Breaking News

ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Одржан првиот форум за Персонализирана медицина и геномско профилирање: Унапредување на персонализираната медицина во пракса

Во организација на МАНУ – Истражувачки центар за генетско инженерство, Медицинскиот факултет и Фармацевтскиот факултет при УКИМ и Фармацевтската компанија Рош се одржа форумот за Персонализирана медицина и геномско профилирање. Се дискутираше како да се унапреди персонализираната медицина во пракса. Поврзаноста на генетиката на канцерот со персонализираната медицина, интегрирање на …

Повеќе »

Каратистите на „Макпетрол” ќе учествуваат на турнир од светската премиер-лига во Португалија

Последниот собир од серијата турнири на светската премиер карате-лига од денес до 26 ноември ќе се одржи во Матосинхос, Португалија, а на него ќе учествуваат и членови на карате клубот „Макпетрол“. Претставниците на најтрофејната македонска екипа ќе се натпреваруваат во дисциплината борби, во конкуренција со 990 спортисти од 70 земји. …

Повеќе »

Милчо Манчевски: Има барање од ДКСК директорот на Агенцијата за филм кривично да одговара

Агенцијата за филм пак лаже за да го скрие катастрофалниот извештај на Државната комисија за спречување на корупцијата и нивното барање директорот кривично да се гони и тоа дека инспекција открила криминал во фирмите блиски на Агенцијата, пишува на својот фејсбук-профил режисерот Милчо Манчевски за актуелните преписки меѓу ДКСК и …

Повеќе »

Откупено архитектонското решение за Расадник на Меѓународниот балкански универзитет кое предвидува над 100.000 квадрати зеленило

Архитектонското решение за ДУП Расадник во Општина Кисела Вода изработено од академскиот и студентскиот тим на Меѓународниот балкански универзитет како квалитетно архитектонско решение се најде во најтесниот избор на жирито кое ги разгледуваше пристигнатитие трудови од меѓународниот конкурс и истиот како таков е откупен од Општината. Ова претставува валоризација на …

Повеќе »

Кумановските училишта се вклучуваат во општествно одговорната кампања на „Макпетрол“

Повеќе од 15 основни училишта кои што се во надлежност на Општина Куманово ќе бидат дел од „Крени глас против врсничкото насилство“, општествено одговорната кампања на „Макпетрол“. Учениците што посетуваат настава во овие образовни установи ќе се здобијат со знаења за булингот преку работилници организирани од компанијата, а предводени од …

Повеќе »

Новогодишната кампања на Телеком нè поттикнува вистински да се поврземе

Меѓународната Новогодишна кампања на Дојче Телеком со порака: „Најубавиот подарок е кога сме вистински поврзани” прикажува типично празнично сценарио: семејство кое се собира за најубавата прослава во годината. Сите се радосни што повторно се гледаат и покрај малку чудните прашања и очекувања од страна на роднините. Но, само едно прашање …

Повеќе »

МАЖИ НА ГОДИНАТА 2023 – Во пресрет на 6тиот избор за Мажи на годината, да се потсетиме кој се биле добитници на награди изминатите години

Полека се наближуваме до периодот од годината кога се собираме да ги прославиме достигнувањата, придонесите и извонредните приказни на мажите кои навистина направија разлика во нашата заедница. Титулата „ Маж на годината“ често се поврзува со престижни награди или признанија доделени на поединец кој има направено значајни придонеси или достигнувања …

Повеќе »

Учениците од Демир Капија ќе се едуцираат за врсничкото насилство со поддршка од „Макпетрол“

Работилниците што изминатиов период се одржуваат во повеќе општини низ Македонија, а преку кои учениците се здобиваат со знаења поврзани со проблемот со врсничкото насилство, ќе се одржуваат и во Демир Капија. За ефикасна реализација на овие активности, компанијата „Макпетрол“, која што стои зад општествено одговорната кампања „Крени глас против …

Повеќе »

MTEL во Германија – врвни ТВ содржини и разговори по поволни цени на едно место

Современите технологии ни помагаат не само во секојдневната комуникација и решавањето различни предизвици, туку се многу често се и пригоден извор на забава и подобрување на расположението. Носталгијата може да биде едно од оние расположенија со кои редовно се среќаваат нашите роднини или пријатели расеани ширум светот. Често размислуваме што …

Повеќе »

GIVING IS THE NEW BLACK: КУПУВАЈТЕ ВО dm И НАПРАВЕТЕ ДОБРО ДЕЛО.

  dm дрогерие маркт – компанијата која веќе години наназад на македонскиот пазар е препознатлива по општествено-одговорното делување, веќе петта година по ред го организира филантропскиот шопинг по повод Black Friday во своите дрогерии. Под мотото GIVING IS THE NEW BLACK, најголемиот дрогериски ланец во земјава, на 24 ноември ќе …

Повеќе »