МАРКЕТИНГ

Здружението на вработени во сектор игри на среќа “САКАМ ДА РАБОТАМ“: НЕКА НИ Е ЧЕСТИТ МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА ТРУДОТ!

„САКАМ ДА РАБОТАМ“ како Здружение на вработени во сектор игри на среќа бара државните институции конечно да застанат во одбрана на нашето достоинство, човекови слободи и уставно загарантирани права на работен однос. Многумина меѓу нас се родители на малолетни деца или на тинејџери и навистина тешко ни паѓа кога ги …

Повеќе »

НАкС: Синдикалното здружување вреди

Независниот академски синдикат се формираше во 2016 година, со заложба за подобрување на квалитетот на високото образование и науката, почитување на универзитетската автономија, како и подобрување на општествениот и социјален статусна академската заедница. По неколкугодишната борба со различните чинители, водејќи дебата базирана на аргументи, анализи, истражувања, алармирајќи за проблемите и …

Повеќе »

Одржан Првиот априлски коњички турнир во прескокнување пречки

Во организација на Коњичкиот клуб (КК) Анималс викендов во Скопје се одржа Првиот априлски коњички турнир и воведното коло од Отвореното лига – првенство во прескокнување пречки. На терените Дрма – Идризово во саботата на програмата беа натпревари во прескокнување пречки во категориите КАТ – Е, КАТ – А и …

Повеќе »

Маестро Емил Табаков: Неодговорно е две национални установи да се мешаат во една зграда

По одлуката на Владата за основање нова национална установа Оркестар за џез музика и планот за нејзино времено сместување во зградата на Македонската филхармонија, свој став изнесе и маестро Емил Табаков од Бугарија, кој се смета за еден од најзначајните диригенти на овие простори. Табаков е чест гостин на концертите …

Повеќе »

Одбележување на Меѓународниот ден на танцот – 29 Април

Претседателот на Русија, Владимир Путин, потпиша нов пакет измени на Кривичниот законик, со кои се зголемија казните за предавство, велепредавство, тероризам и помагање на меѓународни организации чиј член не е оваа земја. За велепредавство сега се казнува доживотен затвор, објави денеска независниот руски информативен портал Медуза, со седиште во Рига, …

Повеќе »

Доделување грантови во рамки на проектот СМАРТ Балкан во „Јавна соба“

Центарот за истражување и креирање политики – ЦИКП информира дека денеска, со почеток во 10:30 часот, во „Јавна соба“ ќе се одржи церемонија за доделување грантови на граѓански организации, правни субјекти и неформални групи во рамки на проектот СМАРТ Балкан – Граѓанско општество за поврзан Западен Балкан. – Церемонијата за …

Повеќе »

(ФОТО) Поточиња влегуваат во финални подготовки за јубилејното 20 издание!

Големиот јубилеј од неверојатни 20 години постоење на македонската музичка сцена се наближува за Детскиот Фестивал Поточиња, и самите припреми за истиот веќе влегуваат во напредна и финална фаза односно дечињата-носителите на детската песна веќе на големо се подготвуваат за Поточиња 2023 играјќи ги и пеејќи ги новите детски хитови. …

Повеќе »

Панел-дискусија „Регионалните иницијативи и европската интеграција“

По повод Денот на македонската дипломатија – 29 Април, денеска во Министерството за надворешни работи ќе се одржи панел-дискусија на тема „Регионалните иницијативи и европската интеграција“, која е во организација на Дипломатскиот клуб – Скопје и Универзитетот Американ колеџ Скопје (УАКС). Како што информираат од УАКС, воведно обраќање ќе има …

Повеќе »

Започнува втората сезона на регионалниот eSport гејминг турнир

Започнува втората сезона на Telekom eSports Championship, повторно во организација на Македонски Телеком, Хрватски Телеком и Црногорски Телеком. Оваа година, освен натпреварувачите од Македонија, Хрватска и Црна Гора, во натпреварувањето ќе можат да учествуваат и играчи надвор од Адрија регионот, односно од други држави во Европската Унија, Велика Британија и …

Повеќе »

Состанок на Европските асоцијации на сестри на интензивна нега во Клиника Жан Митрев

Клиничката болница Жан Митрев беше домаќин на Пролетниот состанок на Европската федерација на асоцијации на сестри за интензивна нега (European Federation of Critical Care Nursing Associations – EfCCNa). Повеќе од 30 претставници и членови на одборот на федерацијата од 27 европски земји на дводневниот состанок дискутираа за целите и задачите …

Повеќе »