ЕКОНОМИЈА

Стопанската комора ќе промовира Центар за микро, мали и средни претпријатија

Стопанската комора на Северна Македонија денеска ќе го промовира Центарот за микро, мали и средни претпријатија. Целта на Центарот, како што посочуваат, е поддршка и развој на економската активност за потребите на компаниите, чија улога ќе биде во интерес на оваа група правни субјекти да обезбеди сет услуги и подршка …

Повеќе »

Северна Македонија и Косово заеднички ќе го градат тунелот на новиот патен правец Тетово – Призрен

Заменик министерот за транспорт и врски, Беким Реџепи и министерот за животна средина, просторно планирање и инфраструктура на Република Косово, Либурн Алиу, денеска го потпишаа Договорот за кофинансирање за проектирање за изградба на тунелот на новиот патен правец Тетово – Призрен. Како што информираа од Министерството за транспорт и врски, …

Повеќе »

Во 15 часот истекува рокот за доставување понуди за тендерот за нов универзален снабдувач

Во 15 часот денеска истекува рокот до кога треба да се достават понудите за тендерот за избор на нов универзален снабдувач со електрична енергија, информираат за МИА од Министерството за економија. Комисијата за евалуација потоа треба да ги отвори понудите, да види дали ги исполнуваат условите и да одлучи што …

Повеќе »

Лагард: Каматите во Еврозоната веројатно ќе почнат да се намалуваат

– Каматните стапки во Еврозоната ја достигнаа својата највисока точка и најверојатно нема да продолжат да растат, туку ќе почнат да се намалуваат, но не можам да дадам датум, изјави претседателката на Европската централна банка Кристин Лагард во интервју за француската телевизија Франс 2.  – Не можам да ви дадам …

Повеќе »

Рекордна трговска размена меѓу Кина и Русија во 2023 година

Трговската размена меѓу Кина и Русија достигна рекордно високо ниво во 2023 година, додека трговијата со САД падна по првпат од 2019 година, покажуваат податоците на кинеската царина. Кина и Русија разменија стоки и услуги во вредност од 240,1 милијарди долари минатата година, што е зголемување од 26,3 отсто во …

Повеќе »

Историската одлука на Вол Стрит доведе до пораст на цената: Првпат одобрени фондови кои инвестираат во биткоин

Американската Комисија за хартии од вредност по првпат одобри фондови со кои се тргува на берза, а кои директно инвестираат во биткоин. Овој потег, кој беше најавен како значаен настан за секторот на дигитални средства, ќе го прошири пристапот до најголемата криптовалута на Вол Стрит и пошироко. Тоа доведе до …

Повеќе »

Девизните резерви во декември зголемени за 574,8 милиони евра

Девизните резерви на крајот на декември 2023 годинава 4. 538,4 милиони евра и во однос на претходниот месец бележат зголемување за 574,8 милиони евра, соопшти Народна банка. Најголем дел од девизните резерви се пласирани во хартии од вредност (52%), по што следуваат валутите и депозитите (38,8%) и монетарното злато (9,1%). …

Повеќе »

Зголемен бројот на должници кои не платиле данок, вкупниот нето долг 164 милиони евра

Управата за јавни приходи ја објави најновата листа на должници кои не ги подмириле даночните обврски. Според објавените податоци, зголемен е бројот на должници и кај правните и кај физичките лица. Вкупниот број на должници е 5. 573 од кои 1. 857 се правни, а 3 716 физички лица. Кај …

Повеќе »

SEED – Системот кој ги револуционизира трговските процеси на пазарот на ЦЕФТА

Првично, овој систем беше фокусиран на размена на царински информации помеѓу царинските управи на страните потписнички на договорот ЦЕФТА (Централноевропски договор за слободна трговија). Меѓутоа, со текот на времето, неговата функционалност и значење значително се проширија за поддршка на различни видови пратки и процеси. . Извор: МИА

Повеќе »

Светска банка: Македонска економија годинава со раст од 2,5 проценти, а во 2025 од 2,9

Македонската економија годинава ќе забележи раст од 2,5, а во 2025 од 2,9 отсто, прогнозира Светска банка во јануарскиот извештај за глобалните економски перспективи. Во регионот на Западен Балкан, највисок раст годинава ќе има Косово 3,9 (4,0% во 2025), Албанија 3,2 (3,2% во 2025), Црна Гора 3,2 (3,1% во 2025), …

Повеќе »