Breaking News

МАРКЕТИНГ

ПРВ САЕМ НА СПИЕЊЕ ВО ИСТ ГЕЈТ МОЛ ВО СКОПЈЕ

Добриот сон е важен за здравјето на луѓето, а тоа зависи од удобноста на креветот, цврстината на душеците, ергономијата на перниците. Од таа причина Ист Гејт Мол заедно со своите првокласни брендови и реномирани брендови од сегментот за уредување на домот, JYSK Neptun, Comodita Home, Ozdilek, Dormeo Home, New Age, …

Повеќе »

Програма за визуелни уметности во организација на Култарт (Cultart, Cultural Management Academy)

    На крајот на месец јануари 2023, во периодот од 19 до 26 во Виена, Австрија се одржа втората програмска сесија од културната Академија на тема визуелни уметности во организација на Култарт (Cultart), нова практична програма во културниот менаџмент иницирана да ги исполни празнините во академските образовни програми. Проектот …

Повеќе »

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка и изготвувале порнографски материјал

Дваесет и петгодишен велешанец преку „Инстаграм” запознал четиринаесетгодишно девојче, кое под закани и уцени, го принудувал да оди во станови што биле изнајмувани на повеќе локации во Велес, на средби со други машки лица, кои прво конзумирале наркотична дрога и алкохолни пијалоци и во таква состојба вршеле полови дејствија врз …

Повеќе »

Пет медали за каратистите на „Макпетрол” на турнирот „Кроација опен”

Две златни, две сребрени и еден бронзено одличје освоија членовите на скопски „Макпетрол” на меѓународниот карате турнир „Кроација опен” што викендов се одржа во Самобор, Хрватска. На силното интернационално натпреварување учествуваа 1.800 каратисти од 25 држави, односно 292 клуба. – На турнирот настапивме со 10 каратисти. Ова натпреварување е главна …

Повеќе »

Претседателот Пендаровски покровител на „2023–Година во чест на Ацо Шопов”

Претседателот Стево Пендаровски е покровител на чествувањето на 100 годишнината од раѓањето на македонскиот поет Ацо Шопов, што ќе се одбележи со низа настани во текот на 2023 година. Чествувањето на големиот јубилеј – 100 години од раѓањето на великанот на современата македонска литература и култура, Ацо Шопов, е во …

Повеќе »

Само еден од пет филмови во Европа е режиран од жена, кај нас и помалку

    Евидентна е родовата нееднаквост во европскиот филм во 2021, жените режисерки добиваат помалку јавни средства, работат со пониски буџети, а нивните филмови имаат пократка дистрибуција; сепак, нивните филмови често се уметнички поуспешни и финансиски поефикасно се произведуваат. Оттука, недостатокот на женски талент во индустријата не може да биде …

Повеќе »

Во Велес почна со работа киното „Киноверзум 3Д“ од Свети Николе

Со филмот „Аватар: Патот на водата“ синоќа во преполната сала „Бели Мугри“ во Велес почна со работа киното „Kиноверзум 3Д“ од Свети Николе. Филмот репризно ќе биде прикажан и вечер, во 21 часот, и в сабота и недела од 18 часот. Вечерва за најмладата публика од 17 часот ќе биде прикажан детскиот филм „Неверојатниот …

Повеќе »

Премиерот Ковачевски ќе го посети Институтот за македонски јазик

Премиерот Димитар Ковачевски и министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска ќе го посетат Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“. Посетата, како што соопшти владината прес-служба, се должи на завршувањето на Проектот за дигитализација на материјалите од картотеките. мс/сп/ 2023-01-18 07:01:42, од Марија Спасовска Скопје, 18 јануари 2023 (МИА)

Повеќе »

Реакција на ММА во врска со етиктирањето медиуми и закани кон новинари

Македонската медиумска асоцијација на националните терестријални телевизии, силно и енергично реагира на политичките етикетирања на две наши членки, Телма и Алфа, како и на заканите за ликвидација на вработените од Канал 5 ТВ од некои физички лица за кои до денес нема информација од надлежните институции дали воопшто се пронајдени …

Повеќе »

Во Делчево втора работилница од проектот „Да се реализира ветеното – Буџетски мониторинг и Отворени финансии“

„Како се спроведува буџетски мониторинг и како се користи алатката отворени финансии“ беше темата на денешната работилница, втора по ред што се одржува во рамки на проектот „Да се реализира ветеното – Буџетски мониторинг и Отворени финансии“. Актовноста се реализира во насока на поддршка на изборните реформи во земјава. Проектот …

Повеќе »