ЕКОНОМИЈА

Николовски на средби со земјоделци од Виница

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство во техничката Влада, Љупчо Николовски денеска ќе биде во работна посета на општина Виница. Во рамки на планираните активности, како што соопшти МЗШВ, Николовски во селото Блатец, општина Виница ќе го посети Наум Тренчевски, мал производител на храна добитник на грант до 10. 000 …

Повеќе »

Регионална конференција за вино

Во организација на Здружението „Вина од Македонија“ и Германското друштво за меѓународна соработка (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH), денеска во Скопје ќе се одржи Регионална конференција посветена на глобалниот пазар на вино и предизвиците со кои моментално се соочуваат винарниците. Во текот на конференцијата, како што соопштуваат организаторите, …

Повеќе »

Најголемите европски банки првпат остварија профит од 100 милијарди евра

– Најголемите европски банки минатата година првпат надминаа профит од 100 милијарди евра, откако зголемувањето на каматните стапки овозможи рекордна заработка за повеќето од нив, јави Блумберг. Нето приходот на 20-те најголеми банки во континентална Европа, кои објавија резултати, се зголеми на 103 милијарди евра од 78 милијарди евра една …

Повеќе »

Стопанска комора: Владата нема доволно слух за бизнисот, идниот состав да преземе итни мерки против сивата економија

Да се воведе давачка од 0,5 отсто при подигање готовина од банка и тие средства да одат за државата, а парите кои наскоро ќе треба да се означат со „Северна Македонија“ воедно да се номинираат, за да се знае на кого од каде му се и дали се легални. Ова …

Повеќе »

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 поскапува за два денара, цените на другите горива не се менуваат

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се зголемува за 2,00 денара и ќе чини 85,50 денари за литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, како и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) и на Мазутот М-1 НС, не …

Повеќе »

ТИРЗ: Дваесет инвестициски проекти на македонски компании се доставени на Јавниот повик за техничка помош на ТИРЗ и ИФЦ

Дваесет инвестициски проекти се доставени на Јавниот повик за техничка помош за развој на добавувачи на ТИРЗ наменет за македонски компании, информираат од  Технолошко индустриска развојна зона (ТИРЗ). Аплицирале средни и големи компании од Кавадарци, Скопје, Струмица, Кочани и Битола. – Компаниите се доминантно извозни со остварен приход од над …

Повеќе »

Трибина и промоција на книгата „Стратешки документи на Комората”

Стопанската комора на Северна Македонија денеска организира трибина и промоцијата на книгата „Стратешки документи на Комората“. Како што информираат од Стопанската комора, на трибината ќе се дискутира за досегашната имплементација, што досега е направено и што треба да се направи во иднина во однос на стратешките документи на кои се …

Повеќе »

Зголемен прометот во индустријата

  Прометот во индустријата, вкупно, во декември 2023 година, во однос на декември 2022 година, е зголемен за 1,6 проценти, објави денеска Државниот завод за статистика. Според главните индустриски групи, вкупниот промет во индустријата во декември 2023 година, во однос на декември 2022 година, бележи пораст кај Капитални производи за …

Повеќе »

Зголемена договорената и извршената работа на македонската градежна оператива во странство

Во периодот јануари – декември 2023 година, вкупната вредност на договорените градежни работи во странство изнесува 238 369 000 денари, што е за 40,7  проценти повеќе во споредба со истиот период од претходната година, објави денеска Државниот завод за статистика. Во наведениот период, градежната оператива од државава во странство извршила …

Повеќе »

Шукова: Саса е пример како треба да се инвестира во животната средина

– Министерката за животна средина и просторно планирање Каја Шукова денеска го посети рудникот „Саса“ во Македонска Каменица, за кој во финална фаза е постапката за измена на А – Интегрираната еколошка дозвола, информираат од МЖСПП. – Саса е добар пример како треба да се инвестира во животната средина и …

Повеќе »