НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

УКИМ ќе ја утврди листата на кандидати за нов ректор, пријавени шестмина за изборите на 30 мај

Универзитетската изборна комисија денеска на состанок треба да ја утврди листата на кандидатите кои ќе влезат во трка за прв човек на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје на изборите на 30 мај. Рокот за поднесување кандидатури истече вчера и во Архивата на УКИМ биле примени пријавите на шест професори од …

Повеќе »

Промоција на роман за љубовта на Гоце Делчев и Јанка Каневче

Книгоиздателството „Матица македонска“ денеска напладне во книжарницата „Матица ексклузив“ ќе го промовира романот „Ако се родат некакви чувства“ од Блаже Миневски, посветен на љубовта на Гоце Делчев и Јанка Каневче. -Големата љубовна одисеја на Гоце и Јанка почнала кога таа имала дваесет и две а тој дваесет и осум години. …

Повеќе »

Станица: Студентска 8 – настан за промовирање на активностите на студентите

На Градежниот факултет на УКИМ денеска од 12 до 17 часот ќе биде организиран настан наменет за студенти и за сите заинтересирани млади: Станица: Студентска 8. Организатори на настанот се Младинскиот образовен форум (МОФ), Регионалната канцеларија за младинска соработка (RYCO) и Универзитетското студентско собрание при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ …

Повеќе »

Конференција „Менталното здравје ги засега сите“

„Менталното здравје ги засега сите“, е насловот на конференцијата, којашто ќе се одржи денеска, со почеток од 10 часот, во хотелот „Александар Палас“ во Скопје. Конференцијата ќе ја отворат Елизабета Ѓоргиевска, сопруга на претседателот на Северна Македонија и Патриција ДиЏовани, претставничка на УНИЦЕФ. Во панел-дискусијата „Менталното здравје на децата и …

Повеќе »

Проректорката за настава на УКИМ Христина Спасевска поднесе кандидатура за ректор

Проректорката за настава на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ Скопје, проф. д-р Христина Спасевска поднесе кандидатура за ректор на УКИМ за мандатниот период 2023-2026 година. Проректорката Спасевска неодамна во изјава за медиум истакна дека во оваа ректорска трка влегува со уверување дека во соработка со професорите, асистентите и студентите може …

Повеќе »

Конференција: Дигитализацијата на државните универзитети бара пари, ресурси и знаење

Иако има напредок во воведување дигитални услуги и алатки за е-учење, државните универзитети во исто време ја користат и хартијата како традиционален начин на работа, покажува истражувањето на Форумот за образовни промени (ФОП) кој денеска, како дел од иницијативата #DigiU, организираше конференција „Дигитализација на државните универзитети во Република Северна Македонија“. …

Повеќе »

Народната банка ја додели Годишната награда за млади истражувачи за 2023 година

Народната банка постојано дава поддршка за истражувачката активност и придонесува за унапредување на знаењето и поттикнување на научната и креативната мисла, што е основа и за осмислување и водење здрави економски политики. Нашата цел е да ги поддржиме младите економисти да создаваат нови идеи и иновативни решенија за предизвиците во …

Повеќе »

Социјалната мрежа Телеграм суспендирана во Бразил

Суд во Бразил денеска нареди суспензија на мрежата Телеграм низ целата држава, откако оваа платформа за пораки не им достави на властите информации за неонацистичките групи кои се активни на неа. Информацијата ја споделија француските медиуми од извори во бразилската Влада и правосудството. Како дел од истрагата „за неонацистички групи …

Повеќе »

Промоција на новата софтвер – апликација за лицата со оштетен вид

Министерството за информатичко општество и администрација во партнерство со Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Националниот сојуз на слепи лица, денеска ќе ја промовираат новата софтвер – апликација за лицата со оштетен вид, на македонски јазик и албански јазик, симболично наречени Кико и Хана, сега достапна и за …

Повеќе »

Форум за дигитализација на државните универзитети во земјава

Форумот за образовни промени (ФОП) како дел од иницијативата #DigiU денеска ќе организира форум на тема „Дигитализација на државните универзитети во Република Северна Македонија“. Според најавата на ФОП, меѓу панелистите на форумот ќе бидат министерот за информатичко општество и администрација Aзир Алиу и заменик-министерот за образование и наука Агим Нухиу. …

Повеќе »