СВЕТ

Стано: Србија да спроведе транспарента истрага за наводите на ОДИХР за изборни нерегуларности 

Наодите во извештајот на Канцеларијата за демократски институции и човекови права при ОБСЕ (ОБСЕ/ОДИХР) за изборни нерегуларности во Србија треба да се истражат на транспарентен начин, вклучително и оние поврзани со локалните избори, оцени денеска портпаролот на Европската комисија за надворешни работи и безбедносна политика Петер Стано.  – Конечниот извештај …

Повеќе »

Стано: Србија да спроведе транспарента истрага за наводите на ОДИХР за изборни нерегуларности 

Наодите во извештајот на Канцеларијата за демократски институции и човекови права при ОБСЕ (ОБСЕ/ОДИХР) за изборни нерегуларности во Србија треба да се истражат на транспарентен начин, вклучително и оние поврзани со локалните избори, оцени денеска портпаролот на Европската комисија за надворешни работи и безбедносна политика Петер Стано.  – Конечниот извештај …

Повеќе »

Едно лице загина, пет се повредени во хеликоптерска несреќа во Норвешка

– Едно лице загина, а пет се повредени во пад на хеликоптер во океанот кај западна Норвешка, соопшти локалната полиција. Хеликоптерот Сикорски С-92, управуван од Бристоу Норвешка, бил во мисија за обука за пребарување и спасување кога се случила несреќата, соопштија официјални лица. Шест лица кои биле во леталото биле …

Повеќе »

Украина тврди дека соборила руски борбен авион Сухој Су-34

Киев денеска објави дека соборил борбен авион на Русија над источните региони на Украина. Микола Олешук, командант на украинските воздухопловни сили, во изјава за Телеграм вели дека е соборен рускиот авион Сухој Су-34. Дополнителни информации за инцидентот не се објавени, а руските власти се уште не ги коментирале тврдењата на …

Повеќе »

Судијка во Илиноис му забрани на Трамп да учествува на републиканските прелиминарни избори

Судијката на американската сојузна држава Илиноис, Трејси Портер, забрани името на поранешниот претседател Доналд Трамп да се појавува на гласачкото ливче на прелиминарните избори на Републиканската партија, поради неговата наводна вмешаност во немирите во американскиот Капитол во јануари 2021 година. Таа ја одложи таа одлука, бидејќи се очекува тимот на …

Повеќе »

Еден загинат, петмина повредени по пад на норвешки хеликоптер

Едно лице загина, а пет се повредени кога хеликоптер се урна во океанот во близина на западна Норвешка, соопшти денеска полицијата. Хеликоптерот Сикорски С-92 управуван од Бристу Норвешка бил во мисија за обука и спасување вчера кога се случила несреќата, соопштија официјални лица. Спасувачите извлекоа шест лица од морето, но …

Повеќе »

Нов Зеланд го прогласи Хамас за терористичка организација

– Нов Зеланд денеска го прогласи палестинското исламистичко движење „Хамас“ за терористичка организација. Премиерот на Нов Зеланд Кристофер Луксон рече дека нападот на Хамас врз Израел минатиот октомври бил брутален и оти Нов Зеланд го осудува. Досега Нов Зеланд го сметаше само военото крило на Хамас за терористичка организација. Министерот …

Повеќе »

Иранците утре избираат, се очекува доминација на конзервативците и ултраконзервативците

Иранците утре ќе гласаат на изборите за националниот Парламент и за Собранието на експерти, а во отсуство на сериозна конкуренција, се очекува конзервативците да зајакнат на власт. Изборите доаѓаат во услови на растечки економски тешкотии во Иран, кој исто така се бори со последиците од масовните протести предизвикани од смртта …

Повеќе »

Иранците утре избираат, се очекува доминација на конзервативците и ултраконзервативците

Иранците утре ќе гласаат на изборите за националниот Парламент и за Собранието на експерти, а во отсуство на сериозна конкуренција, се очекува конзервативците да зајакнат на власт. Изборите доаѓаат во услови на растечки економски тешкотии во Иран, кој исто така се бори со последиците од масовните протести предизвикани од смртта …

Повеќе »

Ердоган им понуди на Русија и на Украина мировни преговори во Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган преку видео порака, соопштена на самитот „Украина-Југоисточна Европа“ во Тирана, нагласи дека неговата земја е подготвена да биде домаќин на мировните преговори меѓу Русија и Украина. Ердоган кажа дека неговата земја продолжува да го поддржува мирното решение за сеопфатната руска инвазија врз Украина и е …

Повеќе »