Breaking News

НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Германската делегација од Франкфурт и Хајделберг, се сретна со раководството на ХАЛКБАНК АД Скопје

Во Халк Банка АД Скопје, во присуство на претседател на Бордот на директори на Хајделберг Факултет во Скопје, проф. д-р Улрих Цајтел и делегацијата од Франкфуртскиот универзитет Провадис, претставуван од претседателката на УО, проф. д-р Уршула Ото и директорот за развој Лукас Рудериш, беше одржана официјална средба со Главниот извршен …

Повеќе »

Од факултет веднаш до вработување – Макстил потпиша меморандум за соработка со Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје

Макстил АД Скопје ја обнови соработката со Технолошко-металуршкиот факултет и во наредниот период ќе ги поддржи студентите преку доделување стипендии, обезбедена пракса за студентите, стручна и консултативна помош при дипломски, магистерски и докторски студии, стручна, научна и техничка поддршка за експертски анализи, со формирање на експертски тимови за изработка на …

Повеќе »

Одржана Првата јавна дебата на тема „Германското дуално високо образование и врската со бизнис секторот“

Во рамките на Институтот Хајделберг во Скопје во присуство на Германската делегација од Франкфурт во Скопје, медиуми и гости се одржа Првата јавна дебата на тема „Германското дуално високо образование и врската со бизнис секторот“. На јавната дебата на главни говорници беа проф. д-р Урсула Бишер-Ото, Претседател на Провадис Универзитетот …

Повеќе »

Германската делегација од Франкфурт и Хајделберг, се сретна со идните чинители и претставници на македонската влада

Во Хајделберг Факултет во Скопје, во присуство на претседателот на управата од Германија, проф. д-р Улрих Цајтел и делегацијата од Франкфуртскиот универзитет Провадис, претставуван од претседателката на УО, проф. д-р Уршула Ото и директорот за Развој Лукас, во понеделникот беше одржана официјална средба со претставници на партијата, иден чинител на …

Повеќе »

ЕОС Матрикс Македонија со нови алатки базирани на вештачка интелигенција ја подигнува ИТ безбедноста на финансиските услуги

Високата заштита на податоците, подигнување на ИТ безбедноста и употреба на нови иновативни алатки, кои се базираат на вештачка интелигенција, остануваат врвен приоритет на ЕОС Матрикс Македонија. “ogGPT” е новата алатка за генеративна вештачка интелигенција, која покрај другите придобивки, на корисниците им нуди висока заштита на безбедноста на податоците. Алатката …

Повеќе »

Австралија Експо повторно во Скопје – Откријте ја можноста за квалитетно универзитетско образование во Австралија

Доколку бараме синоним за најдалечна, но можеби една од најегзотичните држави во светот, меѓу првите одговори сигурно ќе се пронајде името на Австралија. Разликите во распонот на животниот стил во една земја, како и можностите за студирање, кариера, а воедно и опкружувањето, може да варира значително многу. Студирањето е една …

Повеќе »

Саем за обновливи извори на енергија и енергетска ефикасност во Скопје Сити Мол

Македонската соларна асоцијација третпат го организира Саемот за соларна опрема, кој годинава ќе се одржи од 31 мај до 2 јуни во Скопје Сити Мол. На саемот ќе учествуваат над дваесетина реномирани компании од Регионот и Европа. Посетителите ќе имаат можност да ги погледнат најновите трендови и технологии од секторот за …

Повеќе »

За премиум станбени проекти секогаш има голем интерес: Се одржа втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

Хотелот DoubleTree by Hilton во Скопје беше домаќин на втората Конференција за комерцијални недвижности, организирана од страна на компанијата ФОРТОНМКА. И оваа година Конференцијата предизвика голем интерес, поради актуелноста и важноста на темите кои ги истакна пред јавноста. Дискусијата се водеше на шест различни панели, пред повеќе од 350 луѓе, …

Повеќе »

Локална конференција „Одлучувам, значи постојам – Кисела Вода – општина посветена на децата“

Во организација на Првата детска амбасада во светот Меѓаши денеска ќе се одржи локалната конференција „Одлучувам, значи постојам – Кисела Вода – општина посветена на децата“ во рамки на проектот „Место за растење: Општини посветени на децата“. На коференцијата, како што најавуваат организаторите, ќе се обратат Драги Змијанац, претседател и …

Повеќе »

Македонија2025 го организираше третиот САЕМ ЗА НАУКА: Дел од проектот „Науката и Јас“

Во име на Македонија2025 и Џонсон Мети Програмата за влијание на заедницата „Науката и Јас“ ни преставува задоволство да ве информираме дека денеска се одржа третиот регионален Саем за наука, организиран како дел од проектот „Науката и Јас“. Овој настан има за цел да ги поттикне учениците да се заинтересираат …

Повеќе »