Breaking News

МАРКЕТИНГ

„Макпетрол“ го поддржа новиот детски парк во Општина Илинден со хортикултурно уредување

Најмладите во Општина Илинден од денес ќе можат да се забавуваат во нов детски парк чиешто хортикултурно уредување е донација од „Макпетрол“. Во рамки на своите општествено одговорни активности компанијата редовно презема чекори кои што придонесуваат во справувањето со еколошките предизвици на денешницата. Оваа поддршка се реализира како дел од …

Повеќе »

„Алкалоид“ две децении дел од најреномираниот глобален фармацевтски собир CPhI

Тимот на „Алкалоид“, кој годинава броеше околу 30 професионалци од различни организациски сектори на компанијата, во текот на трите работни денови оствари повеќе од 400 деловни средби со партнери, добавувачи и со нови потенцијални соработници на компанијата „Алкалоид“ годинава заокружи дведецениски јубилеј како дел од најреномираниот светски настан во областа на …

Повеќе »

Публика од пет континенти ужива во филмовите и сериите од продукцијата на Телеком Србија

Милионска публика на пет континенти ужива во филмовите и сериите, во кои улогите ги толкуваат бројни познати актерски имиња од Србија, Македонија, Црна Гора, Хрватска и  други држави од регионот, а кои во изминатите години произлегоа од продукцијата на Телеком Србија. Низа наслови се продуцирани меѓу кои најголема популарност во …

Повеќе »

dmBeauty настан: dm те поканува на шарено makeup доживување!

Подгответе се за инспиративна дружба со dm на 28 октомври во East Gate Mall во 17 часот, каде ќе имате можност да се дружите со инфлуенсери и познатите makeup артисти: Миа Арабаџиева, Фрози Фран, Зорица Николова и Косич студио, како и бесплатно да бидете нашминкани или да добиете подарок! Богатството …

Повеќе »

Презентација на Водичот за обучувачи – развивање вештини за медиумска писменост

Во организација на Институтот за комуникациски студии (ИКС) денеска ќе биде промовиран Водичот за обучувачи – Развивање вештини за медиумска писменост. На презентацијата, ИКС ќе го пренесе искуството од имплементирањето на овој модел и водич во средното училиште „Никола Карев“, под водство на професорката Снежана Станкова, и ќе претстави  препораки …

Повеќе »

Започна академската година со субвенциониран студентски оброк

Мнозинството од студентите кои се квалификуваа за користење на субвенциониран студентски оброк, во рамки на проектот на Министерството за образование и наука, веќе ги подигнаа своите картички кои ги издава Шпаркасе Банка. Изработката на овие картички ја реализираше единствениот македонски процесор од областа на картичното работење, електронска трговија и сертифицирано …

Повеќе »

(ВИДЕО) Силно светна розова панделка во Скопје

олемо внимание привлече синоќешната креативна светлосна инсталација што ги “размрда“ скопјани со панделка во розова боја на деловен објект позициониран на една од најфреквентните раскрсници во градот Скопје. Граѓаните кои поминуваа покрај објектот се фотографираа, а на социјалните мрежи се споделуваа објави со пофалби за иницијативата со розова панделка што …

Повеќе »

Култниот фински метал бенд AMORPHIS пристигнува во Скопје

Култниот фински метал бенд AMORPHIS на 2ри ноември пристигнува во Скопје во склоп на актуелната европска турнеја со која го промовира албумот „Halo“! Како специјален гостин на Amorphis ќе настапи исландската метал-институција SÓLSTAFIR и модерните фински металци Lost Society како предгрупа. Триесет и една година по нивното создавање, со безброј …

Повеќе »

Со свечен коктел Ananas го одбележа лансирањето во Македонија

Со свечен коктел настан во Скопје, Ananas официјално го  одбележа почетокот на работа во Македонија. Отворањето на Аnanas во Македонија претставува најголемиот онлајн проект кој е поддржан од Делта Холдинг, со цел да се обезбеди супериорно онлајн шопинг искуство за корисниците од целиот регион. Како што беше најавено, Аnanas.rs, лидерот …

Повеќе »

Општина Аеродром се вклучува во општествено одговорната кампања на „Макпетрол“

Осумте основни училишта во Општина Аеродром ќе бидат дел од општествено одговорната и едукативна кампања на „Макпетрол“, „Крени глас против врсничкото насилство“. Учениците, но и родителите, ќе добијат едукативен материјал преку којшто ќе можат подобро да се запознаат со проблемот со булингот и неговите различни форми, а во секое од …

Повеќе »