Breaking News

Tag Archives: СВЕТ

Сторми Дениелс го бранеше своето тврдење дека во 2006 година имала случајна средба со Трамп  

По испрашувањето од обвинителите, поранешната актерка во филмови за возрасни Сторми Дениелс синоќа беше ставена пред вкрстен распит од одбраната на поранешниот претседател на САД Доналд Трамп. На судот во Њујорк што се води против него за сторено кривично дело таа веќе втор ден се соочува со Трамп при што …

Повеќе »

Блинкен: САД се против принудно иселување на Палестинците од Газа

Во телефонски разговор синоќа со министерот за надворешни работи на Египет, Самех Шукри, државниот секретар Ентони Блинкен ја потврди „јасната позиција на претседателот Џо Бајден дека САД не подржуваат крупна воена операција во Рафа и се против секакво  принудно преместување на Палестинците во Газа“, изјави портпаролот Метју Милер. Милер укажа …

Повеќе »

Протести во Малме против учеството на израелскиот претставник на Евровизија

Во шведскиот град Малме, каде што оваа година се одржува Евровизија, беше организиран протест против учеството на израелскиот претставник Еден Голан, а полицијата процени дека се собрале меѓу шест и осум илјади луѓе.  Насобраните го извикуваат пропалестинското мото „Од река до море, Палестина ќе биде слободна“ и „Израел е терористичка …

Повеќе »

Путин: Нема ништо необично во тактичките вежби за нуклеарно оружје

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека нема ништо необично во планираната вежба, која вклучува вежба за распоредување на тактичко нуклеарно оружје. – Тука нема ништо необично, ова е планирана работа, истакна Путин. Русија во понеделникот соопшти дека ќе вежба распоредување на тактичко нуклеарно оружје како дел од воената вежба по, …

Повеќе »

И најмладиот син на Трамп влегува во политика

Иако сè уште нема завршено матура и средно училиште, Барон Трамп, најмладиот син на Доналд Трамп, поранешниот претседател на САД, влегува во политичката арена. Имено, како што пренесува „Politico. eu“, Барон Трамп (18) е избран за делегат на Републиканската партија на националната конвенција. Барон и другите двајца синови на Трамп, …

Повеќе »

Руте: Демонстрантите на Универзитетот во Амстердам ја преминуваат границата на дозволеното

Холандскиот премиер Марк Руте преку објава на Фејсбук ги повика демонстрантите во и околу Универзитетот во Амстердам да престанат со насилството врз полицијата и да предизвикуваат штета.  „Настаните во и околу Универзитетот во Амстердам во изминатите неколку дена јасно преминаа одредени граници. Демонстрациите се секогаш дозволени, но никогаш не е …

Повеќе »

Наѓ: Унгарија се стреми да биде логистички центар за трговија меѓу Кина и Европа

Кина минатата година беше најважниот трговски партнер на Унгарија надвор од Европа, објави унгарскиот весник „Хирадо“ по повод посетата на кинескиот претседател Си Џинпинг на Будимпешта. Според унгарската влада, фактот што КАТЛ (CATL) тука ја основа својата втора европска фабрика за батерии, а БИД (BID), најголемиот светски производител на електрични …

Повеќе »

Британските лабуристи имаат 30 отсто поголема подршка од конзервативците

Британската опозициска Лабуристичка партија за 30 процентни поени ја зголеми предноста пред Конзервативната партија на премиерот Риши Сунак, според анкетата на ЈуГов (YouGov) за весникот Тајмс. Според истражувањето спроведено пред изборит, поддршка од 48 отсто имаат лабуристите, а владејачката партија 18 отсто. Ова е најлошиот резултат за Сунак откако стана …

Повеќе »

Матарела: ЕУ се наоѓа во најкритичниот период

– Претседателот на Италија, Серџо Матарела денеска изјави дека Европската унија минува низ можеби најтешкиот период досега во својата историја. Тој денеска упати порака по повод Денот на Европа, со кој се слави декларацијата на Роберт Шуман од 1950 година која доведе до создавање на ЕУ. – Европската историја минува …

Повеќе »

Четири земји од ЕУ наскоро може да ја признаат Палестина

Ирска, Шпанија, Словенија и Малта размислуваат да ја признаат палестинската држава на 21 мај, објави ирската државна телевизија. РТА Њуз синоќа објави дека се интензивираат разговорите меѓу Даблин, Мадрид, Љубљана и Ла Валета за потенцијалното заедничко признавање на палестинската државност. Ирската телевизија тврди дека тие земји чекаат гласање на Генералното …

Повеќе »