ФИНАНСИИ

Кумановци уште три месеци ќе користат бесплатен превоз

Кумановци уште три месеци ќе го користат бесплатниот автобуски превоз, одлучи мнозинството советници на последната седница на советот. За оваа намена ќе се одвојат дополнителни 15 милиони денари од општинскиот буџет. Со претходната одлука, бесплатниот превоз можеше да се користи од јануари до јуни, годинава. Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски …

Повеќе »

Скопската епархија очекува финансиска помош за доизградба на црквата „Свети Константин и Елена“

Скопската епархија при Македонската православна прква ‒ Охридска архиепископија соопшти дека нема доволно финснсики можности да го доизгради храмот „Свети Константин и Елена“ во центарот на Скопје кој треба да се фрескоживописа за да се освети и стави во функција. – Македонската православна црква ‒ Охридска архиепископија и Скопската епархија …

Повеќе »

Романија ќе инвестира рекордни 10 милијарди евра за модернизација на вооружувањето

Парламентот во Букурешт одобри проект за модернизација на вооружените сили на Романија вреден повеќе од 10 милијарди евра, а програмата предвидува набавка на системи за ПВО, оклопни возила, тенкови Абрамс, самоодни хаубици и оружје за воените авиони Ф-16.  „Романија неодамна ја модернизира својата воздушна одбрана со купување на системот ‘Патриот’ …

Повеќе »

Груби: Владата додели 3 милиони евра за изградба на „Качанички пат“ во Визбегово

Владата наменски додели 3 милиони евра, од вкупна вредност од 6 милиони евра, на градот Скопје за изградба на булеварот „Хасан Приштина“ или како што е oпшто познат „Качанички пат” во Визбегово, до скопската обиколница, напиша денеска на својот фејсбук профил првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи …

Повеќе »

Ковачевски: АД ЕСМ од почетокот на годинава се справува со енергетската криза исклучиво со сопствени средства

Во текот на 2022 година АД ЕСМ доби нешто помалку од 11 милијарди денари од буџетот на државата кои беа наменети за граѓаните и за малите бизниси и се разлика помеѓу производната цена и цената која ни ја даде Владата како обврска да ја даваме кон ЕВН Хоум, ЕВН дистрибуција, …

Повеќе »

Светска банка: БДП годинава ќе порасне за 2,4 отсто, стапката на инфлација ќе биде 9,3 проценти

Македонската економија годинава ќе забележи раст од 2,4 отсто, следната од 2,7, а во 2025 од 2,9 проценти, прогнозира Светска банка во пролетниот Економски извештај за регионот на Европа и Централна Азија. Стапката на инфлацијата, пак, годинава ќе достигне 9,3 отсто, во 2024 ќе се намали на 3 проценти, а …

Повеќе »

Мазутот поскапува, цената на другите горива останува иста

Мазутот М-1 НС од ноќеска на полноќ поскапува за 1,183 денари за килограм, а цената на другите горива останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,6 отсто. Новата малопродажна цена на …

Повеќе »

Пендаровски: Да се издвои Буџет за политиките за Роми и да постои реална политичка волја за унапредување на нивните права

Ромската заедница и во историска и во актуелна перспектива е нераскинлив дел од нашиот мултикултурен мозаик. За жал, кога говориме за Ромите во последниве три децении, ние дискутираме за базичните проблеми на луѓето, проблем со пристапот до вода, до електрична енергија, соодветна инфраструктура, квалитетно образование и здравствени услуги, висока невработеност …

Повеќе »

Земјоделци бараат државата да го откупи вишокот пченица за стоковите резерви, од Владата велат дека ги поддржуваат домашните производители и домашниот род на лебото зрно

Државата да го откупи вишокот пченица за стоковите резерви и да нема увоз од странство, бараат дел производители од Пелагониско, кои имаат недооткупени количества пченица во амбарите. Апелот и барањето тие ги упатија од пред прилепските силоси каде се користи простор за стоковите резерви. – Упатуваме апел до мелничарите во …

Повеќе »

Хрватска до сега инвестираше околу 108 милиони евра во земјава, продлабочување на соработката и во туризмот и едукацијата

Владата ќе продолжи засилено да работи во насока на продолжување и проширување на соработката со Хрватска, зацврстување на заемната доверба, разбирањето и добрососедството. Во следниот период ќе се работи и во унапредувањето на економската и трговската соработка. Постои потреба од зајакнување на соработката и во сферата на туризмот и поддршка …

Повеќе »