ФИНАНСИИ

Земјите од ЕУ постигнаа првичен договор за нови санкции против Русија

Земјите од ЕУ постигнаа првичен договор на амбасадорско ниво за единаесеттата рунда санкции против Русија, соопшти шведското претседателство со Советот на ЕУ. Новите санкции предвидуваат подобрување на мерките против заобиколувањето на веќе воведените ограничувања против руските претставници, граѓани и организации. Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен го изрази …

Повеќе »

Судски совет во контрола на Струшкиот суд за да ги провери наводите за градоначалникот Рамиз Мерко

Судскиот совет ќе формира комисија која во Основниот суд во Струга ќе направи контрола за да ги провери наводите на Стејт Департментот и американската амбасадорка, Анџела Агелер, кои вчера соопштија дека градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко е ставен на црната листа на личности на САД поради сомневања дека се мешал …

Повеќе »

Европската комисија ќе предложи замрзнатите руски средства да се користат за обнова на Украина

Европската комисија ќе предложи замрзнатите руски средства да се користат за поддршка на обновата на Украина, изјави денеска претседателката на Комисијата Урсула фон дер Лајен за време на втората конференција за обнова на Украина, што се одржува во британската престолнина, јави ДПА. Европската комисија ќе го претстави соодветниот план пред …

Повеќе »

Уапсена поранешната премиерка на Перу, Чавес

– Полицијата на Перу ја уапси поранешната премиерка Бетси Чавес поради наводна вмешаност во заговор против државата и приклучување кон поранешниот претседател Педро Кастиљо во „државниот удар“. Чавес е во домашен притвор во јужниот град Такна повеќе од шест месеци откако Кастиљо е уапсен и затворен под обвинение за бунт. …

Повеќе »

Шаќири: Со самиот избор на ФЕИТ, сте ја направиле најголемата инвестиција во животот

Со самиот избор за продолжување на образованието на ФЕИТ, сте ја направиле најголемата инвестиција во вашите животи. Ова го истакна министерот за образование и наука Јетон Шаќири на промоцијата на новата генерација дипломци и магистри на Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) во Скопје. Како што се наведува во …

Повеќе »

На конференција на ОН за Судан донаторите ветија околу 1,5 милијарда долари

Земјите донатори ветија речиси 1,5 милијарда долари помош за Судан, соопштија Обединетите нации, додавајќи дека земјата тоне во „невидена“ спирала на смрт и насилство. -Кризата бара континуирана финансиска поддршка и се надевам дека сите ќе можеме да го задржиме Судан на врвот на нашите приоритети, изјави шефот за хуманитарна помош …

Повеќе »

Во Собранието две комисии ќе одржат седници

Во Собранието на Северна Македонија денеска седници ќе одржат комисиите за економски прашања и за прашања на изборите и именувањата. Членовите на Комисијата за економски прашања ќе дискутираат по Предлог законот за дополнување на Законот за минерални суровини во прво читање и Статутарната одлука за изменување и дополнување на Статутот …

Повеќе »

Во Србија се набавува апарат за хемофилтрација, спирометар, апарат за неинвазивна вентилација со вредност од 2 милиони динари

Секретаријатот за здравство на Белград обезбеди 2 милиони динари за набавка на апарат за хемофилтрација, спирометар, апарат за неинвазивна вентилација и монитор за Универзитетскиот клинички центар „Д-р Драгиша Мишовиќ – Дедиње“, објави „Беоинфо“. – Апаратот за хемофилтрација е набавен за потребите на Клиниката за анестезиологија со реанимација. Неопходно е за …

Повеќе »

Русија ја одби помошта од ОН, бројот на жртвите од поплавите по саботажа на браната се зголемува

Русија ги отфрли понудите на Обединетите нации (ОН) да им помогне на жителите погодени од поплавите предизвикани од пробивањето на браната Каховка на реката Дњепар, соопшти синоќа светската организација. Од 6 јуни, кога браната беше оштетена и се поплави областа Херсон, окупирана од Русија, бројот на жртвите од поплавите се …

Повеќе »

Минатомесечното неуспешно лансирање сателит Северна Кореја го нарече „најголем неуспех“

Раководството на Северна Кореја на својот последен работен состанок на владејачката партија, минатомесечното неуспешно лансирање на воен сателит го оцени како  „најголем неуспех“, јави денеска севернокорејската државна новинска агенција КЦНА (KCNA). Од петокот до вчера се одржа проширен пленарен состанок од која владејачката Работничка партија на Северна Кореја испрати порака …

Повеќе »