Breaking News

МАРКЕТИНГ

Стопанска банка со донација на медицинска опрема за Институтот за медицинска физиологија и антропологија – спортска медицина

Грижата за здравјето на спортистите и спортските рекреативци е клучна за создавањето здрави и успешни генерации кои се занимаваат со спорт. Стопанска банка АД – Скопје е долгогодишен активен поддржувач на спортот и градењето здрави животни навики, па во согласност со оваа мисија Банката донираше ЕКГ и апарати за спирометрија, …

Повеќе »

Кои се општините што ги поттикнаа своите граѓани да селектираат: Не се сите општини исти!

Неколку општини во Македонија, како Струмица, Берово, Штип, Кочани, Крива Паланка и Струга дадоа пример за тоа како малите акции може да направат значителна промена во намалувањето на отпадот и зачувувањето на животната средина. И дека со вакви еко иницијативи еколошката свест во Македонија може значајно да се подобри? Овие …

Повеќе »

Продолжуваат промотивните поволности на НЛБ Банка за кредитите за физички лица

Продолжува кампањата на НЛБ Банка за кредитите за физички лица, овозможувајќи ги промотивните поволности уште цели два месеци. Сите оние кои размислуваат за нови почетоци и сакаат да ги остварат плановите за кои долго мечтаеле, имаат единствена можност да го направат тоа до крајот на годината со кредитите на НЛБ …

Повеќе »

АНДЕРФЕСТ го најави и нивното шестто издание за во октомври 2024 година

На 13ти Октомври во Младинскиот Културен Центар во Скопје, се одржа петтото издание на фестивалот Андерфест. Долгоочекуваното јубилејно издание на фестивалот го имаше своето најдобро издание досега. Одличниот избор на артисти привлече разновидна публика која уживаше во настапите на своите омилени бендови. Денеска фестивалот АНДЕРФЕСТ го најави и нивното шестто …

Повеќе »

Арена спорт каналите – најдоброто од спортот на едно место

  Љубителите на спортот и редовните гледачи на врвни спортски настани веќе знаат дека најдоброто од спортот во Македонија и регионот ексклузивно се прикажува на Арена спортските канали. Медиумската куќа Арена Чанелс Груп, која е во сопственост на Телеком Србија групацијата, во својот состав обединува 16 спортски Арена канали  – …

Повеќе »

АЛКАЛОИД со консолидирани продажби од 202,7 милиони евра, инвестиции од 20,2 милиони евра и со 191 ново вработување во земјава во периодот јануари – септември 2023 г.

Приходи од продажби  Според единечниот биланс на успех, во периодот јануари – септември 2023 година продажбите достигнуваат 9.212.341.451 денари, што е за 13 % повеќе во споредба со истиот период од минатата година. Вкупните консолидирани продажби, пак, достигнуваат 12.483.936.387 денари, што е за 14 % повеќе во споредба со истиот …

Повеќе »

РАСТЕ ИНТЕРЕСОТ ЗА АРБИТРАЖА КАЈ КОМПАНИИТЕ ОД РЕГИОНОТ

Претседателката на Постојаниот избран суд- Арбитража при Стопанската комора на Северна Македонија, д-р Елена Милевска Штрбевска, учествуваше на меѓународна арбитражна конференција во Софија, во организација на Арбитражниот суд при Бугарската трговско-индустриска комора. На конференцијата со свои излагања настапија и претставници од Бугарската арбитража, Виенскиот арбитражен центар, како и арбитражните судови …

Повеќе »

Најдоброто од актерската сцена од екс-ју во најголемите хитови на Телеком Србија продукција кои го освоија регионот и светот

Филмовите и сериите кои во изминативе години излегоа од продукцијата на Телеком Србија и континуирано ја освојуваат публиката поместувајќи ги рекордите за гледаност дел од својата популарност ја должат и на одличниот микс од актери и креатори од речиси сите простори од поранешна Југославија. Камка Тоциновски, Тони Михајловски, Никола Ристановски …

Повеќе »

„Макпетрол“ го поддржа новиот детски парк во Општина Илинден со хортикултурно уредување

Најмладите во Општина Илинден од денес ќе можат да се забавуваат во нов детски парк чиешто хортикултурно уредување е донација од „Макпетрол“. Во рамки на своите општествено одговорни активности компанијата редовно презема чекори кои што придонесуваат во справувањето со еколошките предизвици на денешницата. Оваа поддршка се реализира како дел од …

Повеќе »

„Алкалоид“ две децении дел од најреномираниот глобален фармацевтски собир CPhI

Тимот на „Алкалоид“, кој годинава броеше околу 30 професионалци од различни организациски сектори на компанијата, во текот на трите работни денови оствари повеќе од 400 деловни средби со партнери, добавувачи и со нови потенцијални соработници на компанијата „Алкалоид“ годинава заокружи дведецениски јубилеј како дел од најреномираниот светски настан во областа на …

Повеќе »