Breaking News

ВЕСТИ

Ковачевски: СДСМ е отворена за сите нејзини членови, секој може да даде придонес

Партијата е отворена за сите членови на СДСМ и секој согласно со искуството што го има може да придонесе кон обезбедување на она што е остварување на целите на СДСМ, а тоа е продолжување на евроинтеграцискиот пат на државата, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски, коментирајќи го присуството на поранешниот премиер …

Повеќе »

МП: Предлог законот за правда на децата до крајот на октомври ќе биде доставен во владина процедура

Предлог законот за правда на децата до крајот на октомври ќе биде доставен во владина процедура, информираат денеска од Министерството за правда. Оттаму посочуваат дека во изработката на овој Закон учествувале сите субјекти во системот на правда за децата, УНИЦЕФ и невладините организации. -Работната група за подготовка на Предлог законот …

Повеќе »

Тренчевска: Неделава треба да биде готов извештајот на работната група за пензиите, во мерките не е предвидено линеарно зголемување

Оваа недела се очекува да биде готов извештајот на работната група за пензиите. Во мерките што ќе бидат донесени, како што изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, не е предвидено линеарно зголемување на пензиите, затоа што, како што рече, мора да се води сметка за стабилноста …

Повеќе »

Претрес во Велес, приведени пет лица

Одделението за недозволена трговија Велес вчера лишило од слобода пет лица – М. Ж. (31), К. Д. (21), Ј. М. (20) и В. М. (39) и еден малолетник, сите од Велес. Како што соопшти МВР, по преземени мерки и активности, при извршени прегледи кај малолетникот и кај М. Ж. , …

Повеќе »

Седница на Влада

Владата денеска ќе одржи редовна седница. Како што соопшти владианта прес-служба, за заклучоците и одлуките на седницата, јавноста ќе биде информирана по завршувањето. мд/нд/Фото: МИА архива  . Извор: МИА

Повеќе »

Николовски – Оздемир: Голема поддршка од Германија за „зелената агенда“ на Северна Македонија

Поддршка за реформите во шумарството, унапредување на органското производство преку иновативни технологии и поголема трговска размена, договорија денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски и германскиот сојузен министер за земјоделство и храна, Џем Оздемир. На билатералната средба што се одржа во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, стана …

Повеќе »

АД ЕСМ: Започнуваме со подготвителни активности за санација на цевководот на мостот „Беласица“

– АД ЕСМ почнува со подготвителни активности  за санација на цевководот на мостот „Беласица“ во Скопје и уверува дека цевководот ќе биде целосно функционален и ќе се обезбеди непрекинато парно греење за граѓаните на Град Скопје. Согласно законската обврска на 15 октомври, како што велат од компанијата, радијаторите ќе бидат …

Повеќе »

Воведена нова авиолинија Скопје-Сараево

Профункционира новата авиолинија на релацијата Скопје-Сараево, што ќе ја опслужува трипати неделно (понеделник, среда и петок) грчката национална авиокомпанија „Ејџиан ерлајнс“. За првите патници во заминување на првиот лет за Сараево ТАВ Аеродроми синоќа организираше прослава на Меѓународниот Аеродром Скопје и им додели симболични подароци за добар пат. До крајот …

Повеќе »

Оздемир: Германија сака да ја види Северна Македонија што поскоро во ЕУ

Доколку Северна Македонија стане членка на ЕУ, се би било поинаку, и во однос на цените и во однос на агро секторот. Би имала пристап до заедничките пазари и би имала повеќе можности, оцени денеска германскиот сојузен министер за земјоделство и храна, Џем Оздемир. Како што истакна Оздемир, одговорајќи на …

Повеќе »

Оздемир: Германија сака да ја види Северна Македонија што поскоро во ЕУ

Доколку Северна Македонија стане членка на ЕУ, се би било поинаку, и во однос на цените и во однос на агро секторот. Би имала пристап до заедничките пазари и би имала повеќе можности, оцени денеска германскиот сојузен министер за земјоделство и храна, Џем Оздемир. Како што истакна Оздемир, одговорајќи на …

Повеќе »