СВЕТ

Европските социјалдемократи решаваат за својот „шпиценкандидат“ и изборната програма

Викендов сите патишта на социјалдемократите од Европа водат кон Рим, каде денеска се одржува Конгресот на Партијата на европските социјалисти (ПЕС) на кој треба формално да биде избран партискиот кандидат за претседател на Европската комисија и предводник на изборната листа, популарно наречен „шпиценкандидат“, како и да биде усвоена Програмата на …

Повеќе »

Бајден најави учество на САД во испраќањето хуманитарна помош во Газа од воздух

Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека САД „во наредните денови“ ќе им се придружат на земјите-партнери кои доставуваат хуманитарна помош во Газа со испуштање од авиони. „Во наредните денови ќе им се придружиме на нашите пријатели во операциите за испраќање хуманитарна помош во Газа од авиони“, рече Бајден во …

Повеќе »

Џоана: Нуклеарната закана на Путин претставува психолошко заплашување

Заменик – генералниот секретар на НАТО, Мирчеа Џоана изјави денеска дека нуклеарната закана на рускиот претседател Владимир Путин претставува „психолошко заплашување“. „Тоа е психолошко заплашување. Не станува збор за вистински намери“, рече Џоана во интервју за „Ел Паис“, коментирајќи ја изјавата на Путин дека постои закана од „нуклеарен конфликт“ доколку …

Повеќе »

Косовска опозиција: Владата на Курти не успева да гарантира безбедност на државата

– Координаторката на Одделот за одбрана и национална безбедност во „Кабинетот за добро владеење“ на опозициската Демократска партија на Косово (ПДК), Беса Кабаши-Рамај ја критикува Владата на премиерот Албин Курти за „недостаток на визија и способност за гарантирање на националната безбедност и одржливо управување со одбраната“, јави дописникот на МИА …

Повеќе »

Јордански воени авиони доставија хуманитарна помош за 6.000 луѓе во северна Газа

– Три авиони на јорданските воздухопловни сили денеска спуштија прехранбени производи во северниот дел на Газа, соопшти армијата. Се очекува пакетите со храна да им помогнат на 6. 000 луѓе, јави телевизијата Ал Мамлака. Јордан спроведува хуманитарни операции од воздух во Појасот Газа од почетокот на војната. Други земји неодамна …

Повеќе »

Јордански воени авиони доставија хуманитарна помош за 6.000 луѓе во северна Газа

– Три авиони на јорданските воздухопловни сили денеска спуштија прехранбени производи во северниот дел на Газа, соопшти армијата. Се очекува пакетите со храна да им помогнат на 6. 000 луѓе, јави телевизијата Ал Мамлака. Јордан спроведува хуманитарни операции од воздух во Појасот Газа од почетокот на војната. Други земји неодамна …

Повеќе »

Тајланд планира да го озакони сурогат мајчинството за странски двојки

– Тајланд планира измена на законите со што ќе им се овозможи на странските двојки да го користат сурогат мајчинството во земјата, најави претставник на Министерството за здравство, Архон Прадицуван. – Двојките треба да се венчаат без оглед на полот, а на детето родено од сурогат мајка треба да му …

Повеќе »

Путин тврди дека Русија не планира да распореди нуклеарно оружје во вселената

Рускиот претседател Владимир Путин денеска пред Советот за безбедност на Руската Федерација рече дека Москва не планира да распоредува нуклеарно оружје во вселената и дека неутрализирањето на заканите во вселенското пространство треба веднаш да биде во центарот на нивното внимание, јавија руските медиуми. Неименувани американски извори велат дека Русија развива …

Повеќе »

Кралот на Норвешка, Харалд ќе остане уште неколку дена во болница во Малезија

Норвешкиот крал Харалд ќе остане уште неколку дена во болница на малезискиот остров Лангкави на лекување и одмор пред да се врати во Норвешка, соопшти денеска кралското семејство. Осумдесет и седумгодишниот монарх беше на одмор во оваа југоисточна азиска земја, но претходно оваа недела беше откриено дека има инфекција. „Неговото …

Повеќе »

Повеќе од милион луѓе во Бразил се претпоставува дека се заразени со денга

Инфекцијата со денга моментално се шири со невообичаено брзо темпо во Бразил, јави ДПА. Во првите два месеца од годинава во јужноамериканската земја се регистрирани 1. 017. 278 потврдени или веројатни случаи, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е речиси пет пати повеќе од истиот период лани кога имало 207. …

Повеќе »