Breaking News

ПРЕТПРИЕМНИШТВО

мајВорлд Интернешнл (myWorld) го назначи Радован Витошевиќ за главен извршен директор на компанијата

Компанијата мајВорлд Интернешнл АГ (myWorld International AG) со седиште во Грац, Австриа, го назначи Радован Витошевиќ за нов главен извршен директор (CEO). Радован Витошевиќ на оваа позиција доаѓа од местото главен оперативен директор, позиција која ја извршуваше во изминатите години. Пред тоа беше главен извршен директор за Југоисточна Европа, а …

Повеќе »

Македонија 2025 собра 1,3 милиони долари на гала вечера во Чикаго – македонската дијаспора со поддршка за развој на лидерство, едукација и македонските бизниси

Над 400 гости, македонци од дијаспората, пријатели и поддржувачи на развојот на македонската демократија од Соединетите Американски Држави (САД) и Канада беа дел од гала вечерата што се одржа во Чикаго под мотото „Патот до просперитетот“.  Гала вечерата во организација на Македонија 2025 имаше донаторски карактер, а беа собрани 1,3 …

Повеќе »

OТВОРEНА E НОВА ЕКСПОЗИТУРА НА ШПАРКАСЕ БАНКА ВО ДРАЧЕВО

Од денеска почна со работа новата експозитура на Шпаркасе Банка во Драчево. Експозитурата е лоцирана на ул. Ратко Митровиќ бр.73-1/2 и ќе работи секој работен ден од понеделник до петок, од 08.00 до 16.00 часот, со цел обезбедување врвно корисничко искуство во доменот на депозитно и благајничко работење, кредитирање, платен …

Повеќе »

Светската филмска елита уживаше во врвните вина на „Тиквеш“

Оскаровецот Питер Бижу, добитник на наградата „Златна камера 300 за животен опус“ на 44. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, заедно со Шејмус Мекгарви, добитник на „Специјалната златна камера 300 за особен придонес во кинематографијата“, уживаа во врвните македонски вина на Винарска визба „Тиквеш“ во Кавадарци. Искусниот …

Повеќе »

Започнува „НЛБ Месецот на штедење“ – Ликовен конкурс за деца на тема „Штедиме и другаруваме“

На тема „Штедиме и другаруваме“ од денеска официјално започнува „Месецот на штедење“ на НЛБ Банка. Почетокот беше одбележан со традиционалната претстава со маскотите на детското штедење Тиби и Штуки, и забавно едукативна програма за најмалите, основци од неколку училишта кои со воодушевување ја следеа претставата посветена на штедењето и другарувањето. …

Повеќе »

Огромна посетеност на Детската трка на Виталиа во Градскиот парк

Виталиа ги оправда очекувањата на 1200 деца пријавени на Детската трка што се одржа во Градскиот парк но и на сите присутни што ги поддржуваа дечињата на овој настан. Паркот беше полн со забава, смеа и детска радост а сите учесници добија и пакети од производите на Виталиа. “Се надеваме …

Повеќе »

Kаратистите на „Макпетрол” освоија шест медали на Балканското првенство во Тирана

На сениорското балканско карате првенство, што во Тирана се одржа од 22 до 24 септември, членовите на карате клуб „Макпетрол” се закитија со четири сребрени и две бронзени медали. Како дел од македонската репрезентација, Викторија Јовановска од скопски „Макпетрол” се закити со сребрен медал. Таа е вицешампион во категоријата под …

Повеќе »

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа

Министерот за транспорт  и врски Благој Бочварски денеска се обрати на конференција посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови градежни конструкции. Во своето обраќање, како што информира Министерството за транспорт  и врски, Бочварски потенцираше дека воведувањето на Еврокодовите е чекор напред во подигнување на …

Повеќе »

Северна Македонија на 18 место во светот по испиено кафе на жител годишно

Страницата „World of Statistics“ на социјалната мрежа Х (поранешен Твитер) објави листа на земји во кои се трошат најмногу килограми кафе по глава на жител годишно, според која Северна Македонија се наоѓа на 18-та место и во неа жителите годишно пијат 3,6 килограми кафе, јави дописникот на МИА од Белград. …

Повеќе »

Рекордни 229 милиони долари прилив во македонската економија за првите шест месеци од 2023г.

Туристичкиот промет покажа раст и во вториот квартал за 2023 година и изнесува 136 милиони долари во македонската економија, со раст од 28% споредбено со истиот период 2022 година. Двата квартали во 2023 се со раст од 24% споредбено со претходната година. Вкупно двата квартали за 2023 година имаат раст …

Повеќе »