ЕКОНОМИЈА

Компанијата „Амфенол Технолоџи Македонија“ од Кочани ќе ги зголеми капацитетите и бројот на вработени

– Обемот на производство и бројот на вработени во компанијата „Амфенол Технолоџи Македонија“ од Кочани ќе се зголеми од идниот месец со отворање нов капацитет во кој ќе се произведуваат кабли за уреди во медицината. Се работи за инвестиција за која се бараат нови работници, а каде ќе бидат ангажирани …

Повеќе »

Национален едношалтерски систем за забрзување и олеснување на транспортот и трговијата

Националниот едношалтерски систем, за чија имплементација се обезбедени околу четири милиони долари од Светска банка преку Проектот за забрзување на транспортот и трговијата на Западен Балкан, треба да овозможи олеснување на трговијата, забрзување на транспортот и забрзана интеграција во ЕУ. Тендерот за имплементација на системот, според најавите, ќе биде објавен …

Повеќе »

АНАЛИЗА: “Внатрешниот “долг на сите институции, општини, ЈП, здравство, образование, изнесува 408, 1 милион евра

Вкупниот долг на сите државни институции, јавното здравство, образованието, судството, социјалата, агенции, општини, јавни претпријатија, на крајот на 2023 та изнесувал 408,1 милион евра. Најголеми доспеани а неплатени обврски имаат Јавните претпријатија на централно ниво и државните фирми, пишува Порталб.мк. Најголем дел од долгот или 91,3 милиони евра, е по …

Повеќе »

Бизнис форум: Економска интеграција на Западен Балкан со ЕУ, влијание на словенечките компании во Северна Македонија

Амбасадата на Република Словенија во Северна Македонија, заедно со Здружението на словенечки и македонски претприемачи, Стопанската комора на Северна Македонија, Институтот за стратешки решенија и Спирит Словенија денеска организира бизнис форум насловен „The water is rising: Running a Business while Managing Crises”. Една од темите на форумот ќе биде и …

Повеќе »

ФЕД: Доаѓа време за намалување на каматните стапки, Американците да бидат трпеливи

Претседателот на Федералните резерви на САД Џером Пауел рече дека доаѓа време да се намалат каматните стапки, но побара од Американците малку повеќе трпение додека ФЕД се бори со инфлацијата. – Американската економија е силна и Централната банка најверојатно ќе ги намали каматните стапки подоцна оваа година, рече Пауел, додавајќи …

Повеќе »

Туркстат: Годишната инфлација во Турција во јануари достигна 64,8 отсто

Инфлацијата во Турција во јануари изнесуваше 6,7 отсто во однос на претходниот месец и достигна ниво од 64,86 отсто на годишна основа, покажуваат денеска објавените податоци на Турскиот статистички институт (Туркстат), пренесува државната телевизија ТРТ Хабер. Промената на просечната вредност на индексот на потрошувачките цени за дванаесетте месеци од претходната …

Повеќе »

Ангеловска-Бежоска: Преку реформи кај човечкиот капитал, инвестициите и институциите, до побрза конвергенција кон ЕУ

СООПШТЕНИЕ – Гувернерката Ангеловска Бежоска учествуваше на панел-дискусија на дваесет и второто издание на престижниот Mеѓународен економски самит Ворвик 2024, којшто се одржува на истоимениот универзитет во Обединетото Кралство. На панел-дискусијата на тема „Навигација на монетарната политика: Гледишта од централните банки ширум светот“, покрај гувернерката, учествуваше и гувернерот на централната …

Повеќе »

Совет на Народна банка: Монетарната политика ќе придонесе за забавување на инфлацијата и задржување на стабилноста на курсот

Советот на Народната банка на вчерашната редовна седница го усвои Кварталниот извештај за последното тримесечје од 2023 година. Во Извештајот се наведува дека во последниот квартал лани, Народната банка нема направено дополнителна промена во поставеноста на монетарната политика, соодветно на условите во економијата. Тековното ниво на основната каматна стапка, заедно …

Повеќе »

Николовски: За Свети Трифун лозарите на сметките да ги очекуваат дополнителните субвенции

Пред големиот празник и заштитник на лозарите, Свети  Трифун, до сметките на сите лозари ќе бидат исплатени и дополнителните субвенции за 2023 година, како и поддршката кон лозарите за претрпени штети по лозовите насади, соопшти министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски на денешната средба со земјоделците и лозарите …

Повеќе »

За 3,8 проценти зголемен бројот на работници во индустријата во декември на годишно ниво

Бројот на работниците во индустријата во декември 2023 година, во однос на декември 2022 година, се зголемил за 3,8 проценти. Во периодот јануари – декември 2023 година, споредено со истиот период од 2022 година, е евидентирано зголемување на бројот на работниците во индустријата од 1,6 проценти, објави денеска Државниот завод …

Повеќе »