нема да направи промени во надворешната политика, но и дека земјата ќе го продолжи својот европски пат, изрази шефот на грчката дипломатија Јоргос Герапетритис во интервјуто за грчкото радио Скај“, јави дописничката на МИА од Атина. Министерот за надворешни работи на Грција, говорејќи …

Повеќе »

Муцунски: Со над 280.000 гласови разлика беше поразена корумпираната власт – народот одбра промени, а СДСМ и ДУИ да одат во опозиција

Вчера се случи историја. Вчера народот повторно ја направи Македонија своја и горда и јасно покажа дека Македонија треба да чекори во правецот на напредокот, успесите, реформите и европските стандарди. Вчера победи Македонија, победи народот, победија и Македонци, Албанци, Турци, Срби, Роми, Бошњаци и Власи, победија граѓаните. Затоа упатувам огромна …

Повеќе »

Показна вежба на Баталјонот на специјални сили на Армијата на Охридското Езеро

– Припадници на Баталјонот на специјални сили на Армијата на РСМ во текот на утрешниот ден во водите на Охридското Езеро кај Центарот за обука на вода во периодот од 10 до 12 часот ќе реализирааат показна вежба – препад на пловен објект. За успешна реализација на вежбата, во текот …

Повеќе »

Илир Мета му ја честита двојната победа на ВМРО-ДПМНЕ во која бил убеден

 Поранешниот албански претседател и актуелен лидер на Партијата на слободата, Илир Мета го поздрави изборниот резултат во Северна Македонија, наведувајќи дека „отсекогаш бил симпатизер на ВМРО ДПМНЕ“. -Честитки Мицкоски. Се знаеше дека ВМРО ќе победи! Но, не толку убедливо! Се знаеше дека и ВЛЕН вредеше! Ама дека вредело толку?! Дека …

Повеќе »

Одбележан Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа – 9 мај

– Со положување на свежо цвеќе пред споменикот „Ослободители на Скопје“, како и на Партизанските гробишта во Бутел, денеска беше одбележан Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа – 9 мај.  Евроамбасадорот Дејвид Гир, заедно со владината делегација предводена од претседателот на Владата на Република Северна Македонија Талат …

Повеќе »

СКСЗМ: Одлуката за осигурување на автомобили е еднострана и штетна за бизнис секторот и економијата во државата

Стопанската Комора на Северо-Западна Македонија ја оквалификува одлуката на Комисијата за осигурување од автомобилска одговорност како неподдржувачка на бизнисот и економската благосостојба. -На многу бизниси им е потребно да се поддржуват на возила за извршување на нивните активности, како што се транспорт на стоки, услуги или вработени. Повисоки цени на …

Повеќе »