Breaking News

МАРКЕТИНГ

Каратистите на „Макпетрол“ ќе учествуваат на светската младинска лига во Шпанија

Витомир Трајковски и Стефан Стојановиќ, како највисоко рангирани каратисти од Македонија, ќе се натпреваруваат на турнирот од светската младинска лига во Шпанија. Постарите јуниори (У21) и членови на скопски „Макпетрол“ во Ла Коруња ќе бидат предводени од тренерот Петар Заборски. Трајковски (-84 кг.) и Стојановиќ (+84 кг.) викендов се вратија …

Повеќе »

Групацијата БАЛФИН го објавува ООП Извештајот за 2023 година: „Фондацијата Мане“ обезбедува поддршка за 37 илјади луѓе преку 50 социјални проекти

50 социјални проекти за поддршка на 37 илјади луѓе во текот на 2023 година. Ова се неодамна објавените бројки во годишниот извештај на Групацијата БАЛФИН за корпоративна општествена одговорност (ООП). Со над 30 години постоење, Групацијата БАЛФИН, лидер во областа на инвестициите, проширувајќи го своето присуство во 10 земји и …

Повеќе »

Нов “дијамант” на македонската кошарка

На 11 и 12 Мај во Велес се одржа завршниот турнир во кошаркарската М12 лига во машка конкуренција. Во државното финале се сретнаа екипите на Водно Санс и на Феникс 2010, а натпреварот донесе големи возбудувања и заврши со победа на Феникс 2010. Тоа што го одбележа натпреварот беше неверојатното …

Повеќе »

Имлек Протеин – моќ и енергија за 1650 спортисти на “Скопје трча”

 Скопје трчаше на осмата традиционална градска трка и овој пат поддржана од Имлек протеин. Повеќе од 1650 спортски ентузијасти, рекреативни натпреварувачи и професионални спортисти трчаа на 10 километарската трка, а центарот на случувањата беше Имлек протеин спортската зона кое беше место за бодрење на тркачите, за забава и релаксирање. Навивачите …

Повеќе »

Благодарност до македонската ракометна јавност

Македонската сениорска ракометна репрезентација победи во бараж пресметката со Фарски Острови и со тоа обезбеди учество на Светското првенство кое во 2025 година ќе се одржи во три земји-Хрватска, Норвешна и Данска. Благодарност стигна од Ракометната федерација на Македонија за сите кои навиваа за нашите ракометари.

Повеќе »

Децата е најважно да ги научиме да размислуваат

На 15 мај – кога светот го слави денот на семејството, компанијата БИМИЛК организира настан посветен на нејзините вработени-родители на деца до 12 годишна возраст, како и за психолозите, педагозите и дефектолозите во битолските предучилишни и училишни установи. Гостин на настанот ќе биде д-р Ранко Рајовиќ – автор на програмата …

Повеќе »

НЛБ Групацијата ги објави победниците на регионалниот проект „Рамка за помош“

НЛБ Групацијата ги објави трите најдобри регионални идеи за подобро општество од проектот „Рамка за помош“, кој четврта година по ред се спроведува на сите пазари каде е присутна Групацијата. За проектите одлучуваше интернационално жири составено од експерти со богато искуство во областа на претприемништвото и одржливоста, пришто беа избрани …

Повеќе »

ЕКОТИП најавува враќање на автентичната македонска музика: Концерт на Мизар на 12 мај во Македонската Филхармонија

Македонската компанија ЕКОТИП, во соработка со ЧУВ-ДЕ-ЧУВ, ве покануваат на уникатен музички настан – концерт на култниот „Мизар“ и хорот „Хармосини“, што ќе се одржи на 12 мај во Македонската Филхармонија, со почеток во 20:00 часот. Концертот на „Мизар“ е сѐ само не обичен музички настан, тоа е оживување на …

Повеќе »

Петар Заборски од „Макпетрол“ ќе се бори за бронза на Европското карате-првенство

Членот на карате клубот „Макпетрол“, Петар Заборски, в сабота ќе има меч за трето место на Европскиот карате-шампионат што се одржува во Хрватска. На турнирот за сениори во Задар, што се одржува од 8 до 12 мај, претставникот на најтрофејната македонска екипа во елиминацискиот дел забележа три победи. Во полуфиналето …

Повеќе »

Караванот „Не е до нив, до тебе е“ денеска патува до својата крајна станица – Drunken Monkeys

Вечерва (07.05.2024) караванот „Не е до нив, до тебе е“ патува до својата крајна станица во Drunken Monkeys во Скопје, во 21:00 часот. Диџеј Мац и актерот Бојан Кирковски ви ја закажуваат последната средба и како и досега, ветуваат одлична атмосфера, со добра музика и урнебесна смеа. Дојдете во Drunken …

Повеќе »