ФИНАНСИИ

Во јуни минимално намалени увозните цени од одделот Кокс и рафинирани нафтени производи

Увозните цени од одделот Кокс и рафинирани нафтени производи во јуни годинава се повисоки за 0,4 отсто на месечно ниво и пониски за 43 отсто на годишно ниво. Според податоците на Државниот завод за статистика, увозните цени на моторните бензини во јуни се повисоки за 4 отсто на месечно ниво, …

Повеќе »

Спасовски: Корупцијата во првите шест месеци од годинава намалена за 22 отсто

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во објава на Фејсбук наведе дека корупцијата во првите шест месеци од годинава е намалена за 22 отсто, во споредба со 2022. Спасовски наведува дека досега имало 47 кривични дела, кривично пријавени 80 сторители и материјална штета над 92,7 милиони денари. -Злоупотребите на службена …

Повеќе »

ЦГК: Општините потрошиле 770 илјади евра за прскање против комарци

За прскање против комарци, општините годинава платиле 770 илјади евра. Тендери за справување со комарците имале 39 општини и еден плански регион со 9 општини. Ова, како што посочуваат од Центарот за граѓански комуникации, повикувајќи се на анализата направена врз податоците на сите договори за јавна набавка за комарци, значи …

Повеќе »

Девизните резерви на крајот на јули 3,8 милијарди евра

Девизните резерви на крајот на  јули годинава изнесувале 3. 801,7 милиони евра, соопшти Народна банка. Најголем дел од девизните резерви се пласирани во хартии од вредност (63,8%), по што следуваат валутите и депозитите (25,6%) и монетарното злато (10,4%). /Фото: МИА архива . Извор: МИА

Повеќе »

Во Албанија нивото на инфлација во јули 4,2 отсто

Министерката за финансии и економија Делина Ибрахимај денеска објави дека Албанија продолжува да има умерени и забавувани стапки на инфлација. Според неа јулската инфлација  е 4,2 отсто, наспроти 7,5 отсто истиот месец  минатата година. – Главна компонента на растот и влијанието на вкупната инфлација во текот на минатата, но и …

Повеќе »

Д-р Даниловски: Јавна тајна е дека бараат пари од пациенти коишто се закажани за интервенција во регуларни термини во државно здравство

„Тоа што е дадена можност на определени категории доктори да имаат дополнителна дејност е направено за да се помогне на пациентите, но да се помогне и на докторите кои размислуваат да заминат во приватното здравство или во странство, за да остварат дополнителен приход во рамки на државното здравство кај што …

Повеќе »

ЕДС Инфо поинт: Просечната цена на струјата на HUPX берзата денескa изнесува 108,48 евра за мегават час, на МЕМО 102,35 евра за мегават час

Согласно податоците за движењето на цените на берзата HUPX во Унгарија за 04 август просечната часовна цена на еден мегават час електрична енергија (baseload) изнесува 108,48 евра/mwh, додека на Македонската берза за електрична енергија цената е 102,35 евра/mwh Цената на електричната енергија во текот на дневните часови (9:00 – 20:00) …

Повеќе »

Шмигал: Војната ја чини Украина 54 милијарди долари годишно

Поддржувањето на украинските вооружени сили и спротивставувањето на Русија во војната што ја започна ја чини Украина околу 2 трилиони гривни (54 милијарди долари) годишно, изјави украинскиот премиер Денис Шмигал на средбата со украинските амбасадори, цитиран од агенцијата Укринформ. „Всушност, поддршката за вооружените сили и војната ја чинат Украина околу …

Повеќе »

Албанските извозници обвинија дека парите од  криминалот ја намалиле вредноста на еврото и побараа помош од меѓународните финансиски институции

Албанските извозници побараа од претставниците на меѓународните финансиски институции интервенција и помош на монетарната и фискалната политика што ќе ги ублажи шоковите на девизниот курс во земјата, јави агенцијата Балканвеб. Според нив, како што оценуваат во дописот, врз падот на вредноста на европската валута влијаат парите од криминалот а тврдењата …

Повеќе »

Стоилковски: Ковачевски наметнува нови даноци, нема санкции за Фрчкоски

Ниту Бујар Османи, ниту Димитар Ковачевски не одговорија каде се 4 милиони долари од поделбата на имотот на поранешна Југославија што и припаднаа на Македонија? Зошто Фрчкоски не ги враќа парите во буџетот? Дали ќе се санкционира ваквото однесување на Фрчкоски, во моменти кога Ковачевски воведува нови даноци заради празната …

Повеќе »