СВЕТ

Руско-американски екипаж вечерва од Флорида заминува кон Меѓународната вселенска станица

– Тројца американски астронаути и еден руски космонаут доцна вечерва треба да полетаат кон Меѓународната вселенска станица (МВС), како дел од редовната ротација на екипажот. Лансирањето на ракетата Falcon-9 на компанијата Спејс Х е закажано за 23:16 часот по локално време (4:16 часот по средноевропско време) од вселенскиот центар Кенеди …

Повеќе »

Курти: Косово е под закана на оние кои се богатат со војна и оружје

– Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека неговата земја и натаму е загрозена од оние кои сакаат да се збогатат со војна и оружје, посочувајќи ги, како што рече, криминалните организации кои дејствуваат во областите на косовскиот север, населен со мнозинско српско население. Во денешното интервју за италијанската агенција „АГИ“, …

Повеќе »

Израел се согласи на рамковен договор за прекин на огнот во Газа, изјави висок американски претставник

– Израел се согласи на рамковен договор за прекин на огнот во Појасот Газа и ослободување на израелски заложници кои ги држи радикалното палестинско движење Хамас, пренесе БТА повикувајќи се на светски агенции. Ова го соопштил неименуван висок претставник на американската влада кој додал дека сега се зависи од согласноста …

Повеќе »

Бројот на загинати во Одеса се искачи на седум

– Бројот на загинати во рускиот напад врз станбена зграда во Одеса се искачи на седум, бидејќи под урнатините се пронајдени тела на жена и бебе, соопшти на Фејсбук Државната служба за вонредни состојби. Шефот на регионалната воена управа на Одеса, Олег Кипер, информира дека шестата жртва е жена. – …

Повеќе »

Во Тунис протест поради социјалната и економската криза

– Неколку илјади луѓе денеска се собраа пред седиштето на владата, во главниот град на Тунис, во знак на протест против влошувањето на социјалната и економската состојба. – Економската и социјалната состојба продолжува да се влошува, рече генералниот секретар на главниот синдикат УГТТ, Нуредин Табуби, во говорот пред демонстрантите. Тој …

Повеќе »

Претседателот на Аргентина најави затворање на новинската агенција Телам

– Аргентинскиот претседател Хавиер Милеи денеска најави затворање на јавната новинска агенција Телам, која ја опиша како „агенција за пропаганда“ на поранешната претседателка Кристина Киршнер. – Ќе ја затвориме агенцијата Телам, која во изминатите децении се користеше како пропагандна агенција на Кристина Кирхнер, рече Милеи во говор во парламентот, без …

Повеќе »

Сарацин за ABC News: Патот на Курти во дијалогот не е добар за долгорочниот интерес на Косово

– Специјалниот германски пратеник за Западен Балкан, Мануел Сарацин, за албанската ABC News ги коментирал проблемите со кои се соочуваат земјите од регионот, како што е дијалогот меѓу Косово и Србија, за кој побарал повеќе политичка волја, а страните да преземат конкретни активности, бидејќи според него не е должност на …

Повеќе »

Делегација на Хамас патува во Каиро на разговори за прекин на огнот во Газа

– Делегација на Хамас се очекува денеска да отпатува во Каиро на разговори за воспоставување привремен прекин на огнот во Појасот Газа, изјави неименуван извор близок до групата. Изворот наведе дека делегацијата на Хамас ќе се сретне со египетските претставници кои посредуваат во преговорите меѓу Израел и палестинската милитантна група …

Повеќе »

Ердоган: Зачувувањето на мирот и стабилноста на БиХ е важно за Турција

– Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган, денеска се сретна членовите на Претседателскиот совет на Босна и Херцеговина Денис Беќировиќ, Жељко Комшиќ и Жељка Цвијановиќ со кои разговараше за односите меѓу Турција и Босна и Херцеговина, како и за регионалните и глобалните прашања. Како што јави Анадолија, Ердоган со членовите …

Повеќе »

Во напад врз бегалскиот камп Рафа загинале 11 лица, соопшти Министерството за здравство на Газа

– Најмалку 11 Палестинци се убиени во наводен израелски воздушен напад врз бегалски камп во Рафа, најјужниот град во Појасот Газа, според Министерството за здравство контролирано од Хамас. Уште 50 лица се повредени, соопштија денеска властите. ДПА нагласува дека информацијата не може да се потврди независно. Израелската војска засега не …

Повеќе »