Breaking News

Tag Archives: СВЕТ

Саудискиот крал Салман бин Абдулазиз на медицински прегледи поради висока температура и болки во зглобовите

Кралот на Саудиска Арабија, Салман бин Абдулазиз (88) денеска ќе биде подложен на медицински прегледи поради висока температура и болки во зглобовите, објавија државните медиуми. Кралот на Саудиска Арабија ќе биде подложен на прегледи во Кралската клиника во палатата Ал Салам во пристанишниот град Џеда на Црвеното Море, објави државната …

Повеќе »

Нетанјаху го обвини Ганц дека „му дал ултиматум на премиерот, наместо на Хамас”

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го обвини својот коалициски партнер, израелскиот министер и член на воениот кабинет Бени Ганц дека „му дал ултиматум на премиерот, наместо на Хамас”. Ганц на прес-конференција вчера рече дека неговата опозициска Партија на национално единство ќе се повлече од коалициската Влада доколку планот за повоено управување …

Повеќе »

Израелската војска соопшти дека пронашла тело на уште еден заложник во Појасот Газа

Израелската војска соопшти дека нејзините сили кои дејствуваат во Појасот Газа го пронашле телото на Рон Бинјамин, кој беше меѓу 252 лица заробени од палестински вооружени лица во нападот предводен од Хамас на израелска територија на 7 октомври минатата година, што ја предизвика војната. Главниот воен портпарол на Израел, контраадмирал …

Повеќе »

Украинското воздухопловство ги соборило сите 37 дронови лансирани од Русија

Украина ги уништи сите 37 беспилотни летала лансирани синоќа од Русија против цели на многу места во земјата, соопшти украинското воздухопловство. Во соопштението се наведува дека уништените беспилотни летала „Шахед“ биле насочени кон главниот град Киев и украинските градови Одеса, Миколаив, Суми и Виница, како и цели во регионите Житомир, …

Повеќе »

Ерупција на вулканот Ибу на оддалечениот индонезиски остров Халмахера

Вулканот Ибу на оддалечениот индонезиски остров Халмахера еруптираше, исфрлајќи облак од сива пепел. „Вулканот Ибу еруптираше синоќа и исфрли пепел до висина од четири километри“, објави индонезиската агенција за вулкани. Индонезиските власти потврдија дека почнала евакуацијата на жителите на седум околни села. рп/Фото: МИА архива . Извор: МИА

Повеќе »

Путин одржа состанок за поплавите и пожарите во Русија

Рускиот претседател Владимир Путин одржа состанок со министерот за вонредни состојби Александар Куренков и министерот за природни ресурси и животна средина Александар Козлов за да разговараат за поплавите и пожарите. „Имаме неколку теми. Да почнеме со главната, актуелната, најжешката во буквална смисла на зборот“, рече Путин. Тој рече дека додека …

Повеќе »

Саливан во Саудиска Арабија разговараше со престолонаследникот Бин Салман за војната во Газа

Советникот за национална безбедност на американскиот претседател Џејк Саливан, кој е во посета на Саудиска Арабија, разговараше со саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман за војната меѓу Израел и Хамас во Појасот Газа и за постигнување широк билатерален договор меѓу двете земји, јавија саудиските медиуми. На состанокот одржан во саудискиот град …

Повеќе »

Во Нова Каледонија француската жандармерија изврши операција за враќање на контролата на патот до аеродромот

Франција започна голема операција во која се вклучени повеќе од 600 жандарми за целосно враќање на контролата на патот меѓу главниот град на Нова Каледонија Нумеа и аеродромот на француската прекуморска територија, каде шест лица загинаа во немири. Францускиот министер за внатрешни работи, Жералд Дарманен, доцна синоќа на платформата Икс …

Повеќе »

Украина побарала помош од САД за напади на територијата на Русија

Украина се обратила до администрацијата на претседателот Џо Бајден со барање за помош да се лоцираат цели во Русија врз кои Киев би можел да нанесе удари со сопствено оружје, соопшти синоќа „Волстрит журнал“ повикувајќи се на извори во Белата куќа. -Ти ги замолија (САД) за помош да се нанесат …

Повеќе »

Пронајдени телата на четворица мигранти, спасени 52 лица во близина на брегот на Тунис

Телата на четворица мигранти се пронајдени во близина на брегот на Тунис, а крајбрежната стража во посебна операција спасила 52 лица, соопшти Националната гарда. Се додава дека гардата уапсила девет шверцери и ги запленила чамците. Најмалку 23 туниски мигранти исчезнале откако со чамец се упатиле кон Италија, соопшти претходно Националната …

Повеќе »