Breaking News

ЕКОНОМИЈА

Работилница за примена на одредбите од Законот за царинска тарифа

Советот на странски инвеститори во соработка со Царинската управа организираше еднодневна работилница „Крајна употреба и придобивки за имателите на одобрение“ со цел економските оператори да се запознаат со крајната употреба, начинот и постапката како да се дојде до одобрение за крајна употреба, а се со цел да се користат придобивките …

Повеќе »

Бектеши: Од идната недела дополнување на листата поевтини производи

Од идната недела граѓаните може да очекуваат дополнување на листата поевтини производи, вклучувајќи ги и оние за хигена, како и одредени кондитооски производи кои повеќе се трошат, рече вечерва министерот за економија Крешник Бектеши. Бектеши информира дека од утре до петок, сите маркети ќе треба да ја стават ознаката „гарантирана …

Повеќе »

Засега не се размислува за интервенции во цените на горивата, вели министерот Бектеши

Владата засега не размислува да интервенира во цените на горивата, рече вечерва министерот за економија Крешник Бектеши. Според него, тоа би требало да дојде како предлог од Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), ако согласно нејзините проекции има нагорен тренд на цените. -Моментно не се разговара за тоа. Тоа би требало …

Повеќе »

Стопанската комора најавува дека ќе го оспори Законот за данок на солидарност пред Уставен суд

Носењето на Законот за данок на солидарност не претставува никакво усогласување со директивите и регулативата на ЕУ, напротив тоа е само злоупотреба на тие регулативи, за што се можни две причини: дека воопшто не се разбира Регулативата 2022/1854 и дека можеби правилно се чита Регулативата 2022/1854, но свесно се изнесуваат …

Повеќе »

Богоев: Поефикасно менаџирање на пратките со мала вредност со цел сузбивање на сивата економија

Поефикасно менаџирање и поголема контрола на пратките со мала вредност на царинската испостава на аеродромот во Скопје, кои ги пренесуваат брзите пошти, со цел намалување на сивата економија, е еден од приоритетите за коишто се разговараше при денешната посета на директорот на царинската управа Стефан Богоев и заменик-директорот на царинска …

Повеќе »

ССМ бара да се намали разликата во плати меѓу функционерите и вработените во јавниот сектор, идната недела штрајк на вработените во обвинителствата и…

– Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) апелираше до пратениците што побргу и „без политичка битка“ да го изгласаат ребалансот на буџетот со што ќе се прераспределат финансии за да се обезбеди покачувањето од 10 отсто за вработените во јавниот сектор со септемвриската плата, за што Собранието денеска ја почнува …

Повеќе »

Поскапуваат горивата  

  Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 поскапува за половина денар, а дизелот и екстра лесното за денар, од ноќеска на полноќ, со одлуката што ја донесе денеска Регулаторната комисија за енергетика.  Новата цена на литар ЕУРОСУПЕР БС – 95  ќе изнесува 90,5 денари, а останува иста цената на ЕУРОСУПЕР БС – 98 …

Повеќе »

Германскиот синџир на аптеки Росман ќе се шири на Балканот со влегување на пазарите во Црна Гора и Северна Македонија 

Германскиот синџир на аптеки Росман планира да ја прошири својата малопродажна мрежа на Балканот со навлегување на пазарите во Црна Гора и Северна Македонија, пишува германскиот Wirtschaftsforum.  Компанијата Росман неодамна објави рекорден раст на продажбата од 12,15 милијарди евра минатата година. Најавуваат и дека нивниот асортиман наскоро ќе биде достапен …

Повеќе »

Енрико Лета задолжен да подготви извештај за иднината на единствениот пазар на ЕУ 

– Актуелниот и идниот претседавач на ЕУ, Шпанија и Белгија и Европската комисија побараа од поранешниот италијански премиер Енрико Лета да подготви Извештај за иднината на единствениот пазар на Унијата, кој би бил презентиран во март 2024 година.  – Обврска на Енрико Лета е да собере мислења од различни европски …

Повеќе »

Ангеловска-Бежоска на СЕФФ: Зголемување на  трговската и финансиската интеграција за подигнување на нивото на развој

Преку трговската, финансиската и технолошката интеграција, глобализацијата во последните четири децении придонесе за забрзан економски раст, а особено на помалку развиените економии, вклучително и земјите од Западен Балкан. Трговската интеграција на регионот со ЕУ значително се зголеми, а особено на нашата економија чија трговска интеграција достигна 158 проценти од бруто …

Повеќе »