Breaking News

Tag Archives: СВЕТ

Тројца странски туристи и еден Авганистанец убиени од вооружени лица во Авганистан

Тројца странски туристи и еден Авганистан се убиени денеска од вооружени лица во централен Авганистан, а четворица странски државјани и тројца Авганистанци се ранети, соопшти талибанското Министерство за внатрешни работи. Портпаролот на полицијата изјави дека четири лица се уапсени. Светските агенции наведуваат дека не е позната националноста на туристите, ниту …

Повеќе »

Во Санкт Петербург седум повредени при експлозија на муниција од Втората светска војна

Седум војници се повредени денеска во експлозија на муниција од Втората светска војна на територијата на Академијата за воени комуникации во Санкт Петербург, именувана по маршалот на Советскиот Сојуз С. М. Буџоно, соопшти прес-службата на воениот округ во тој град. Во соопштението се наведува дека експлозијата се случила при чистење …

Повеќе »

Дачиќ: Човечки фактор е причина за сударот на возовите, најважно е дека нема загинати

Српскиот министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ вечерва изјави дека причина за судирот на патничкиот и товарниот воз во тунелот Вуков споменик-Панчевачки мост, во кој нема жртви е човечки фактор. Српскиот министер за за градежништво, транспорт и инфраструктура Горан Весиќ изјави дека 13 патници се повредени, од кои четворица се …

Повеќе »

Ердоган: Црноморската иницијатива за жито спречи глад во Африка

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека без спроведување на црноморската иницијатива за жито во многу земји во Африка ќе имало глад, објавија турските телевизии ТРТ-Хабер и Си-Ен-Ен-Турк. Тој говореше на настан на турската земјоделска банка Зираат, најавувајќи многу нови мерки за поддршка на земјоделците во Турција. Ердоган посочи …

Повеќе »

Во Шведска зголемена безбедноста на израелските претставништва

Шведската полиција денеска соопшти дека ја зголемила безбедноста околу израелскиот имот во Шведска, по пукањето претходната ноќ во близина на Израелската амбасада во центарот на Стокхолм. „Поради сомнително пукање во близина на Израелската амбасада во Стокхолм, полицијата презеде безбедносни мерки (за да го заштити) израелскиот и еврејскиот имот и нивните …

Повеќе »

Нетанјаху: Ќе ги донесеме сите заложници дома, живи или мртви

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека е „посветен“ на враќање на преостанатите заложници дома, откако претходно денеска беше објавено дека израелските сили ги пронашле телата на тројцата заложници киднапирани од палестинската милитантна група Хамас. Тој истакна дека неговото срце е „скршено“ од веста дека се пронајдени телата на Јицак …

Повеќе »

Санчез: Шпанија ќе ја признае Палестина само во заедничка акција со други земји

Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска изјави дека Мадрид ќе ја признае палестинската држава само како дел од заедничката акција со другите земји. Во интервју за ТВ станицата „Ла Секста“, Санчез ги негираше и информациите дека Мадрид ќе ја признае Палестина на 21 мај, пренесуваат британските медиуми. Тој претходно изјави дека …

Повеќе »

Претставничкиот дом сака да го казни Бајден за запирање на испораката на оружје за Израел

Претставничкиот дом на САД усвои нацрт-закон со кој ќе се санкционира администрацијата на претседателот Џо Бајден доколку продолжи да ја блокира испораката на оружје за Израел за војната во Газа. Предлог-законот беше одобрен синоќа со 224 гласа „за“ и 187 „против“, а доколку помине и во Сенатот, ќе го намали …

Повеќе »

Израел бара од ИЦЈ да го отфрли барањето на ЈАР за повлекување од Појасот Газа

– Израел денеска пред Меѓународниот суд на правдата (ИЦЈ) ја бранеше офанзивата врз Рафа, истакнувајќи дека дејствува во самоодбрана против борците на Хамас и побара од судијата да го отфрлат барањето на Јужна Африка да се нареди повлекување од Појасот Газа. Претставникот на израелското Министерство за правда Гилад Ноам го …

Повеќе »

Белгискиот Универзитет во Гент ја прекина соработката со три израелски институции

– Белгискиот Универзитет во Гент (UGent) ги прекинува врските со три израелски образовни и истражувачки институции поради тоа што повеќе не се усогласени со политиката за човекови права на Универзитетот, изјави ректорот Рик Ван де Вале. – Прекинати се врските со Технолошкиот институт Холон, Истражувачкиот институт МИГАЛ Галилеја и Центарот …

Повеќе »