СВЕТ

Снежна бура ги затвори патиштата на границата на Калифорнија и Невада

– Голема снежна бура во планините Сиера Невада затвори голем дел од виталниот меѓудржавен пат Интерстејт – 80 во Калифорнија, откако силни ветрови и обилни дождови ги погодија пониските надморски височини, оставајќи десетици илјади на луѓе без струја. Во некои области се очекуваат и до три метри снег. Метеоролошката служба …

Повеќе »

Средба Вучиќ-Орбан: Тешките времиња се полесни кога ќе ги споделите со искрените пријатели

– Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска го прими премиерот на Унгарија, Виктор Орбан и порача дека односите меѓу двете земји и двата народа се на историско високо ниво. Тешките времиња и сериозните прашања се секогаш полесни кога ги споделувате со искрени партнери и пријатели, напиша Вучиќ на Инстаграм. Затоа, …

Повеќе »

Лавров: Русија ќе распореди дополнително оружје како одговор на проширувањето на НАТО

– Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска во Анталија изјави дека Русија ќе распореди дополнително оружје во новоформираните воени окрузи во Москва и Ленинград како одговор на влезот на Финска и Шведска во НАТО. – Веќе донесовме организациски одлуки, формирани се Московски воен округ и Ленинградски воен округ. …

Повеќе »

Американски воени авиони доставија храна до населението во Газа

– Три американски воени транспортни авиони денеска со падобрани фрлија 66 пакети со 38. 000 оброци за населението во Појасот Газа. Американските функционери, кои не сакаа да бидат именувани во очекување на официјална изјава, соопштија дека авионите Ц-130 го направиле тоа утрово. Оваа помош ја најави американскиот претседател Џозеф Бајден …

Повеќе »

„Коха“: Русија распиша потерница за тројца косовски полицајци

– Косовскиот портал на албански јазик „Коха“ (koha. net) објави денеска дека Русија издала налог за апсење на тројца припадници на косовската полиција, за кои побарала да влезат во системот за пребарување на меѓунaрoдната полициска организација ИНТЕРПОЛ, јави дописникот на МИА од Приштина. Повикувајќи се на сопствени неименувани извори, „Коха“ …

Повеќе »

Дачиќ во Анталија се сретнал и со Лавров

– Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, соопшти дека денеска се сретнал со министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, за време на меѓународната конференција во Анталија, Турција. – Сакаме да развиеме добри односи со Русија, благодарни сме им за нивниот позитивен став на седницата на Советот …

Повеќе »

Милеи ќе испрати нов пакет закони до аргентинскиот Конгрес

Аргентинскиот претседател Хавиер Милеи вчера соопшти дека ќе испрати нов пакет закони до Конгресот, речиси еден месец откако пратениците го отфрлија неговиот таканаречен „закон за омнибус“ со кој би биле спроведени сеопфатни реформи. Милеи во својот говор пред претставниците изнесе неколку предлози од новиот пакет, што, исто така, изгледа обемен, …

Повеќе »

Првите луѓе на повеќе светски медиумски куќи со писмо побараа од Израел да ги заштити новинарите во Газа

– Првите луѓе на неколку светски медиумски куќи потпишаа писмо во кое ги повикуваат израелските власти да ги заштитат новинарите во Газа, соопштувајќи дека новинарите работат во невидени услови и дека се соочуваат со „голем личен ризик“ за време на нападите на Израел врз енклавата. Меѓу медиумските куќи, чии главни …

Повеќе »

Лидерот на бандите на Хаити ќе ја продолжи борбата за соборување на премиерот Анри

– Лидерот на бандите на Хаити, Џими Шеризие, познат под псевдонимот Скара, вчера предупреди дека ќе продолжи да се обидува да го собори премиерот Ариел Анри и побара од семејствата да им забранат на децата да одат на училиште за да се избегне „колатерална штета“, додека насилството расте во делови …

Повеќе »

 Сунак: Исламистите и екстремните десничари ја поткопуваат нашата демократија

Исламистичките и десничарските екстремисти намерно ја поткопуваат мултиетничката демократија во Велика Британија, изјави синоќа премиерот Риши Сунак, и притоа повика на посилен одговор против говорот на омраза и криминалот. Британските парламентарци добија неделава добија дополнителни средства за нивната безбедност, откако неколкумина добија закани заради нивната поддршка на операцијата на Израел …

Повеќе »