ЕКОНОМИЈА

Јоковиќ: Сите во регионот правиме напори да ја намалиме инфлацијата и притисокот врз стандардот

  Сите во регионот правиме напори во рамки на своите можности да им помогнеме на граѓаните, да ја намалиме инфлацијата и притисокот врз животниот стандард, изјави денеска црногорскиот вицепремиер и министер за земјоделство Владимир Јоковиќ, кој учествува на настан во Скопје по повод Светскиот ден на вранецот.  Одговарајќи на новинарски …

Повеќе »

Бислимоски: Енергетската криза беше мотивирачка и се започна со интензивен циклус на инвестиции во обновливи извори на енергија

Енергетската криза го зголеми темпото на енергетска транзиција и инвестиции во обновливи извори со што се намали значајно цената на електрична енергија преку ден и се создадоа услови за домаќинствата да може да користат поевтина електрична енергија преку ден посочи претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги Марко …

Повеќе »

Истражување: ,Европа може да стане енергетски самоодржлива со инвестирање два трилиони евра

Европа би можела да се ослободи од зависноста од фосилни горива и да создаде самоодржлив енергетски сектор со инвестирање околу два трилиони евра во соларна енергија, ветер и други обновливи извори до 2040 година, покажа новото истражување. Во извештајот, објавен од Институтот за истражување на климатските влијанија во Потсдам, се …

Повеќе »

Одбележување на Светскиот ден на вранецот

Здружението „Вина од Македонија“ со финансиска поддршка од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска ќе го одбележи Светскиот ден на вранецот.  Најавени се обраќања на претседателот на здружението „Вина од Македонија“; Светозар Јаневски, на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски и на црногорскиот министер за зeмјоделство Владимир …

Повеќе »

Тренчевска: Неделава треба да биде готов извештајот на работната група за пензиите, во мерките не е предвидено линеарно зголемување

Оваа недела се очекува да биде готов извештајот на работната група за пензиите. Во мерките што ќе бидат донесени, како што изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, не е предвидено линеарно зголемување на пензиите, затоа што, како што рече, мора да се води сметка за стабилноста …

Повеќе »

Воведена нова авиолинија Скопје-Сараево

Профункционира новата авиолинија на релацијата Скопје-Сараево, што ќе ја опслужува трипати неделно (понеделник, среда и петок) грчката национална авиокомпанија „Ејџиан ерлајнс“. За првите патници во заминување на првиот лет за Сараево ТАВ Аеродроми синоќа организираше прослава на Меѓународниот Аеродром Скопје и им додели симболични подароци за добар пат. До крајот …

Повеќе »

Пад на стапката на невработеност во ЕУ во август

– Сезонски прилагодената стапка на невработеност во Еврозоната во август 2023 година изнесуваше 6,4 отсто, а на ниво на цела ЕУ беше 5,9 проценти, што претставува намалување како во споредба со претходниот месец, така и на годишно ниво, соопшти Европската статистичка служба – Евростат.  Во јули годинава стапката на невработеност …

Повеќе »

Продолжува растот на хотелски резервации преку онлајн платформите во ЕУ

– Во текот на вториот квартал од 2023 година преку платформите за краткорочно изнајмување сместувачки капацитети, како „Ербиенби“, „Букинг“, „Експедија Груп“ или „ТрипАдвајзор“, биле извршени резервации за речиси 153 милиони ноќевања во хотели или преноќевалишта на територијата на ЕУ, што претставува раст за 15,8 отсто во споредба со истото ланско …

Повеќе »

Почнува исплатата на септемвриските пензии зголемени за 5,3 проценти

Од денеска треба да почне исплатата на септемвриските пензии. Пензионерите ќе земат пензии повисоки за 5,3 проценти согласно методологијата за раст на пензиите.  Во изминатиот период, дел од пензионерите излегоа на протести барајќи линеарно зголемување на пензиите. Од страна на Министерството за труд и социјална политика беше формирана работна група …

Повеќе »

Индустриското производство во август со пад од 5,1 процент на годишно ниво

Индустриското производство во август годинава во однос на август минатата година е намалено за 5,1 процент, а во периодот јануари – август годинава во однос на периодот лани е зголемено за 0,3 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС). Во август годинава во однос на август лани, индустриското …

Повеќе »