СВЕТ

Можни нови внатрепартиски избори за лидер на СИРИЗА

Пет месеци откако Стефанос Каселакис стана претседател на СИРИЗА, грчката опозициска партија можно е набргу да оди на нови избори за прв човек на партијата за, или да се потврди довербата за Каселакис или да се избере нов претседател, што доаѓа и поради внатрепартиските несогласувања и по реакцијата од поранешниот …

Повеќе »

Речиси реполовена пловидбата по Суецкиот канал

Пловидбата низ Суецкиот канал е намалена за 42 отсто во јануари во споредба со најпрометниот месец во 2023 година поради честите напади на бродови во Црвеното Море, објави Агенцијата за трговија и развој при Обединетите нации (УНКТАД). Низ Суец во јануари поминале 1. 338 бродови, што е за 42 отсто …

Повеќе »

Дуда: Зеленски може да бара сè, но Полска не може да му даде сè

Претседателот на Полска Анджеј Дуда изјави дека претседателот на Украина може да бара сè, но дека Полска не може да му даде сè. Тој додаде дека полската Влада не може многу да направи за блокадата на границата со Украина и го упати на преговори со полските земјоделци, оценувајќи дека неконтролираниот …

Повеќе »

Во Кина верижен судир на повеќе од сто автомобили

– Неколку лица се повредени во верижен судир во кинескиот град Сужоу, во провинцијата Џиангсу. Во сообраќајната несреќа учествувале повеќе од 100 автомобили. Како што соопшти сообраќајната полиција три лица се хоспитализирани, а шестмина се здобиле со полесни повреди. Верижниот судир е предизвикан од голомразица. Во текот на изминатите неколку …

Повеќе »

САД со нови санкции против Русија

– САД денеска ќе воведат нови санкции против Русија во обид да ја одбележат втората годишнина од руската инвазија врз Украина, изјави заменикот-секретар за финансии на САД, Воли Адејемо. Тој истакна дека со санкциите ќе бидат таргетирани 500 цели, односно цели кои треба да бидат предмет на санкции. – Акцијата, …

Повеќе »

Најмалку четворица загинати во пожар во станбена зграда во Шпанија

– Најмалку четири лица загинаа, а 14 се повредени, а 19 се водат како исчезнати во пожар во 14-катна станбена зграда во шпанскиот град Валенсија. Можеме да потврдиме дека има четворица загинати, изјави, заменик-директор на службите за итни случаи за регионот на Валенсија, Хорхе Суарез Торес. Претходно итните служби известија …

Повеќе »

ЕУ со санкции за шест лица и една организација поради поткопување на стабилноста и безбедноста на Молдавија

– Европска Унија воведе санкции против шест лица и една паравоена организација, кои треба да го поткопаат „владеењето на правото, стабилноста и безбедноста“ во Молдавија. – Молдавија е една од земјите најпогодени од последиците од илегалната инвазија на Русија на Украина. Има сериозни, засилени и постојани обиди за дестабилизација на …

Повеќе »

Израел сака да ја предаде Газа на „локалните“ кадри по војната

  Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху објави документ во кој е наведена неговата визија за принципите на идното управување со Појасот Газа. Во документот се нагласува за „локални кадри“ кои не се поврзани со исламистичкото движење Хамас, кое го нападна Израел на 7 октомври и ја предизвика војната на 7 октомври. …

Повеќе »

Франција најави дека в понеделник во Париз ќе се одржи состанок за поддршка на Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон в понеделник организира меѓународна средба за поддршка на Украина, која ќе се одржи во Париз. Средбата ќе се одржи по повод втората годишнина од инвазијата на руските сили во Украина. Планирано е на состанокот да присуствуваат „шефовите на држави или влади на неколку земји или претставници …

Повеќе »