НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Од понеделник започнува исплатата на средства за субвенциониран студентски оброк

Министерството за образование и наука (МОН) информира дека студентите кои ги исполниле условите на јавниот повик за академеската 2023/2024 година, од понеделник започнуваат со користење на правото на субвенциониран студентски оброк. Со зголемен износ од 140 денари, кој ќе се исплаќа на дневна основа, студентите ќе можат да купуваат во …

Повеќе »

Претставници од образовни институции од земјата и регионот го посетија Меѓународниот балкански универзитет

Меѓународниот балкански универзитет беше домаќин на претставници од образовни институции од земјата и регионот кои учествуваат на Министерската конференција за Западен Балкан за квалитет во високото образование. Оваа високообразовна институција беше одбрана за посета бидејќи претставува најдобар пример за приватна високообразовна институција во земјава. Во делегацијата што ја посети МБУ …

Повеќе »

Платформата „Наука за деца“ ќе додели награда „Иван Ќостаров“

Во пресрет на Втората научна конференција за деца, која ќе се одржи на 7 октомври, платформата „Наука за деца“ ја востановува наградата за извонреден научен потенцијал „Иван Ќостаров“ во вредност од 30. 000 денари. -Се повикуваат сите ученици и ученички од шесто до деветто одделение во основните училишта низ државата, …

Повеќе »

МОН: Студентите да ги подигнат наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк

Студентите од втора и повисоките години на студии кои аплицирале и ги исполниле условите за субвенциониран студентски оброк, за што добиле потврда од Министерството за образование и наука, заради остварување на правото, како следен чекор имаат обврска задолжително да се регистрираат на активната онлајн платформа на Шпаркасе Банка и да …

Повеќе »

Директорите од основните училишта со ресурсни центри на средба во МОН

Во Министерството за образование и наука денеска се одржал состанок на државниот секретар со директорите на основните училишта со ресурсен центар, со цел  да се разгледаат предизвиците и придобивките при реализација на инклузивното образование, како и квалитетот на соработка на основните училишта со ресурсните центри. -На состанокот беа отворени повеќе …

Повеќе »

Тренчевска: Продолжуваме да работиме за подобра иднина на младите во нашата држава

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска потпиша Меморандум за разбирање со Небојша Мојсоски, раководител на Активноста на УСАИД за млади кои активно создаваат можности во Република Северна Македонија. Како што соопшти МТСП, Тренчевска воедно одржа средба со Кристофер Доџ в. д. директорот на УСАИД на канцеларијата за …

Повеќе »

Шаќири: До крајот на септември ќе бидат доставени сите учебници

– Министерот за наука и образование Јетон Шаќири уверува дека до крајот на септември ќе бидат доставени учебниците за сите одделенија во основното образование односно за трето и за шесто каде што поради новите наставни програми доцни распределбата на учебниците.  Очекува дека по уште еден состанок на Националната комисија за …

Повеќе »

Заеднички проект на ЕУ и УНДП за обнова на училишта оштетени од војната во Украина 

Како дел од напори за враќање на украинските ученици во училишните клупи, ЕУ и Програмата за развој на ОН (УНДП) започна проект за обнова и опремување на најмалку 66 училишта во 11 региони во Украина уништени при вооружените судири во земјата. Проектот започна со означување на стартот градежните работи за …

Повеќе »

МОН: Најголеми критичари денес во минатото најмногу доцнеа со набавките на учебници

Политичките субјекти кои денеска најмногу критикуваат дека се доцни со набавката и испораката на учебниците за основците и средношколците, всушност најмногу ги кочеа овие процеси кога во минатото раководеа со Министерството за образование и наука. Добро е да им ја освежиме меморијата дека токму пред 10тина години, кога нивни кадри …

Повеќе »

На УКЛО-Битола запишани 689 бруцоши, денеска и утре втор уписен рок

На Универзитетот „Св. Климент Охридски“-Битола во првиот уписен рок, на сите 11 високообразовни единици, запишани се 689 бруцоши. Вториот, дополнителен уписен рок за новата академска година почна утрово, ќе се реализира два дена, а на располагање се 1902 слободни места. Најмногу слободни места за упис има на Правниот факултет во …

Повеќе »