ЕКОНОМИЈА

ЕБОР ќе презентира наоди од програмата „Млади во бизнис“

– Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) денеска во Скопје ќе одржи настан на кој ќе бидат презентирани наодите за процена на пазарот кај нас за програмата „Млади во бизнис“. На настанот ќе се обрати претставникот на ЕБОР во државата, Фатих Туркменоглу, а се очекува присуство на амбасадорите на …

Повеќе »

Бислимоски: Блок тарифите и нивниот опсег нема да се намалат

– Нема да има промена на опсегот на четирите блок тарифи за електричната енергија на регулираниот пазар и покрај  забелешките на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), порача вечерва претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимоски. -РКЕ го носи тарифниот систем и кажува во кој опсег ќе се блок тарифите. …

Повеќе »

Ковачевски: Членството во ЕУ е приоритет, но мора да се размислува и за увоз на работна сила

Има начин да се спречи иселувањето на младите и нивната потрага по вработувања надвор, смета премиерот Димитар Ковачевски. Тој денеска од Прилеп, одговорајќи на новинарски прашања, уште еднаш порача дека зачленувањето во ЕУ е приоритет, но мора да се размислува и за работна сила која ќе доаѓа и ќе се …

Повеќе »

Поевтинуваат дизел горивата, цената на бензините останува иста

– Цената на дизелот од ноќеска на полноќ се намалува за половина денар, а Екстра лесното масло за домаќинство поевтинува за еден денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на …

Повеќе »

Бесими: Поволни 50 милиони евра за малите и средните претпријатија

Министерот за финансии Фатмир Бесими денеска соопшти дека 50-те милиони евра наменети за домашните компании што се обезбедени преку Банката за развој на Советот на Европа (ЦЕБ) ќе бидат достапни до крајот на годинава. Од Министерството за финансии информираат дека средствата ќе се пласираат до малите и средните претпријатија, преку …

Повеќе »

Предлог-буџетот за 2024 година во собраниска процедура

Предлог-буџетот за 2024 година е доставен до Собранието и треба да биде разгледан на матичната Комисија за финансирање и буџет. Според податоците на веб страницата на Собранието, Предлог-буџетот е доставен во средата откако во вторникот во Владата го презентираа министерот за финансии Фатмир Бесими и премиерот Димитар Ковачевски.  Предлог-буџетот за …

Повеќе »

Вицегувернерката Нацевска на ЕЦБ: Интензивно се работи на  приклучување на земјата кон СЕПА

Народната банка интензивно работи на усвојување на регулаторните и техничките стандарди на Европската Унија во платежната сфера за што поскоро приклучување на земјата кон Единствената европска платежна област (СЕПА), посочи вицегувернерката Емилија Нацевска, која учествува на Работилницата за платни системи од високо ниво, во организација на Европската централна банка (ЕЦБ). …

Повеќе »

Бесими: Во Буџетот не се предвидени дополнителни средства за раст на платите на функционерите

Во Буџетот не се предвидени дополнителни средства за дополнителен раст на платите на функционерите во март наредната година. Тоа е став на Владата и соодветно на тоа ќе има законски измени. Политиката е јасна, решенијата ќе следат, рече денеска министерот за финансии Фатмир Бесими, одговорајќи на новинарски прашања по Министерскиот …

Повеќе »

МФ: Министерскиот состанок за Планот за раст на Западен Балкан е почетна точка во конкретната реализација на реформските агенди

Во Скопје денеска се одржува првиот министерски состанок на земјите од Западен Балкан посветен на Планот на Европската унија за раст на регионот. На состанокот присуствуваат министри од Србија, Црна Гора, БиХ, Косово и Албанија.  Состанокот, како што информираат од Министерството за финансии, претставува почетна точка во конкретната реализација на …

Повеќе »

Двочасовен протест на Синдикатот на УПОЗ пред Владата

Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани (УПОЗ) денеска организира двочасовен протест на кој ќе го искаже незадоволството од неисполнување на барањата за вработените во судската и јавнообвинителстската служба. Протестот ќе се одржи пред Владата во периодот од 12 до 14 часот.  Вработените од судската и …

Повеќе »