ЛОКАЛНО

Конференција „Иднината е зелена“

Во организација на Демократска обнова на Македонија (ДОМ) денеска во Скопје ќе се одржи конференција „Иднината е зелена“ на која ќе учествуваат претставници од зелено-левата партија од Данска, како и од шведската зелена партија. Во рамки на конференцијата ќе се одржат серија панел дискусии на теми од областа на зелена …

Повеќе »

Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ за претседателската кандидатура на Гордана Силјановска Давкова

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска во Скопје ќе одржи конвенција за избор на кандидат за претседател на државата, за која функција на партискиот повик се пријави професорката Гордана Силјановска Давкова.  Официјалниот дел на конвенцијата, што ќе се одржи во Филхармонија, е најавен за 13 часот. – По завршување на работата на работното …

Повеќе »

Променливо облачно со услови за краткотраен локален дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно со услови за краткотраен локален дожд. Попладне и во вечерните часови облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец, информира Управата за хидрометеоролошки работи. Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 9, а максималната ќе достигне …

Повеќе »

Коцевски: Доказите за убиството на Вања се обезбедени, чекаме екстрадиција на Палчо 

– Државниот обвинител Љупчо Коцевски вели дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството на Вања Ѓорчевска немал видено. Тој изрази надеж дека осомничениот за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, Љупчо Палевски Палчо ќе биде брзо екстрадиран од Турција. -Во моето долгогодишно искуство, може да кажам …

Повеќе »

Николовски: Почнуваме нов проект, решаваме децениски проблем на 2 000 земјоделски семејства од Пелагонискиот регион

Нов проект со кој ќе се реши децениски проблем за 2 000 земјоделски семејства од Пелагонискиот регион, најави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство во техничката Влада, Љупчо Николовски кој беше во работна посета на Битола. Како што рече Николовски на средба со земјоделци од Пелагонискиот регион, станува збор …

Повеќе »

Абази и обвинителите на ОЈО ГОКК на брифинг со новинари информираа за текот на предметите кои ги работат

На денешниот брифинг со новинари, шефот на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција и обвинителите од ова Обвинителство информира за текот на повеќе предмети кои се работат во ОЈО ГОКК, помеѓу кои „Империја“, „Трансмет“, „Грчец“, „Бехтел и Енка“, „Соравија“ и „Еуростандард банка“. Во однос на договорот со „Бехтел …

Повеќе »

Притвор од 30 дена за осомничениот малолетник за убиството на 14-годишното момче во Прилеп

Прилепското основно јавно обвинителство побара притвор до 30 дена за малолетникот од долненското село Сенокос, кој е осомничен за убиството на 14-годишното момче убиено синоќа во центарот на Прилеп. Вториот приведен од полицијата, 21-годишникот со иницијали В. Т. е задржан на испитување во својство на сведок. -До судијата за деца …

Повеќе »

Тошковски оствари средба со претставници на ДКСК

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски денеска оствари работна средба со претседателката на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) Татјана Димитровска и претставници на Комисијата. На средбата, како што соопшти МВР, Димитровска ги презентираше тековните активности на Комисијата и ја потенцираше обврската што ја имаат согласно Изборниот законик во …

Повеќе »

Герасимовски: Еколошката свест кај децата носи зелена и одржлива иднина

Во рамки на кампањата „Редуцирај. Селектирај. Рециклирај“, и Меморандумот за соработка кој Општина Центар го потпиша со Центарот за одржлив развој „Алка“, денеска се одржа креативна работилница во детската градинка „13 Ноември“ во Oпштина Центар, чија цел беше покренување на свеста на најмладите за значењето на применувањето на добрите практики за зачувување …

Повеќе »

Над илјада граѓани го посетија Собранието од почетокот на 2024 година

Над 1. 000 граѓани го посетија Собранието од почетокот на 2024 година, користејќи ја можноста преку организираните обиколки одблизу да ги видат знаменитостите во собраниската зграда и да се информираат за активностите на законодавната власт. Како што информира собраниската прес-служба, според евиденцијата на Парламентарниот институт, во првите два месеца од …

Повеќе »