Breaking News

Tag Archives: СВЕТ

ЕУРОРДИС: Европа се соочува со задоцнета дијагностика на ретки болести 

Просечната возраст на дијагностицирање на ретките болести во Европа е речиси на пет години и повеќето пациенти мора да чекаат и до девет месеци по првиот контакт со нивниот матичен лекар за добивање на дијагнозата, се наведува во студијата на невладината Европска алијанса на организации на пациенти со ретки болести …

Повеќе »

Елшани: На северот на Косово 128 барања за замена на возачки дозволи

Директорот на косовската полиција за северниот регион, Ветон Елшани изјави дека од 10 мај, кога Министерството за внатрешни работи на Косово одобри замена на возачките дозволи издадени од српските институции со возачки дозволи издадени од Косово, пристигнати се 128 барања. Елшани за Косово онлајн вели дека МВР одговорило на барањата …

Повеќе »

ОН покренаа истрага за убиениот хуманитарен работник во Појасот Газа

Обединетите нации покренаа истрага за нападот врз возилото на ОН што се случи во понеделникот во градот Рафа во јужна Газа, во кој беше убиен член на меѓународниот персонал, изјави портпаролот на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.  Убиениот работник, пензионираниот офицер на индиската армија, Ваџибхав Анил Кале, работел за …

Повеќе »

Министерство за правда на САД: Боинг може да се соочи со кривично гонење поради две несреќи на „737 Макс“

Американското Министерство за правда соопшти дека размислува дали да ја гони компанијата Боинг за двете фатални несреќи на авионот „737 Макс“. Министерството за правда тврди дека „Боинг“ ги прекршил условите од договорот од 2021 година што ја заштити компанијата од кривични пријави поврзани со инцидентите, што компаниите ги негираат. Вкупно …

Повеќе »

Во голем пожар во пристаништето Медулин уништени над 30 јахти

Најмалку 30 јахти изгореа во голем пожар што избувна во пристаништето Медулин на хрватското крајбрежје, јави хрватската национална телевизија ХРТ, повикувајќи се на информации од полицијата во Истра. Полицијата добила дојава за пожар во пристаништето утрово во 03:55 часот. Досега изгореа 30 пловила, а неколку од нив потонаа. Пожарот се …

Повеќе »

Едно лице застрелано во немири во Нова Каледонија

Во Нумеа, главниот град на француската прекуморска територија Нова Каледонија, денеска има пукање, а во текот на ноќта избувнаа немири на улиците и покрај воведувањето полициски час. Од тројцата повредени кои биле примени на Итната помош, еден починал, дознава БФМ ТВ. Француската влада одобри измени во гласањето на островот во …

Повеќе »

Седницата на Генералното собрание на ОН за резолуцијата за Сребреница е закажана за 23 мај

Седницата на Генералното собрание на Обединетите нации на која ќе се разгледува резолуцијата за Сребреница е закажана за 23 мај, објавено е на веб-страницата на Генералното собрание на ОН. По две одложувања, денеска требаше резолуцијата да се најде на дневен ред, но изјаснувањето за тоа прашање е одложено за уште …

Повеќе »

Илон Маск повторно сведочи во истрагата на СЕК за преземањето на Твитер

Американскиот федерален суд нареди дека Илон Маск мора повторно да сведочи пред Комисијата за хартии од вредност на САД (СЕК) за неговото преземање на Твитер за 44 милијарди долари. СЕК го тужеше Маск во октомври за да го принуди извршниот директор на производителот на електрични автомобили Тесла и ракетната компанија …

Повеќе »

Летонија ќе придонесе со 10 милиони евра за чешката иницијатива за артилериски гранати за Украина

Летонија ќе придонесе со 10 милиони евра за чешката иницијатива за снабдување на Украина со околу 800 илјади артилериски гранати, јави ДПА, повикувајќи се на одлука на владата. Дополнително, Летонија ќе испорача околу илјада воздушни беспилотни летала во Украина во јуни, рекоа летонскиот премиер Евика Силинија и министерот за одбрана …

Повеќе »

Стејт департментот му префрли на Конгресот една милијарда долари помош за Израел

Американскиот Стејт департмент го информирал Конгресот за пакет помош оружје за Израел во вредност од милијарда долари, јавија американски медиуми повикувајќи се на анонимни извори. Според нив, пакетот ќе вклучува тенкови, минофрлачи и оклопни тактички возила. Претседавачите и водечките членови на Комитетот за надворешни односи на Сенатот и Комитетот за …

Повеќе »