Tag Archives: СВЕТ

Трамп победи на кокусите во Ајдахо, Мисури и Мичиген

– Поранешниот американски претседател и фаворит за републиканска претседателска номинација Доналд Трамп победи на партиските кокуси во американските сојузни држави Ајдахо, Мисури и Мичиген. По победата во три сојузни држави во саботата, Трамп има поддршка од 244 делегати, додека другиот кандидат за републиканска претседателска номинација, поранешната амбасадорка во Обединетите нации, …

Повеќе »

Над Крим уништени 38 украински дронови

– Руската армија синоќа над Крим уништила 38 дронови на вооружените сили на Украина, соопшти денеска Министерството за одбрана на Русија. Претходно Министерството соопшти дека се уништени четири украински дронови летала над регионот Белгород и еден над Ленинградската област. Мостот на Крим бил затворен за сообраќај два часа. јт . …

Повеќе »

Најмалку 26 лица загинаа во поројните дождови во Пакистан

– Најмалку 26 лица загинаа по невообичаено силен дожд и грмотевици што предизвикаа хаос во Пакистан, соопштија денеска локалните власти. Поголемиот дел од смртните случаи се пријавени во северозападната провинција Хајбер Пахтунхва, каде што најмалку 21 лице, вклучувајќи жени и деца, загинаа во инциденти поврзани со дождот во последните 48 …

Повеќе »

Волт: Белгиската „партократија“ оневозможува подем на нови партии

– Партијата Волт Белгија обвинува дека белгискиот партиски систем е поставен на тој начин што им оневозможува на новоформираните политички групации да се развиваат и растат покрај постојните и веќе етаблирани партии.  Според ко-носителката на изборната листа на Волт Белгија за европските избори во јуни годинава, европратеничката Софи ин’т Велд, …

Повеќе »

Шефот на СЗО револтиран од извештаите за смртни случаи по воздушниот напад врз Рафа

– Шефот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус огорчено реагираше на извештаите за смртта на неколку Палестинци во осомничениот израелски воздушен напад врз градот Рафа во јужниот дел на Појасот Газа, пренесе ДПА. – Извештаите дека биле бомбардирани шатори во кои се засолнувале раселените луѓе во Рафа, во …

Повеќе »

Амбасадорот на Украина во Тирана потврди дека украински војници се обучувале во Албанија

– Амбасадорот на Украина во Албанија, Володимир Шкуров, потврдил дека украинските војници биле обучувани во Албанија. Гостувајќи во емисијата „Оваа недела“ на Њуз24, тој не дал многу детали, но изјавил дека оваа информација е многу точна, нагласувајќи дека во Украина тоа високо се цени. На оваа тема, додал тој, се …

Повеќе »

Илјадници Израелци маршираа по автопат кон Ерусалим, стигнаа до резиденцијата на Нетанјаху

– Илјадници Израелци кои со марш бараат ослободување на заложниците од Газа денеска стигнаа во Ерусалим, додека преговарачите се подготвуваат за продолжување на преговорите во Каиро, кои би вклучиле договор за размена на заложници и заробеници со Хамас. Колона демонстранти, предводени од семејствата на заложниците киднапирани од милитантите за време …

Повеќе »

Во Франција, од 1 март во домовите за стари лица дозволени и миленици

– Од 1 март, на домашните миленици како кучиња, мачки, риби и мали птици им е дозволено да престојуваат во домовите за стари лица во Франција, но под одредени услови, бидејќи за нив ќе се грижат нивните сопственици, не персоналот на домовите. Француската влада вчера даде зелено светло за прием …

Повеќе »

Шолц вети истрага за безбедносна снимка што протече во руски медиуми

– Германскиот канцелар Олаф Шолц енеска вети брзо разјаснување откако Русија објави снимка на германски офицери на воздухопловните сили кои разговараат за поддршка за Украина. Говорејќи на маргините на посетата на Ватикан, тој ја опиша ситуацијата како „многу сериозна работа“. Разговорот меѓу германските претставници на одбраната вчера го објави шефицата …

Повеќе »

Камала Харис в понеделник ќе се сретне со Бени Ганц

– Американската потпретседателка Камала Харис в понеделник ќе се сретне со министерот во воениот кабинет на Израел Бени Ганц, соопшти официјален претставник на Белата куќа. Средбата доаѓа во контекст на напорите на Вашингтон да постигне прекин на огнот во конфликтот меѓу Израел и исламистички Хамас во Појасот Газа. Средбата треба …

Повеќе »