ЕКОНОМИЈА

Инфлацијата во јануари намалена во однос на декември

Инфлацијата мерена преку индексот на трошоците на животот во јануари во однос на декември лани е намалена за 0,3 проценти, соопшти денеска Државниот завод за статистика. Намалувањето, според Државниот завод за статистика, е резултат на намалувањето на трошоците на животот кај транспорт за 4,9 проценти, облеката и обувките за еден …

Повеќе »

Каневче: Народната банка го чува интегритетот на денарот

„Способноста на еден систем успешно да го зачува интегритетот на домашната и странската валута на својата територија е суштинска за целокупниот интегритет и стабилност на домашната економија и на финансискиот систем“, вели директорката на Дирекцијата за трезорско работење при Народната банка, Соња Каневче, во интервју за порталот „Пари“, во кое …

Повеќе »

Комисиска расправа за Предлог-измените на Законот за урбанистичко планирање

Во Собранието денеска седница ќе одржи Комисијата за транспорт, врски и екологија, на која се очекува да се расправа по Предлог измените на Законот за урбанистичко планирање, по скратена постапка. Како што стои во образложението објавено на собраниската веб-страна, целта на Предлог-измените е доуредување на одредбите за урбанистичко планирање во …

Повеќе »

АНАЛИЗА: Долгови на општини и Јавни претпријатија, меѓу најзадолжените Тетово, Гостивар и Град Скопје

  Град Скопје со доспеани а неплатени обврски во износ од 7,3 милиони евра, на крајот на 2023 та се најде меѓу најзадолжените. Во првите десет и натаму котираат Тетово и Гостивар. На новата должничка листа, со милионски долгови,  голем број на Јавни претпријатија формирани од државата, Град Скопје и …

Повеќе »

Технолошките компании отпуштија 34.000 луѓе од почетокот на годината

Технолошките компании отпуштиле 34. 000 луѓе од почетокот на годината, пишува Фајненшл Тајмс, кој се повикува на податоци од специјализираната веб-страница Layoffs. Експертите веруваат дека фирмите отпуштаат вработени бидејќи се фокусираат на нови активности и области како што е генеративната вештачка интелигенција (ВИ). Од почетокот на 2024 година, отпуштија работници …

Повеќе »

Ангеловска-Бежоска: Западен Балкан има понизок БДП за 18% поради помала вклученост на жените

Малата инволвираност на жените во општеството, не значи само загуба за самите жени, туку значи загуба за целото општество, порачува гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска во интервју за „Блумберг Адриа“. Согласно спроведена анализа на Светската банка, економиите во регионот на Западен Балкан губат во просек околу 18% од БДП …

Повеќе »

Ковачевски и Битиќи во посета на компанијата „Лапласт-М“

Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски, заедно со потпретседателот на партијата и вицепремиер за економски прашања Фатмир Битиќи, денеска беа во посета на компанијата „Лапласт-М“ од каде го истакна значењето од поддршката на домашните компании преку инвестициските циклуси за раст и развој на компаниите. Ковачевски истакна дека компанијата преку Законот за …

Повеќе »

Економските експерти предупредуваат на ризик од рецесија во Европа до крајот годинава

Економските експерти се загрижени за ризикот од рецесија во европските земји до крајот на 2024 година, покажуваат резултатите од кварталното истражување на економските експерти (ЕЕС) објавено денеска од Институтот за економски истражувања ИФО од Минхен и Швајцарскиот институт за економска политика.  Во Европа очекувањата се доста хетерогени, при што експертите …

Повеќе »

ДЗР: Автопатот Кичево-Охрид, најголема инфраструктурна инвестиција со „децениска“ изградба

Најголемиот дел од материјалните средства на ЈП за државни патишта или 46% од нив (55. 048. 838 илјади денари), се материјални средства во подготовка, кои се однесуваат на изработка на проектни документации, извршени експропријации, изградби, реконструкција и рехабилитација на државните патишта и нивен надзор. За дел од овие средства се …

Повеќе »

Девизните резрви на крајот на јануари 4,33 милијарди евра

Девизните резерви на крајот на јануари годинава изнесувале 4. 337,3 милиони евра, соопшти Народна банка. Најголем дел од девизните резерви се пласирани во хартии од вредност (56,4 проценти), по што следуваат валутите и депозитите (33,9 проценти) и монетарното злато (9,6 проценти). са/бак/Фото: МИА архива      . Извор: МИА

Повеќе »