Breaking News

Tag Archives: СВЕТ

СЗО: Копнен напад врз Рафа ќе доведе до крвопролевање

– Израелски копнен напад врз градот Рафа на крајниот југ на Појасот Газа, каде што хуманитарните групи проценуваат дека се засолниле 1,2 милиони Палестинци, може да заврши со „крвопролевање“, предупреди Светската здравствена организација (СЗО). Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, на X напиша дека напад врз Рафа може да …

Повеќе »

Тројца повредени во руски напад врз Харков

– Остатоци од соборени руски беспилотни летала рано утринава погодија цивилни цели во Харков, вториот по големина град во Украина, при што беа повредени три лица и предизвикаа пожар во деловна зграда. Регионалниот гувернер Олех Синехубов на Телеграм информира дека 13-годишното дете и една жена се хоспитализирани. На друга жена …

Повеќе »

Русија тврди дека Украина го нападнала Крим со американски ракети

– Руските системи за противвоздушна одбрана уништиле четири ракети со долг дострел ATACMS испратени во Украина од САД и лансирани од Киев врз полуостровот Крим, соопшти утрово руското Министерство за одбрана. Сè уште не се познати обемот и влијанието на нападот на Крим, кој Москва незаконски го анектираше во 2014 …

Повеќе »

Тексашкиот демократски конгресмен Хенри Куејар обвинет поради корупција

Федералното обвинителство на САД поднесе тужба синоќа против конзервативниот демократски конгресмен Хенри Куејар, кој заедно се неговата жена се обвинети за земање поткуп од речиси 600. 000 долари од странски извори. Тужбата е дел од долготрајната истрага за работата на конгресменот водена од Федералното биро за истраги. а се донесува …

Повеќе »

По тробојот за „бронзата“, неизвесна трка и за шестото место во Европарламентот

– Најновото истражување на „Јуроп Електс“ за расположението на јавното мислење во пресрет на јунските Европски избори, спроведено кон крајот на април, покажува дека продолжува тесната и неизвесна трка за тоа која партиска група ќе биде трета по бројност во новиот состав на Европскиот парламент, но се разгорува и битката …

Повеќе »

Автобус падна во длабока провалија во Пакистан, најмалку 20 загинати и 21 повреден

Најмалку 20 лица загинаа денеска, а 21 е повредено кога автобусот во кој се наоѓале падна во длабока провалија на крајниот север на Пакистан, изјави портпаролот на локалната влада, Фајзулах Фирак. Несреќата се случила на автономната територија Гилгит-Балтистан. Фирак рече дека повредените се пренесени во болници. рп/Фото: МИА архива . …

Повеќе »

Подољак: Да се усвои единствена одлука за враќање на воено способни мажи во Украина

Советникот на украинскиот претседател Михаил Подољак денеска изјави дека е неопходно да се усвои „единствена паневропска одлука“ за враќање во Украина на воено способни мажи кои се наоѓаат во странство. „Пан-европско решение е апсолутно неопходно бидејќи оваа дискусија сега се води во Европа, бидејќи навистина изгледа малку чудно – земјата …

Повеќе »

Генералштаб на Украина: Руските сили ги интензивираа нападите кон Авдејево

Русија ги засилила нападите во правец кон Авдејево, соопшти утринава Генералштабот на вооружените сили на Украина, наведувајќи дека украинските сили во изминатите 24 часа одбиле 50 руски напади на тој дел од фронтот. Руските сили се фокусираа на неколку сектори на фронтот во Донбас, пренесува Униан. Во правец кон Бахмут, …

Повеќе »

Кина лансира сонда која ќе собира примероци од темната страна на Месечината

Кина денеска ќе ја лансира лунарната сонда Чанге-6, соопшти кинеската Национална вселенска администрација. Сондата ќе собира примероци од темната страна на Месечината. Тоа ќе биде прва ваква мисија во историјата на човештвото, јавуваат кинеските медиуми. Во тек се последните подготовки за мисијата, која ќе започне од местото за лансирање Венчанг …

Повеќе »

Светската награда на УНЕСКО за слобода на медиумите за палестинските новинари

Организацијата на Обединетите нации за образование, култура и наука (УНЕСКО) денеска ја додели својата Светска награда за слобода на медиумите на сите палестински новинари кои известуваат за војната во Појасот Газа од почетокот на конфликтот меѓу израелските сили и палестинското движење Хамас на 7 октомври. „Во овие времиња на темнина …

Повеќе »