Breaking News

Tag Archives: СВЕТ

Почина претседателот на Виетнам, Нуен

– Денеска на 80-годишна возраст почина Нуен Фу Тронг, најмоќниот современ лидер на Виетнам и архитект на најголемата антикорупциска кампања во земјата. Нуен од 2011 година до денеска ја извршуваше функцијата генерален секретар на Комунистичката партија, а илјадници луѓе беа уапсени под обвиненија за корупција, а во еднопартиската држава се …

Повеќе »

Евростат: Во ЕУ 20 милиони деца во опасност од сиромаштија

Во 2023 година, речиси 20 милиони деца во ЕУ, или 24,8 отсто од децата  биле во ризик од сиромаштија и социјална исклученост, објави Евростат. На ниво на поединечни земји, најголем удел на деца со ризик од сиромаштија и социјална исклученост во 2023 година е забележан во Романија (39,0 %), потоа …

Повеќе »

Аеродромот во Тирана располага со двоен систем, авиосообраќајот без проблеми

– Албанското министерство за инфраструктура и енергетика соопшти дека „системот на Меѓународниот аеродром во Тирана не е засегнат од падот на глобалните компјутерски системи, но има доцнење предизвикано од другите аеродроми. -Ситуацијата создадена утрово поради прекинот на работата на компјутерските системи, на глобално ниво, што влијаеше на услугата на системот …

Повеќе »

Еднa од најголемите европски установи за медицинска нега погодена од ИТ дефектот

Еднa од најголемите европски установи за медицинска нега, лоциранa во Германија, e погодена од дефектот на ИТ мрежи што се појави речиси насекаде во светот. Германскиот универзитетски медицински центар Шлезвиг-Холштајн (UKSH) денеска ги откажа сите медицински процедури, наведува во соопштение на својата веб-страница. Погодени се и нивни две филијали во …

Повеќе »

ЕК ќе обезбеди 400 милиони евра за Палестинската управа

Европска комисија денеска објави дека ќе обезбеди 400 милиони евра за Палестинската управа како форма на итна финансиска помош во следните два месеци. ЕК наведе дека парите ќе бидат исплатени во форма на грантови и заеми на три рати помеѓу јули и септември, во зависност од напредокот во спроведувањето на …

Повеќе »

Зеленски бара од Британија да помогне во укинување на ограничувањата за ракетите со долг дострел

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска укажа на британскиот премиер Кир Стармер и неговата влада дека нивното оружје со ракети со голем дострел е клучно за напорите на Украина во нејзината војна против Русија. Шефот на украинската држава е првиот странски лидер кој е поканет лично да се обрати во британскиот …

Повеќе »

Над 400 хакерски напади врз грчкиот катастар (ДПЛ)

– Над 400 напади врз ИТ системите на грчкиот катастар биле регистрирани оваа седмица, а постоел и неуспешен обид за хакерски кориснички упад во базата на податоци, соопштија од Министерството за дигитално управување на Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Од Министерство претпладнево излегоа со ново соопштение со детали …

Повеќе »

Во прекин емитувањето на телевизиски канали во Франција поради глобалниот дефект во компјутерските системи

ТВ канали во Франција беа погодени од глобалниот дефект во компјутерските системи што создаде хаос низ светот, јави ДПА. „Канал+“ ги извести своите гледачи дека има дефект на ИТ што го спречи емитувањето на неговите редовни програми. Погодена беше и ТВ ТеФ 1. Водителка за време на пренос објави дека …

Повеќе »

Србија и ЕУ потпишаа Меморандум за разбирање за минералните суровини (ДПЛ) 

ЕУ и Србија денеска во Белград потпишаа Меморандум за разбирање за стратешко партнерство за одржливи суровини, синџири за производство на батерии и електрични возила.  Меморандумот за разбирање беше потпишан во Палатата на Србија во рамки на Самитот за критични суровини во Белград од страна на српската министерка за рударство и …

Повеќе »

ФТ: Србија им ветила литиум на европските производители на автомобили

Србија ветила дека нема да продава литиум на кинеските производители на автомобили и дека кога ќе развие едно од најголемите наоѓалишта на тој метал во светот, предност ќе имаат европските автомобилски компании како Мерцедес-Бенц, Фолксваген и Стелантис, пренесе Бета пишување на ФТ. Како што пишува Фајненшл тајмс, српскиот претседател Александар …

Повеќе »