МАРКЕТИНГ

ВМРО-Народна партија против лажните вести за секретарот на бугарскиот клуб од Охрид

ВМРО-Народна партија јасно и недвосмислено се залага и бори против ширење на лажни вести. Во тој контекст, а во однос на одлуката на основното јавно обвинителство од Охрид дека нападот на секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ од Охрид не е извршен поради претходни нерасчистени криминални побуди туку се …

Повеќе »

Започнува традиционалниот 59-ти Мавровски меморијал

Маврово, 8 февруари 2023 (МИА) – На падините на Маврово денес и утре ќе се одржи традиционалниот 59-ти Мавровски Меморијал, кој воедно е и дел од ФИС Балкан купот. „Мавровски меморијал“ e најстариот скијачки куп на Балканот и еден од најстарите ски купови во Европа и светот, а оваа година …

Повеќе »

 Хуманитарна акција на Рамсторе и Меѓународниот Балкански Унивeрзитет

  Рамсторе во соработка со Меѓународниот Балкански Универзитет организира хуманитарна  акција   за помош на граѓаните погодени од силниот земјотрес кој ја зафати Р.Туркије со епицентар во Кахраманмараш, со поставување на кутии за донација во повеќе локации  како што се: ( Рамсторе маркетот во Рамстор Мол,Рамстор  Капитол Мол, Рамстор Сити Мол, Рамсторе …

Повеќе »

Нова книга поезија и награда за нашиот поет и доктор Александар Саша Трајковски

Излезе од печат новата збирка поезија “Балканско Хаику – Харакири” на македонскиот поет и лекар Александар С. Трајковски, во издание на Здружението за книжевен развој “Нов Вавилон” од Битола. Книгата е пишувана во стилот на јапонската поезија Хаику, но со Балкански шмек, опишувајќи го менталитетот што секојдневно не’ опкружува, со …

Повеќе »

Јавната локална библиотека ,,Илинден” од Делчево со промена во начинот на издавање книги

Јавната локална библиотека „Илинден“ од Делчево започна со нов начин на издавање на книги. Како што информираше директорката на установата Биљана Петровска, од денеска бараните наслови ќе можат да се подигнат од посебно изработениот пулт за таа намена. -Сакаме да ги информираме читателите дека од денеска нема да можат како …

Повеќе »

Две бронзи за македонските каратисти на ЕП во Кипар

На Европското првенство за кадети, јуниори и помлади сеноири У21, викендот во Ларнака, Кипар, македонските каратисти освоија два бронзени медала. Во дисциплината У21 кумите -84 и +84 Витомир Трајковски и Стефан Стојановиќ, с еискачија на подиумот. – Трајковски во првото коло го победи претставникот од Италија, Фиоре Матео со 2:1, …

Повеќе »

Кучето кое наследи 400 милиони долари си доби и документарец

Најновиот документарен серијал на Нетфликс предизвика доста реакции, најмногу поради бизарната приказна… „Милионите на Гинтер“ раскажува за кучето кое наследи 400 милиони долари од својот сопственик. Описот вели: „Кучето со наследство не е најчудниот дел од оваа приказна. Ексцентричниот сопственик на Гинтер исто така живееше луксузен живот – со постојана …

Повеќе »

Фросина Ѓоргиева добитник на награда на светскиот натпревар „Постер на мирот“

Фросина Ѓоргиева е добитник на „Merit“ наградата на светскиот натпревар „Постер на мирот“, организиран и спонзориран од Меѓународната Федерација на Лајонс клубови (LCI). Како што информираат од Лајонс Дистрикт 132, на 35. натпревар, постерот на Ѓоргиева е избран меѓу 120-те најдобри постери во конкуренција на цртежи од околу 600.000 дечиња …

Повеќе »

Македонски стрипови изложени во Лесковац

Во Културниот центар во српскиот град Лесковац синоќа беше отворена изложбата „CAN for Balkans“, како дел од истоимениот меѓународен проект во чија имплементација е вклучен и Стрип центарот на Македонија со седиште во Велес. Станува збор за мултимедијална, групна изложба, која е меѓу досега најобемните во регионот, посветена на историскиот …

Повеќе »

Делегација од БДС во Сараево на свечена академија по повод 110 години од основањето на хуманитарната организација „Мерхамет“

Претседателот на Бошњачкиот демократски сојуз (БДС) Мунир Колашинац и претседателот на Бошњачкиот национален совет (БНС) во Северна Македонија Џеват Хот во Сараево присуствуваа на свечана академија по повод големиот јубилеј – 110 години од основањето на хуманитарната организација „Мерхамет“. На свеченоста присуствуваа бројни истакнати личности од политичкиот, културниот и општествениот …

Повеќе »