ЛОКАЛНО

ЦУК: Спасена туристка од Австрија повредена при слободно скијање на Попова Шапка

На единствениот повикувачки број за итни повици 112 во ЦУК во 14:20 часот волонтер од Охридска спасителна служба, кој е и водич на туристичка група – скијачи од странство, пријавил дека туристка од Австрија при пад во слободно скијање кај месноста „Орлов камен“ на Попова Шапка се здобила со повреда …

Повеќе »

Османи на отворање на Почесниот конзулат во Анталија

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи по учеството на Анталија дипломатскиот форум, го отвори Почесниот конзулат на Република Северна Македонија со седиште во Анталија, Република Турција, соопштија денеска од МНР. Почесниот конзул, Али Кизилда, се подвлекува во соопштението, e реномиран член на анталиската деловна заедница со 35 години искуство во …

Повеќе »

Кандидатурата на Силјановска-Давкова за претседател на државата поддржана од 444 делегати на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ 

– Со 444 гласа од 454 присутни делегати на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ, и официјално е потврдена кандидатурата на Гордана Силјановска-Давкова за претседател на државата на претстојните Претседателски избори.  -Резултатот ме остави без зборови. Не очекував олку голем резултат, навистина многу ми значи довербата, од срце ви благодарам. Одговорно тврдам дека …

Повеќе »

Кандидатурата на Силјановска-Давкова за претседател на државата поддржана од 444 делегати на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ 

– Со 444 гласа од 454 присутни делегати на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ, и официјално е потврдена кандидатурата на Гордана Силјановска-Давкова за претседател на државата на претстојните Претседателски избори.  -Резултатот ме остави без зборови. Не очекував олку голем резултат, навистина многу ми значи довербата, од срце ви благодарам. Одговорно тврдам дека …

Повеќе »

Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ за кандидатурата на Гордана Силјановска Давкова за претседател (во живо)

  ВМРО-ДПМНЕ денеска одржува конвенција за кандидатурата на Гордана Силјановска Давкова за претседател. По гласањето на кандидатите најавени се обраќања на Силјановска Давкова и на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.   . Извор: МИА

Повеќе »

Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ за кандидатурата на Гордана Силјановска Давкова за претседател (во живо)

  ВМРО-ДПМНЕ денеска одржува конвенција за кандидатурата на Гордана Силјановска Давкова за претседател. По гласањето на кандидатите најавени се обраќања на Силјановска Давкова и на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.   . Извор: МИА

Повеќе »

Османи – Хакан Фидан: Договорено формирање на стратешки совет меѓу двете држави

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи на маргините на учеството на Анталија дипломатскиот форум, остварил средба со министерот за надворешни работи на Република Турција, Хакан Фидан, соопштија денеска од МНР. Како што соопштија од МНР, Османи и Фидан изразиле задоволство од нивото на севкупните односи меѓу двете земји, кои се …

Повеќе »

Постапка за напад врз медицинска сестра во Струга

Основното јавно обвинителство Струга поведе постапка против 52-годишен жител на Велешта за кого постои сомнение дека сторил кривично дело – Напад врз здравствен работник и здравствен соработник при вршење здравствена дејност од член 304-г став 2 во врска со став 1 од Законот за здравствена заштита, соопшти денеска Јавното обвинителство. …

Повеќе »

Државната матура ќе се полага на 1 и 8 јуни во холовите или спортските сали на училиштата

Оваа учебна година државната матура наместо во училници ќе се полага во големи простории во училиштата – холовите, училишните спортски сали или во друга голема училишна просторија во која има услови за полагање.  Во голема просторија ќе има и повеќе тестатори така што оваа новина ќе овозможи подобра контрола на …

Повеќе »

Базар на етичка и одржливa мода во Јавна соба

Базар на етичка и одржливa мода насловен како „Fair Fashion“ ќе се одржи денеска во Јавна соба. На базарот, на кој ќе има повеќе од 20 изложувачи, ќе се нуди рачно дизајнирана, но и „ second hand“ облека, како и рачно изработени накит и модни додатоци. Сите посетители ќе може …

Повеќе »