ЛОКАЛНО

„Македонска научна и стручна терминологија – Филозофија“ ја доби наградата „Константин Философ“ за филозофска книга за 2023

Двотомниот лексикографски речник „Македонска научна и стручна терминологија – Филозофија“, подготвен од проф. д-р Ана Димишковска и проф. д-р Иван Џепароски, е прв добитник на нововостановената награда „Константин Философ“ за филозофска книга на годината за 2023. Наградата „Константин Философ“ ја доделува Филозофското друштво на Македонија кое минатата година ја востанови …

Повеќе »

МНР со осуда за нападот во Газа, повикува на заштита на цивилите

Министерството за надворешни работи (МНР) најостро го осуди нападот во Газа, во кој загинаа голем број луѓе додека чекаа околу камионите за хуманитарна храна. – Ваквиот чин претставува сериозно кршење на меѓународното право. Повикуваме за заштита на цивилите и непречена испорака на хуманитарната помош. Почитување на меѓународното и хуманитарно право …

Повеќе »

Зелена акција „Донеси цвеќенце – добиј маичка“

СИЛАТА ЕУ МЛАДИТЕ и културниот центар Лабораториум, вечерва организираат промотивна музичка вечер каде посетителите ќе може да учествуваат во раззеленување и разубавување терасата на Лабораториум. -Во духот на заедничка акција, дружење и креирање на нова зелена оаза на терасата на Лабораториум, ги повикуваме сите млади и „зелени“ да ни се …

Повеќе »

Единствен пазар на труд во Северна Македонија, Србија и Албанија

  За граѓаните на Северна Македонија, Србија и Албанија од денеска е овозможен слободен пристап до пазарот на трудот во овие три земји, во рамки на иницијативата Отворен Балкан. Тие ќе може да работат во сите три држави со единствен број за идентификација, без какви било дополнителни процедури.  – Од …

Повеќе »

Абази и обвинителите од ОЈО ГОКК на брифинг со новинари

Основниот јавен обвинител на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Ислам Абази, и јавните обвинители од ова обвинителство денеска ќе одржат брифинг за новинари. Брифингот ќе се одржи во зградата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција со почеток во 13 часот. …

Повеќе »

Личните документи и извршителите, теми на брифингот со омбудсманот Зибери

Промената на личните документи ќе биде една од темите на денешниот брифинг со медиумите што ќе го одржи народниот правобранител Насер Зибери. Како што најави Канцеларијата на Народниот правобранител, на брифингот ќе стане збор и за ставот на институцијата за непочитувањето на измените на законите за облигациони односи и за …

Повеќе »

Седници на две собраниски комисии

Во Собранието за денеска се закажани седници на комисиите за прашања на изборите и именувањата и за економски прашања.  Комисијата за прашања на изборите и именувањата треба да расправа за Предлог одлуката за определување на коефициентите за утврдување на плата на претседателот на државата, на пратениците како и на функционерите …

Повеќе »

Џафери во посета на општина Гостивар

  Техничкиот премиер Талат Џафери денеска  ќе присуствува на увид во градежните активности на делницата Гостивар – Букојчани дел од Коридор 8, по што ќе има изјава за медиумите. Како што информираат од владината прес-служба, во рамки на посетата на Општина Гостивар, Џафери ќе ја посети и Јавната здравствена установа …

Повеќе »