Breaking News

МАРКЕТИНГ

Македонската асоцијација за управување со отпад дел од водечкиот саем „ЕКОМОНДО“  – поголема соработка за примена на зелени технологии и креирање на одржлив развој

Претставници на Македонската асоцијација за управување со отпад (МАСВА), учествуваа на водечкиот саем за зелени технологии „ЕКОМОНДО“, што се одржа во Римини, Италија од 7-10 ноември годинава. Во рамките на саемот претставниците на македонските компании и експерти, членки на МАСВА остварија средби на кои беа разменети искуства и знаења и …

Повеќе »

Плакета за посебни заслуги и придонес за Клиника Жан Митрев од Црвениот крст на Република Северна Македонија

Медицинскиот тим на Клиника Жан Митрев доби плакета за посебни заслуги и придонес во вежбата по прва помош во итна ситуација – земјотрес, која се одржа во Скопје, во организација на Црвениот крст на Република Северна Македонија. Со симулациски вежби за прва помош на неколку локации во Скопје, за неколку …

Повеќе »

МОТОЦЕНТАР И ИСТ ГЕЈТ МОЛ СО АПЕЛ – ДА ЈА ПОБЕДИМЕ СООБРАЌАЈНАТА НЕКУЛТУРА!

Поттикнати од големиот број сообраќајни незгоди во Скопје кои неретко завршуваат со жртви, „Мотоцентар“, заедно со трговскиот центар „Ист Гејт Мол“ иницираат еднодневен настан, со цел подигнување на јавната свест за важноста на културата во сообраќајот. Именуван како „ДА ЈА ПОБЕДИМЕ СООБРАЌАЈНАТА НЕКУЛТУРА!“, настанот ќе се одржи на 11.11.2023 година …

Повеќе »

Трет ИНФО ден од проектот “Fashion Employment Hub” во Прилеп

Во рамките на проектот „Fashion Employment Hub“, овојпат во Прилеп се оддржа третиот ИНФО ден „Сподели го искуството“ – каде што се направи промоција на колекциите на младите дизајнери вклучени во овој проект. Проектот е наменет за младите лица, ученици, студенти, млади дизајнери и претприемачи од текстилниот сектор кои ќе …

Повеќе »

Адева, ИТ компанија од Македонија во топ 50 најбрзорастечки компании во С. Америка

Компанијата Адева, која е глобална мрежа за врвни ИТ таленти, основана од Катерина Трајчевска и Тошо Трајанов е прогласена за една од најбрзорастечките компании во Северна Америка во престижниот избор на Делојт (Deloitte), рангирајќи се рамо до рамо со компании како Moderna, Novax и Airbase. Листата наречена „Technology Fast 500” …

Повеќе »

ВИРТУEЛНАТА ЗАКАНА МОЖЕ ДА ЗНАЧИ КРАЈ ЗА ВАШИОТ БИЗНИС

  Сајбер безбедноста е од суштинско значење за денешниот дигитален свет. Денес, ние сме изложени на сајбер закани повеќе од кога било досега и овој ризик расте експоненцијално. Брзината и прецизноста на нападите стануваат сѐ пософистицирани, а компаниите коишто не се штитат го изложуваат својот бизнис на огромен ризик.  Параметри …

Повеќе »

Глобална Недела на Претприемништво во Македонија: Најпосетуваниот собир на Претрприемачи низ 15 градови во државата!

Глобалната недела на претпримеништво претставува еднонеделна иницијатива која секоја година поврзува милиони луѓе ширум светот околу една заедничка идеја: да ги мотивира претприемачите од сите возрасти да бидат креативни и иновативни, да бараат нови можности и да бидат подготвени да ги реализираат своите идеи, со што на долг рок се …

Повеќе »

Подготвени ли сте за претстојните ракометни возбуди? Европското првенство во ракомет ексклузивно на Арена спорт каналите

  Македонскиот репрезентативен ракомет повторно на меѓународната сцена, овој пат на Европското првенство во ракомет. За околу два месеци сите патишта на ракометните фанови од целиот свет ќе водат кон Германија каде од 10 до 28 јануари ќе се одржува Европското првенство во ракомет, каде свое учество обезбеди и македонската …

Повеќе »

Скопје домаќин на 2000 танчери од 22 земји – Започна Светското првенство во латино танци

Динамичниот дух на латино танците го размрда ноемвриското есенско сивило во главниот град. Светското првенство во латино танци вчера започна во хотел „Александар Палас“ во Скопје и предвидено е да трае до 10-ти ноември 2023. Скопје е почесен домаќин на годинешното Светско првенство во латино танци, на коешто учествуваат над …

Повеќе »

10 музички ѕвезди во главната прослава за јубилеен 25-ти ТАКСИРАТ ФЕСТИВАЛ!

ТАКСИРАТ, македонскиот најпосетен алтернативен музички фестивал годинава прославува јубилејно 25-то издание! Овој голем јубилеј, најголемиот зимски урбан музички фестивал во Југоисточна Европа го одбележува со бројни концерти и настани, а денеска ја најавува и програмата за финалната вечер со која на 7 декември ќе биде заокружена прославата за четврт век …

Повеќе »