Breaking News

ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Тимот на „Макпетрол” ќе учествува на светската младинска карате лига во Венеција

Италијанскиот град Венеција од 7 до 10 декември ќе биде домаќин на турнир од Светската младинска карате лига на којшто ќе учествуваат членови на тимот на „Макпетрол“. На последниот собир годинава од ова реномирано меѓународно натпреварување од најтрофејниот македонски карате клуб ќе учествуваат Витомир Трајковски (-84 кг.), Данило Божовиќ (+84 …

Повеќе »

„Биди во акција со секоја трансакција“ – Наградна игра со Mastercard од Комерцијална банка за главна награда од 1.000.000 денари

За уште повесели и повозбудливи празници Комерцијална банка организира наградна игра со главна награда во вредност од 1.000.000 денари! Корисниците на Mastercard дебитните и кредитните картички на Комерцијална банка со секоја трансакција од 6 декември 2023 до 10 јануари 2024 година учествуваат во наградната игра и стануваат потенцијален добитник на …

Повеќе »

ТАВ инсталираше нов врвен уред вреден 2,4 милиони евра за скенирање за системот за ракување со багаж на скопскиот аеродром

ТАВ Македонија, подружница на ТАВ Аеродроми, ја заврши надградбата на системот за ракување со багаж и инсталацијата на нов уред за скенирање багаж на скопскиот аеродром, што претставува уште една капитална инвестиција во вредност од 2,4 милиони евра. Процесот на надградба на системот за ракување со багаж на Меѓународниот Аеродром …

Повеќе »

Подарок ваучери од dm – Симболичен подарок кој ќе ја направи новогодишната магија целосна

 Во пресрет на новогодишните празници често знаеме да дозволиме да нѐ обземе празничната хектика и да заборавиме на она што е најважно во овој период, а тоа е времето и вниманието кое го посветуваме на нашите најблиски. Филмските сцени од целото семејство собрано пред новогодишната елка или на празничната трпеза …

Повеќе »

Со масовно пошумување на 30.000 садници dm дрогерие маркт успешно ја заврши втората година од проектот „Пошумуваме заедно за позелено утре“

Со масовно пошумување на 30.000 садници на неодамна опожарениот предел во близина на опсерваторијата Кокино, компанијата dm дрогерие маркт успешно ја круниса втората година од еко-проектот „Пошумуваме заедно за позелено утре“. Во акцијата за пошумување која се одвиваше на 3 декември 2023 учество зедоа речиси 200 вработени од dm, волонтери, …

Повеќе »

Потрошувачите одбраа: Виталиа е најпознатиот бренд за здрава храна на домашниот пазар

    Во текот на јубилејната, 30-та година од своето постоење, Виталиа уште еднаш ја потврди позицијата како лидер на домашниот пазар. Последното истражување на Инсајдер ИД покажа дека и во 2023 година, Виталиа бил Најпознат бренд од сегментот Здрава храна и најпрепознатлив помеѓу силната конкуренција во оваа категорија. Истражувањето …

Повеќе »

НЛБ го подобри својот ЕСГ рејтинг

Дали некогаш сте се запрашале каква трага би оставиле зад себе ако вашиот свет денес престане да се врти? Во НЛБ Групацијата, каде наш фокус е создавање на подобар свет, ова прашање си го поставуваме секојдневно. Како една од клучните банкарски и финансиски институции во Југоисточна Европа, ние сме свесни …

Повеќе »

ДОБИЈ ПРАЗНИЧЕН БОНУС СО НОВАТА КАМПАЊА НА ШПАРКАСЕ БАНКА

Шпаркасе Банка со нова празнична кампања „Префрли плата и добиј празничен бонус од 3.000 денари“ која започна од 01.12.2023 г. и ќе трае до 31.01.2024 г. Рокот за трансфер на прва плата на сметка во Шпаркасе Банка е заклучно со 31.01.2024 година. Квалификувани за учество во кампањата се сите физички …

Повеќе »

ЕДНА ГОДИНА СТРАТЕШКО ПАРТНЕРСТВО НА „АЛКАЛОИД“ И СОС ДЕТСКО СЕЛО

„Децата се нашата иднина! Секое дете има право на топол дом, грижа и љубов! Секое дете е и наша грижа!“ – моќни пораки спрема заедницата и силни причини за синергија, кои во целост ги препознаваат и ги почитуваат обете организации.  Во годината кога брендот „Бекутан“ го слави својот 45-годишен јубилеј …

Повеќе »

ЕДС Инфо поинт: Просечната цена на струјата на HUPX берзата денеска изнесува 160,33 евра за мегават час, на МЕМО 120,48 евра за мегават час

Согласно податоците за движењето на цените на берзата HUPX во Унгарија за 1 декември просечната часовна цена на еден мегават час електрична енергија (baseload) изнесува 160,33 евра/mwh, додека на Македонската берза за електрична енергија цената е 120,48 евра/mwh Цената на електричната енергија во текот на дневните часови (9:00 – 15:00) …

Повеќе »