ЛОКАЛНО

МП: Уставен суд прифати уште една иницијатива на Лога, укинат пропис за пречекорен уставен рок

Министерот за правда во техничката Влада, Кренар Лога ја поздравува одлуката на Уставниот суд  за укинување на уште еден пропис по поднесена Иницијатива  за пречекорување на уставниот рок за објавување во Службен весник, соопшти Министерството за правда. -Министерот Лога  бара Уставниот суд  по службена должност  да постапува и со другите …

Повеќе »

Адеми: Интенцијата на ВМРО-ДПМНЕ е да не се донесе законот за игри на среќа за да продолжи монополот на една фирма

– Пратеникот на ДУИ, Арбер Адеми, ја демантираше албанската опозициска коалиција „Вреди“, која денеска на прес-конференција во законодавниот дом ја обвини власта дека предлог-законот за игрите на среќа во членот 10 предвидува отстранување на објектите на обложувалниците, но не и на казината. Адеми вели интенцијата на ВМРО-ДПМНЕ и албанската опозиција …

Повеќе »

Битиќи: Законите за стратешки инвестиции повлечени па пак поднесени за да се елиминираат сите недоумици

  Предлог-законите за четирите стратешки инвестиции од областа на енергетиката, вчера се повлечени од седница на Влада  и повторно поднесени за да се елиминираат сите недоумици, веќе се во Собранието, со интервенции во договорите и со избришани членови во два од законите по укажувања од институциите, информира денеска вицепремиерот за …

Повеќе »

Јавниот обвинител Коцевски го посети Истражниот центар на ОЈО Скопје

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љупчо Коцевски денеска се запозна со резултатите од работата и организацијата на Истражниот центар во Основното јавно обвинителство Скопје во кој во моментов работат вкупно 17 истражители специјализирани за истражување на различни видови криминал, информираат од Републичкото јавно обвинителство. Истражниот центар прераснува во своевидно …

Повеќе »

ИЗБОРИ 2024 / Димитриевски: Собраните потписи се одговорност и обврска, граѓаните ја препознаваат различноста на ЗНАМ

Лидерот на партијата „За наша Македонија“ (ЗНАМ), Максим Димитриевски денеска заблагодарувајќи се за добиените 10 илјади потписи, потенцираше дека довербата која што ја добил од граѓаните не претставува момент за еуфорија, туку за одговорност и обврска. Тој испрати повик за фер натпревар на идеи и ставови во текот на изборната …

Повеќе »

Во Скопје дводневен состанок на Управната група на БАМИН

– Стратешкиот развој на Балканската мрежа на агенции за управување со одземен имот (БАМИН), предизвиците во прекуграничното управување со одземениот имот и планирање на наредните активности на мрежата се цел на дводневниот состанок на Управната група на БАМИН што се одржува во Скопје. На состанокот, како што изјави директорот на …

Повеќе »

Битиќи: Предлогот за функционерските плати е најдоброто можно решение во овој момент

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи смета дека треба што поскоро да се донесат законските измени за платите на функционерите предложени од пратеничката група на СДСМ и оценува дека тоа е најдоброто можно решение во моментов. За платите на функционерите кои се именувани директно од Владата и не се опфатени …

Повеќе »

Академскиот хор „Мирче Ацев“ од Скопје ќе настапи во Центарот за култура во Тетово

Со концертот „75 години хорска љубов“ на академскиот хор „Мирче Ацев“ од Скопје, Центарот за култура „Иљо Антески-Смок“-Тетово почнува реализација на годишна културна програма поддржана од Министерството за култура. Концертот на академскиот хор ќе се одржи в сабота, 2 март со почеток во 19 часот. – Академскиот хор ни гостува …

Повеќе »

Нормализиран сообраќај на патот Кавадарци–Росоман кој беше во прекин поради сообраќајка

Нормализиран сообраќај на регионалниот пат Кавадарци –Росоман, кој од утрово, од 07:00 часот, беше во прекин поради тешка сообраќајка, информираат од АМСМ. Територијалната противпожарна единица на Кавадарци, претходно извести дека три лица се повредени, од кои едно потешко, во сообраќајната несреќа која утрово се случи на патот Кавадарци-Росоман. ТППЕ Кавадарци …

Повеќе »

Зголемени трошоците во градежништвото за нови објекти за индивидуално домување

Во четвртото тримесечје од 2023 година во споредба со третото тримесечје од 2023 година трошоците воградежништвото за нови објекти за индивидуално домување се повисоки за 3,2 отсто, трошоците за материјали се пониски за 1,5 отсто, а трошоците за вработените се повисоки за 11,2  процента. Како што соопшти Државниот завод за …

Повеќе »