СВЕТ

Кинески бродови забележани кај тајванскиот остров по несреќа на кинески бродски екипаж

Владата на Тајван денеска соопшти дека бродови на кинеската надзорна и крајбрежна стража биле забележани во забранетите и ограничените води во близина на островите Кинмен, кои се под контрола на Тајван. Министерот на Советот за океански работи на Тајван, Куан Би-линг изјави дека кинески брод за набљудување вчера влегол во …

Повеќе »

Убиен командант на Исламски џихад во судири на Западниот Брег

Израелски војници утринава го убиле командантот на палестинскиот исламски џихад во Тубас на окупираниот Западен Брег, објавија палестинските медиуми. Министерството за здравство на палестинските власти објави дека тројца Палестинци биле убиени за време на судирите на тоа место и блискиот камп Фара. Еден од убиените е идентификуван како 26-годишниот Мухамед …

Повеќе »

Американските сили уништија беспилотни летала и противбродски ракети на јеменските Хути

Американските сили уништија беспилотни летала и противбродски крстаречки ракети на бунтовниците Хути во Јемен, објави денеска американската воена команда на Блискиот Исток (Центком). -Уништени се три поморски беспилотни летала, противбродски крстосувачки ракетни системи и едно беспилотно летало подготвени за напади во Црвеното Море, се наведува во соопштението. Се додава дека …

Повеќе »

ОН: Во февруари преполовено количеството помош што влезе во Појасот Газа

– Количеството на испорачана помош за населението на Појасот Газа, според податоците на ОН, е преполовено во февруари во однос на претходниот месец, пренесе денеска ДПА. „Помошта треба да се зголемува, а не да се намалува, за да се одговори на огромните потреби на два милиона Палестинци кои живеат во …

Повеќе »

ЕППО бара повеќе пари за својата работа

Колегиумот на Европското јавно обвинителство (ЕППО) во Луксембург побара зголемување на буџетот за 7,8 милиони евра поради приемот на Полска и Шведска во членството на Обвинителството на ЕУ, со што нивниот буџет за 2024 година би изнесувал 79,7 милиони евра. Како што информираат од ЕППО, итното барање упатено до Европскиот …

Повеќе »

Неколку членки на ЕУ се подготвени да купат муниција за Украина надвор од Европа

Неколку европски земји, вклучително и Франција, ја поддржуваат идејата Европската унија да купува муниција произведена надвор од Европа за да продолжи да ги поддржува воените напори на Киев, изјавија учесниците на вчерашната конференција за поддршка на Украина во Париз. -Овој предлог, инициран од Чешка, „ужива голема поддршка од неколку земји. …

Повеќе »

Трамп ја обжали казната што му беше изречена во случајот со измама во Њујорк

Адвокатите на поранешниот американски претседател Доналд Трамп и високи раководители на неговата компанија „Трамп Организејшн“ („Trump Organization“) денеска поднесоа жалба оспорувајќи ја судската одлука во тужбата за граѓанска измама против него, поднесена од јавниот обвинител на државата Њујорк, соопштија светските агенции. Адвокатскиот тим на поранешниот претседател го извести апелациониот суд …

Повеќе »

Официјална Тирана го поздрави членството на Шведска во НАТО

Албанскиот претседател Бајрам Бегај и го честиташе членството на Шведска во НАТО порачувајќи дека “Алијансата  сега е посилна и пообединета”. „Добре дојде, Шведска, како 32-ра земја членка на НАТО. Нашиот сојуз сега е уште посилен и пообединет, зајакнувајќи ја безбедноста и вредноста“, пишува Бегај во  објава на платформата „Х”. Приемот …

Повеќе »

МААЕ: Иран дополнително ги зголемува своите вкупни резерви на ураниум

Иран дополнително ги зголеми своите вкупни залихи ураниум, се вели во извештајот на Агенцијата за атомска енергија на Обединетите нации (МААЕ), пренесе Бета. Доверливиот извештај укажува дека владата во Техеран продолжува да спречува неколку од најискусните инспектори на МААЕ да ја надгледуваат иранската нуклеарна програма. Техеран, се додава, сè уште …

Повеќе »

Хамас го добил нацрт-предлогот за прекин на огнот во Газа

Палестинската милитантна група Хамас го доби нацрт-предлогот за прекин на огнот во Појасот Газа, што вклучува 40-дневна пауза во сите воени операции и размена на палестински затвореници во сооднос 10 спрема еден за израелските заложници, изјави денеска неименуван функционер запознаен со преговорите, пренесуваат британските медиуми. -Според предлогот, што произлезе од …

Повеќе »