ФИНАНСИИ

Лидија Попандонова избрана за претседавач со Европската комисија за земјоделство на ФАО

Постојаниот претставник на Република Северна Македонија во ФАО, Лидија Попандонова, на вчерашната 43. сесија на Европската комисија за земјоделство на ФАО, со консензус на земјите членки од Европа и Централна Азија, беше избрана за претседавач со ова статутарно тело на ФАО. -Ова е големо признание и чест не само за …

Повеќе »

АНАЛИЗА: Плати, договорни услуги, градежни работи : од каде се крати а каде се додава со ребалансот на Буџетот

Помалку пари за водовод и канализација, за градежни зафати, за невладини. Во дел од институциите и министерствата има и кратење на сумите за договорни услуги и за патни и дневни трошоци, но кај дел има зголемување, пишува Порталб.мк. Буџетски поместувања тешки стотици милиони евра -– развојниот дел под “нож“ И …

Повеќе »

Мицкоски: Власта да ги исполни очекувањата на пензионерите

Власта да покаже повеќе разум и да ги прифати барањата на пензионерите, побара лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес од тетовска Брвеница, одговорајќи на новинарско прашање. Тој не го прифаќа ставот на власта дека нема простор за решение. – Па видете од власта велат дека нема простор за …

Повеќе »

Уште еден брод со жито исплови од украинското пристаниште

Вториот товарен брод „Аројат“ го напушти украинското црноморско пристаниште Чорноморск откако натовари жито, изјави денеска извор од индустријата. Товарните бродови Ресилиент Африка (Resilient Africa и Aroyat) пристигнаа во Украина во саботата и требаше да заминат откако ќе натоварат речиси 20. 000 тони пченица за Африка и Азија. Бродот Ресилиент Африка …

Повеќе »

Кривична пријава против шест лица за копање тунел до Вишиот суд во Подгорица

Вршителот на должноста директор на црногорската полициска управа Никола Терзиќ изјави дека полицијата знае кои се луѓето кои го ископале тунелот до зградата на Вишиот суд во Подгорица и дека во кривичната пријава ќе бидат опфатени шест лица, меѓу кои има и државјани на Србија. „Полициската управа знае кои се …

Повеќе »

Османи – Коен во Њујорк: Заемни заложби за развој на односите и зајакнување на врските меѓу регионите

Шефот на дипломатијата Бујар Османи се сретна со министерот за надворешни работи на Израел, Ели Коен, во рамки на 78-то Генерално Собрание на Обединетите нации, што се одржува во Њујорк. Како што соопшти МНР, соговорниците ги реафирмираа заложбите за понатамошно зајакнување на билатералните односи, со посебен фокус на економската соработка …

Повеќе »

Тренчевска: Услугата помош и нега во домот достапна за 45 стари лица во Пласница

Услугата помош и нега во домот е достапна за 45 стари лица во општина Пласница. Услугата  ја спроведува Здружението за поддршка на идентификувани и потенцијални ранливи групи „Жртва“, кое заедно со општина Пласница добија грант за развој на оваа услуга во рамки на Проектот за подобрување на социјалните услуги. Министерката …

Повеќе »

АНАЛИЗА: Увид во ребалансот на Буџетот, помалку трансфери за невладините, кратења за комунални услуги!

Милионски суми  од капиталните расходи се скратени за да се обезбедат пари за повисоки плати. Кај  сите ресори и институции се предвидени повисоки буџети за плати, придонеси и надоместоци, но од друга страна има кратења, пишува Порталб.мк. Финансиски поместувања во министерствата .. За Министерството за политички систем се предвидува намалување на средствата за патни …

Повеќе »

Министерство за култура: Сите обврски на Агенцијата за филм ќе бидат сервисирани

Во интерес на транспарентно информирање, Министерството за култура повторува дека кратење на буџетот за филм нема да има. . Со оглед на новото соопштение на Агенцијата за филм, информираме дека, сите обврски кои Агенцијата ги има преземено кон своите корисници, ќе бидат навремено сервисирани, согласно динамиката и месечните планови, велат …

Повеќе »

ЕОС Груп истражување: Инфлацијата и енергетската криза создадоа загриженост за финансиската иднина кај граѓаните во Европа

    Околу 47% од потрошувачите во Европската Унија и земјите од Југоисточна Европа се загрижени за својата финансиска иднина, покажува истражувањето на потрошувачите што го спроведе Групацијата ЕОС („EOС Group“).  Истражувањето е спроведено во првата половина од 2023 година во земјите членки на Европската Унија, Швајцарија и земјите од …

Повеќе »