Breaking News

ЛОКАЛНО

Град Скопје објави Јавен повик за субвенционирање за замена на азбестните покриви за социјални случаи

Град Скопје објави Јавен повик за доделување на поединечна субвенција на социјално загрозени категории граѓани, жители на градот Скопје, за замена на азбестните покриви со енергетско ефикасни покриви за 2023 година, информираат од локалната самоуправа. Средствата што Град Скопје ги субвенционира се во висина од најмногу 50 отсто од вредноста …

Повеќе »

Уште 80 тони опасен отпад од ОХИС испратени на уништување во Франција

Чистењето на малата (делта) HCH депонија во ОХИС продолжува со ремедијација на Лот 3, со кој ќе се отстранат 525 тони на HCH отпад и 210 тони на земја контаминирана со HCH, информираа денеска од Министерството за животна средина и просторно планирање. Во рамки на досегашните активности спроведени за ремедијација …

Повеќе »

Премиерот на Албанија Рама во официјална посета на Северна Македонија (ДПЛ)

Премиерот Димитар Ковачевски денеска ќе го пречека и ќе биде домаќин на Еди Рама, претседател на Владата на Албанија, кој е во официјална посета на државава. Ковачевски ќе го пречека Рама пред платото на Владата со највисоки државни почести. Во рамки на работната посета, предвидена е тет-а-тет средба меѓу премиерите …

Повеќе »

Во Скопје вчера казнети 206 возачи, 35 за брзо возење

  Секторот за внатрешни работи Скопје во контрола на сообраќајот вчера во Скопје изрече 206 казни, од кои 35 за возење со брзина поголема од дозволената.  Како што информира МВР, 42 казни за прекршоци што ги прават пешаците, 11 санкции за возење без возачка дозвола, седум за прекршоци што ги …

Повеќе »

Се реконструира детското игралиште кај зградата на СВР-Штип

Почна реконструкцијата на детското игралиште кај зградата на СВР-Штип. Старите реквизити ќе бидат заменети со нови, најави на денешната прес-конференција градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов. Посочи дека е во тек и тендерска постапка за целосно осветлување на кејот на реката Отиња, почнувајќи од зградата на ЈП „Исар“ до вливот …

Повеќе »

Уставниот суд времено го запре издавањето изводи со етничка припадност

Уставниот суд денеска одлучи да поведе постапка за оценување на уставноста на упатството за водење на матични книги и да се донесе времена мерка односно решение со кое се запира извршувањето на обрасците кои веќе се во примена, а тоа конкретно се однесува на изводите од матичната книга за родените …

Повеќе »

Продолжување со набавка и навремена достапност на најсовремената терапија за третман на дијабетес бараат од Сојузот на здруженија на дијабетичари

Продолжување со набавка и навремена достапност на најсовремената терапија за третман на дијабетес и едукација во центрите за дијабетес, побараа денеска  од Сојузот на здруженија на дијабетичари.  – Ние како сојузно здружение на дијабетичари, после шест месеци преписки, дописки со Министерството за здравство решивме да почнеме да излегуваме надвор бидејќи …

Повеќе »

Кренар Лога: Наскоро ќе има нов текст за Упатството, времената мерка е беспредметна

 Министерот за правда, Кренар Лога, смета дека времената мерка која Устваниот суд ја донел за упатството ќе биде беспредметна и наскоро ќе биде исработен прочистен текст. Тој, одлуката на Уставен ја оцени како „купување време“. – За укинувањето сметам дека требаше да биде од формален аспект, а не да се …

Повеќе »

Кренар Лога: Наскоро ќе има нов текст за Упатството, времената мерка е беспредметна

 Министерот за правда, Кренар Лога, смета дека времената мерка која Устваниот суд ја донел за упатството ќе биде беспредметна и наскоро ќе биде исработен прочистен текст. Тој, одлуката на Уставен ја оцени како „купување време“. – За укинувањето сметам дека требаше да биде од формален аспект, а не да се …

Повеќе »

Спасовски од Тетово: Во првите шест месеци од годинава имаме зголемување на откривачката функција за 48 проценти

– Во Секторот за внатрешни работи Тетово денеска беше реализиран „Отворен кабинет“, дел од серијата посети на организациските единици на МВР, при што министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски лично ги слуша предизвиците со кои се соочуваат граѓаните, нивните идеи и предлози за подобрување на безбедноста во заедницата во која …

Повеќе »