СВЕТ

Макрон го осуди нападот во Газа и повика на итно постигнување договор за примирје меѓу Израел и Хамас

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека е огорчен од вчерашното загинување на повеќе од 100 Палестинци кои чекаа хуманитарна помош во Газа и побара „вистина и правда“ за улогата на израелските војници во инцидентот. Здравствените власти во Газа соопштија дека израелските сили вчера застрелале повеќе од 100 Палестинци.  Израелски официјални …

Повеќе »

Песков: Собирањето луѓе за погребот на Навални е спротивно на законот

Кремљ денеска соопшти дека собирањето на луѓе за погребот на починатиот руски опозициски лидер Алексеј Навални, што ќе се одржи подоцна денеска, е во спротивност со законот, пренесоа британските медиуми. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, одби да даде оценка за Навални како политичка фигура и додаде дека нема што да …

Повеќе »

Јужнокорејскиот претседател остро ја критикуваше репресивната политика на Северна Кореја

Јужнокорејскиот претседател Јун Сук-јул денеска остро ја критикуваше репресивната политика на Северна Кореја и вети дека ќе дојде до слободна и обединета Кореја, само неколку недели откако севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун ја отфрли идејата за мирно обединување на двете земји и се закани за воена окупација на југот во случај …

Повеќе »

Растат тензиите пред погребот на Навални во Москва

Безбедносните сили во Москва денеска демонстрираа сила додека ожалостените се собраа на погребот на противникот на Кремљ Алексеј Навални, кој почина пред две недели во затвор на Арктикот, јави ДПА. Повеќе од илјада луѓе се собраа пред црквата во Москва, каде што ќе се одржи погребот на Навални, за да …

Повеќе »

Растат тензиите пред погребот на Навални во Москва

Безбедносните сили во Москва денеска демонстрираа сила додека ожалостените се собраа на погребот на противникот на Кремљ Алексеј Навални, кој почина пред две недели во затвор на Арктикот, јави ДПА. Повеќе од илјада луѓе се собраа пред црквата во Москва, каде што ќе се одржи погребот на Навални, за да …

Повеќе »

Зеленски: Безбедносните договори ги прошируваат можностите на Украина

Секој договор во областа на безбедноста ја приближува Украина до поголеми можности, поголема глобална интеракција и поголема моќ, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски на платформата Х, цитиран од Укринформ. Тој истакна дека неговата земја веќе склучила вакви договори со шест земји – Велика Британија, Германија, Франција, Данска, Канада и Италија. …

Повеќе »

Ковеси предупреди на влијанието на криминалните организации во политиката

Главниот обвинител на Европската унија, Лаура Кодруца Ковеси, предупреди криминалните организации да имаат преголемо влијание врз демократските структури. -Во нашите постапки гледаме бизнисмени, политичари или државни службеници кои ги штитат криминалните организации, рече таа за германски медиуми. Европското јавно обвинителство е независен и децентрализиран орган со овластување да гони прекршоци …

Повеќе »

Од денеска намалени цени на над 3.000 производи супермаркетите во Грција

– Цените на над 3. 000 производи за чистење и за лична хигиена, од денеска се очекува да бидат намалени и до 18 отсто во грчките супермаркети, според податоците од Министерството за развој на Грција, а во рамките на владините мерки за справување со инфлацијата, јави дописничката на МИА од …

Повеќе »

Војник на германскиот Бундесвер осомничен дека убил четири лица

Војник на германски Бундесвер е осомничен дека застрелал четири лица во областа Долна Саксонија, пред да се предаде, објавија денеска локалната полиција и обвинителството. ДПА пренесува дека меѓу загинатите има и дете, кои беа пронајдени претходно утринава. Убиствата се извршени на две места, едно во куќа во Вестервезеде, во општината …

Повеќе »

Европското обвинителство води 203 истраги во Бугарија за злоупотреби на приближно 900 милиони евра

Обвинителството на ЕУ денеска го презентираше извештајот за своите активности минатата година, во кој се наведува дека во Бугарија се водат 203 истраги поради сомнение за измама со 884,9 милиони евра од европскиот буџет. Во 2023 година беа отворени 107 нови истраги за 405,2 милиони евра. Во оваа бројка пет …

Повеќе »