Breaking News

Tag Archives: СВЕТ

Кои се другите жртви што загинаа во хеликоптерската несреќа со Раиси

– Неколку високи ирански функционери, исто така, загинаа заедно со иранскиот претседател Ебрахим Раиси во хеликоптерска несреќа во шумата Дизмар, лоцирана меѓу градовите Варзакан и Џолфа во провинцијата Источен Азербејџан. Покрај Раиси, загинаа иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амирабдолахиан, гувернерот на Источен Азербејџан Малек Рахмати, претставникот на иранскиот врховен …

Повеќе »

Иранската влада свика итен состанок по смртта на Раиси

– Иранската влада за денеска свика итен состанок по смртта на иранскиот претседател Ебрахим Раиси и министерот за надворешни работи на земјата Хосеин Амир Абдолахиан во хеликоптерска несреќа, јави иранската државна новинска агенција ИРНА. Според фотографијата што ја објави агенцијата, столицата на која обично седи Раиси е празна и покриена …

Повеќе »

Иранската влада свика итен состанок по смртта на Раиси

– Иранската влада за денеска свика итен состанок по смртта на иранскиот претседател Ебрахим Раиси и министерот за надворешни работи на земјата Хосеин Амир Абдолахиан во хеликоптерска несреќа, јави иранската државна новинска агенција ИРНА. Според фотографијата што ја објави агенцијата, столицата на која обично седи Раиси е празна и покриена …

Повеќе »

Новиот претседател на Тајван побара од Кина да престане да се заканува

– Тајванскиот претседател Лаи Чинг-те побара од Кина да ги прекине своите воени и политички закани, велејќи во својот инаугуративен говор дека мирот е единствениот начин и оти Пекинг мора да го почитува изборот на тајванскиот народ. Обраќајќи им се на насобраните луѓе пред канцеларијата на претседателот во центарот на …

Повеќе »

Во руски напад врз областа Харков загинаа 11 лица

Русија погоди одморалиште во близина на Харков и ги нападна околните села, при што загинаа најмалку 11 луѓе, а повеќе се повредени. Ракетните напади се најнови во серијата континуирани руски напади во последните недели врз регионот на вториот по големина град во Украина во североисточна Украина, каде руските сили започнаа …

Повеќе »

Во Мароко уште еден марш на солидарност со Палестинците

Неколку илјади Мароканци одржаа уште еден марш во Казабланка за поддршка на палестинскиот народ и против нормализацијата на односите на Мароко со Израел, јавиja странските агенции. Демонстрантите извикуваа „Слобода за Палестина“, „Ако молчиме, кој ќе зборува?“ и „Не за нормализација“. Многумина од толпата носеа палестински знамиња и марами. Тие прошетаа …

Повеќе »

Израел извршил воздушни напади врз Кан Јунис, Нусејрат и Џабалија

– Израел извршил воздушни напади врз неколку области низ Појасот Газа, вклучително и повеќе локации во Кан Јунис, во јужниот дел на Појасот Газа, пренесе Ал Џезира. Во израелските воздушни напади биле погодени и бегалскиот камп Нусејрат и градот Аз-Завејда во централниот дел на Појасот Газа, како и бегалскиот камп …

Повеќе »

Во Мексико девет лица загинаа во два напада врз кандидати за локалните избори

Девет лица загинаа во два напада врз кандидати на локалните избори на 2 јуни во Чиапас, јужно Мексико, соопшти синоќа обвинителството во тој регион познат по организираниот криминал. Еден од двајцата кандидати е повреден во нападите што се случија ноќта меѓу саботата и неделата, се наведува во соопштението. Чиапас веќе …

Повеќе »

Ирански државни медиуми: Претседателот Раиси загина во хеликоптерска несреќа

– Сите девет лица во хеликоптерот на иранскиот претседател Ебрахим Раиси кој се урна во северозападниот дел на земјата загинаа, јави иранската државна новинска агенција ИРНА и државната телевизија. Раиси и иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амирабдолахиан се меѓу деветте загинати, пренесува ДПА. Хеликоптерот на Раиси, заедно со уште …

Повеќе »

Саливан разговарал со лидерите на Саудиска Арабија и Израел

Советникот за национална безбедност во Белата куќа, Џејк Саливан, имал „конструктивна“ средба со саудискиот принц престолонаследник Мохамед бин Салман по повод регулирање на ситуацијата во Газа, a за резултатите од средбата тој подоцна го информирал премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху, се вели во синоќешното соопштение од Белата куќа. По посетата …

Повеќе »