ФИНАНСИИ

Тренчевска: Работната група ги достави предлозите за пензионерите, очекувам на следната владина седница да ги разгледаме

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска соопшти дека работната група ги доставила предлозите за пензионерите и очекува на следната владина седница да се разговара за нив. – Работната група ги доби предлозите за мерки. Меѓутоа тоа оди на Влада како информација, ќе ги разгледаме предлозите и може …

Повеќе »

Комисија за здравство на ВМРО-ДПМНЕ со осврт на ревизорскиот извештај за Клиниката за радиотерапија и онкологија 

Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук направи осврт на ревизорскиот извештај за онкологија. „ОСВРТ НА РЕВИЗОРСКИОТ ИЗВЕШТАЈ ЗА ОНКОЛОГИЈА Во врска со Ревизорскиот извештај на Државниот завод за ревизија за Клиниката за радиотерапија и онкологија за 2021 година ставот на Централната комисија за здравство на ВМРО-ДПМНЕ е …

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: Пад на реалната плата и зголемување на трошоците за живот

Во 2022 година реалната плата паднала за 5%, велат од ВМРО-ДПМНЕ: -Оваа година во септември во однос на септември лани трошоците на живот се зголемени за 6.6%, а цените на мало за 4.7%. Со СДС платите се намалуваат, а трошоците за живот растат. На Ковачевски не му е доволно што …

Повеќе »

Анализа: Општините најмногу трошат за плати, “лази“ наплатата на данок на имот

  Највисоки трошоци за плати, придонеси, надоместоци. Најголема приходна ставка се трансферите. Наплатата на данок на имот во првите шест месеци со “лазачко“ темпо. Колку и по кој основ се полнеле и трошеле локалните буџети? “Порталб“ во две продолженија на “Анализа“ ќе објави детали за буџетските сметки во првата половина …

Повеќе »

ЕДС Инфо поинт: Просечната цена на струјата на HUPX берзата денеска изнесува 108,68 евра за мегават час, на МЕМО 103,03 евра за мегават час

    Согласно податоците за движењето на цените на берзата HUPX во Унгарија за 6 октомври просечната часовна цена на еден мегават час електрична енергија (baseload) изнесува 108,68 евра/mwh, додека на Македонската берза за електрична енергија цената е 103,03 евра/mwh Цената на електричната енергија во текот на дневните часови (9:00 …

Повеќе »

Анализа : Општините најмногу трошат за плати, “лази“ наплатата на данок на имот!

Највисоки трошоци за плати, придонеси, надоместоци. Најголеми приходна ставка се трансферите. Наплатата на данок на имот во првите шест месеци со “лазачко“ темпо. Колку и по кој основ се полнеле и трошеле локалните буџети? “Порталб“ во две продложенија на “Анализа“ ќе објави детали за буџетските сметки во првата половина од …

Повеќе »

МО ја почна постапката за изградба на споменици на загинатите бранители Љуботенски бачила, Карпалак и Вејце

Министерството за одбрана ја почна постапката за изградба на спомениците на загинатите бранители во месноста Љуботенски бачила, на Карпалак и во Вејце. – Со оглед на обидот на градоначалниците на општините до кои беше поднесена иницијативата да ја политизираат оваа иницијатива, министерката за одбрана Славјанка Петровска, сакајќи да се зачува …

Повеќе »

Андонов: Чебрен ќе овозможи праведна енергетска транзиција и зголемени инвестиции во обновливи извори на енергија

Соработникот за енергетика во Канцеларијата на претседателот на Владата, Виктор Андонов изјави дека Владата низ транспарентна постапка го избра приватниот инвеститор, конзорциумот ППЦ и Архиродрон од Грција, кој имаат обврска на свој трошок да го изградат Чебрен, и да го управуваат преку заедничката компанија со АД ЕСМ, во која АД …

Повеќе »

Бесими: Очекуваме поголем интерес од банките и институциите за зелената обврзница, за граѓаните нова граѓанска во октомври

– Аукцијата за зелената обврзница, за која проспектот беше објавен оваа недела, ќе се одржи на 3 октомври, во вторник, и за неа очекуваме поголем интерес, пред се, од банките и институции, иако е наменета и за граѓаните, изјави министерот за финансии Фатмир Бесими во интервју за Блумберг Адрија. Тој …

Повеќе »

Нето надворешниот долг на крајот на вториот квартал 4.324 милиони евра

На крајот на вториот квартал годинава нето надворешниот долг изнесувал 4. 324 милиони евра (или 30,5 проценти од проектираниот БДП), соопшти денеска Народната банка.  Според податоците на НБ, нето надворешниот долг на земјата, во вториот квартал од 2023 година е зголемен за 121 милион евра, или за 2,9 проценти. Од …

Повеќе »