Breaking News

МАРКЕТИНГ

Бимилк го прослави светскиот ден на семејството: НТЦ семинар за вработените и стручните лица од образовните институции со д-р Ранко Рајовиќ

По повод одбележувањето на Светскиот ден на семејството, 15-ти мај, компанијата БИМИЛК, организираше еднодневен голем настан на кој зборуваше познатиот експерт за детски развој д-р Ранко Рајовиќ. На семинарот, на кој присуствуваа родители од БИМИЛК, воспитувачи, психолози, педагози и дефектолози беше прикажана стручноста на д-р Рајовиќ за негување на интелектуалните …

Повеќе »

HalkMatinèe во огранизација на Халкбанк: настан посветен на женската финансиска слобода и рамноправност

Овој четврток, со почеток во 16:00 во Three Kitchen&Bar ќе се одржи првата HalkMatinèe забава, на која сите присутни се добредојдени да се информираат за промотивниот пакет за жени претприемачки на Халкбанк и да ја покажат својата хумана страна во насока на женската финансиска независност и рамноправност. На настанот со …

Повеќе »

Летна наградна авантура со Веро, 400.000 денари за најсреќниот купувач

Почнува голема летна авантура во Веро во која најсреќниот купувач ќе освои многу вредна награда – паричен ваучер од 400.000 денари. Наградната игра „Ура за летна авантура“ трае од 15 мај до 28 јуни и е наменета за сите купувачи во Веро маркетите кои ќе направат сметка од над 350 …

Повеќе »

Најголемата еколошка акција во историјата на нашата земја GENERALKA WEEKEND 24 ќе се одржи од 17-19 мај

Мен енд Маунтен, заедно со главните стратешки партнери Пивара Скопје и Пакомак, четврта година по ред ја организира масовната еколошка акција GENERALKA WEEKEND. Оваа година ќе се чисти во сите 81 општина и во Националните паркови Шар Планина и Галичица. Повеќе од 16 000 волонтери од над 200 организации, граѓански, …

Повеќе »

Фестивал на уникатни домашни производи во Diamond Mall

Од 17 до 19 мај Diamond Mall ќе биде домаќин на уште еден интересен настан – Фестивал на македонски домашни производи. На фестивалот што ќе се одржува под мотото „Вкус и традиција“, своите производи ќе ги изложат 15 домашни производители на традиционални прехранбени производи и пијалаци. Во деновите на одржување …

Повеќе »

Конференцијата за недвижности во Скопје: За кого е наменета и зошто треба да ја посетите?

ФОРТОНМКА и оваа година ја најави втората годишна Конференција за недвижности која ќе се одржи на 22 мај во Скопје. Настанот ветува дека ќе биде епицентар на знаења, современи стратегии и иновации кои ќе го формираат пазарот на комерцијални недвижности во иднина. На оваа конференција ќе присуствуваат врвни професионалци од локалната …

Повеќе »

Каратистите на „Макпетрол“ ќе учествуваат на светската младинска лига во Шпанија

Витомир Трајковски и Стефан Стојановиќ, како највисоко рангирани каратисти од Македонија, ќе се натпреваруваат на турнирот од светската младинска лига во Шпанија. Постарите јуниори (У21) и членови на скопски „Макпетрол“ во Ла Коруња ќе бидат предводени од тренерот Петар Заборски. Трајковски (-84 кг.) и Стојановиќ (+84 кг.) викендов се вратија …

Повеќе »

Групацијата БАЛФИН го објавува ООП Извештајот за 2023 година: „Фондацијата Мане“ обезбедува поддршка за 37 илјади луѓе преку 50 социјални проекти

50 социјални проекти за поддршка на 37 илјади луѓе во текот на 2023 година. Ова се неодамна објавените бројки во годишниот извештај на Групацијата БАЛФИН за корпоративна општествена одговорност (ООП). Со над 30 години постоење, Групацијата БАЛФИН, лидер во областа на инвестициите, проширувајќи го своето присуство во 10 земји и …

Повеќе »

Нов “дијамант” на македонската кошарка

На 11 и 12 Мај во Велес се одржа завршниот турнир во кошаркарската М12 лига во машка конкуренција. Во државното финале се сретнаа екипите на Водно Санс и на Феникс 2010, а натпреварот донесе големи возбудувања и заврши со победа на Феникс 2010. Тоа што го одбележа натпреварот беше неверојатното …

Повеќе »

Имлек Протеин – моќ и енергија за 1650 спортисти на “Скопје трча”

 Скопје трчаше на осмата традиционална градска трка и овој пат поддржана од Имлек протеин. Повеќе од 1650 спортски ентузијасти, рекреативни натпреварувачи и професионални спортисти трчаа на 10 километарската трка, а центарот на случувањата беше Имлек протеин спортската зона кое беше место за бодрење на тркачите, за забава и релаксирање. Навивачите …

Повеќе »