НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Кои се победниците на Startup Weekend Sustainability Skopje 2023 ?

Изминатиов викенд над 60 учесници и 20 ментори се обединија во борбата за поодржлива иднина на 12тото издание на Startup Weekend Sustainability Skopje 2023. Со голем ентузијазам и несекојдневни идеи, 10 тимови работеа со цел да креираат иновативни решенија за нашата планета. Посебноста на овогодинешното издание беше темата: Одржливост. Сите …

Повеќе »

Вештачката интелигенција во фокусот на претстојното издание на Конференцијата за е-трговија

Со помалку од месец дена до претстојната Конференција за е-трговија, која ќе се одржи на 14 ноември во големата сала на Националната опера и балет во Скопје, настанот ветува ден исполнет со клучни говори, панел дискусии и неформални разговори за интеграцијата на вештачката интелигенција, податоците и маркетингот во областа на …

Повеќе »

Свечена академија по повод 80 години од формирањето на Верското поверенство при ГШ на НОВ и ПОМ

Свечена академија по повод 80 години од формирањето на Верското поверенство при Главниот штаб на народно-ослободителната војска и партизанските одреди, ќе се одржи денеска од 11 часот во Музејот на македонската борба. Организатор на настанот е Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи (КОВЗРГ).  – Создавањето на Верското …

Повеќе »

Регионална конференција за младински политики „Сега за иднината!“

Во Скопје денеска и утре ќе се одржи Регионална конференција за младински политики и конструктивни наративи на локално ниво „Младински соседски дијалози: Сега за иднината!“. Како што информираат од канцеларијата на УНДП во Скопје, пред присутните ќе се обратат Росана Дуџак, постојана координаторка на Обединетите нации во Северна Македонија, Сања …

Повеќе »

Меѓународна конференција „Креирај го твоето место за растење“

Центарот за семејно и детско згрижување (КМОП Скопје), во соработка со Првата детска амбасада во светот Меѓаши, денеска ја организираат меѓународната конференција „Креирај го твоето место за растење“. Како што информираат од КМОП Скопје, овој настан се очекува да ги нагласи ефикасните заеднички напори за доброто на децата на локално …

Повеќе »

Меѓународниот балкански универзитет е домаќин на првата Комбинирана интензивна програма во Република Северна Македонија

    Меѓународниот балкански универзитет, во склоп на Еразмус+ програмата, организираше комбинирана интензивна програма (Blended Intensive Programme – BIP) и беше домаќин на еднонеделниот курс за студенти со наслов „Одржливост и климатски промени – меѓународни перспективи“. Курсот се реализираше од 2 до 6 октомври 2023 година, а партнери на настанот …

Повеќе »

51та Европска конференција на млади инженери во Скопје домаќин на стотина млади од Европа

 Вчера под покровителство на претседателот Стево Пендаровски свечено започна 51та Европска конференција на млади инженери, чиј домаќин по вторпат е Клубот на млади инженери при Инженерската институција на Македонија, а со учество на стотина млади инженери од Европа и Македонија. Оваа конференција е можност македонските компании и нашите млади инженери, …

Повеќе »

Шаќири: До крајот на неделата очекувам да се достават сите учебници, ако има потреба ќе се доставуваат и за викенд

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири изјави дека од  денеска почнала доставата на учебниците за шесто одделение. До крајот на неделата, како што посочи, очекува сите учебници да се достават, а доколку се јави потреба, ќе побара од економскиот оператор доставата да продолжи и за викенд. – Ме радува …

Повеќе »

Стружани се информираат за користење бесплатна правна помош

Стружани денеска се информираат за правата за користење бесплатна правна помош, каде да се обратат и кои се условите за добивање во рамките на проектот „За консолидиран и поефикасен систем за бесплатна правна помош“, кој е дел од заедничката програма на Европска Унија и Совет на Европа „Хоризонтален Инструмент III …

Повеќе »

Андонов: Чебрен ќе овозможи праведна енергетска транзиција и зголемени инвестиции во обновливи извори на енергија

Соработникот за енергетика во Канцеларијата на претседателот на Владата, Виктор Андонов изјави дека Владата низ транспарентна постапка го избра приватниот инвеститор, конзорциумот ППЦ и Архиродрон од Грција, кој имаат обврска на свој трошок да го изградат Чебрен, и да го управуваат преку заедничката компанија со АД ЕСМ, во која АД …

Повеќе »