МАРКЕТИНГ

Костадиновска-Стојчевска од Давос: Ќе иницирам формирање Оддел за „Баукултур” во рамките на Министерството за култура

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, на втората Конференција на министри за култура „Алијанса Баукултур”, истакна дека за неа „Баукултур” е неопходност, а споделените искуства и заедничката акција се вистинскиот пат до добрите решенија. – Во „Баукултур” гледам силен мотив да иницирам формирање на Оддел за Баукултур во рамките на Министерството …

Повеќе »

Промоција на сликовницата „Танцот на шарените шамичиња“

Во книжарницата „Литература.мк суперстор“ во „Скопје сити мол“ денеска ќе се одржи промоција на новата сликовница „Танцот на шарените шамичиња“ од писателот Александар Прокопиев. Сликовницата, која е во издание на „Либи“, импринт на „Арс Ламина – публикации“, е дел од новата едиција „Љубов на прв збор“. Илустрациите се на Сања …

Повеќе »

Бронзен медал за Витомир Трајковски во Светската карате лига

Македонскиот каратист и член на клубот Макпетрол, Витомир Трајковски, освои бронзениот медал на Карате 1 Серија А во Атина. Трајковски во борбата за третото место го совлада Црногорецот Никола Маловиќ со 5:0. Ова е 45-ти медал за Макпетрол од досегашните повеќегодишни учества на Светската карате лига, а прво одличје оваа …

Повеќе »

Ексклузивна регионална премиера на „Убијците на мојот татко 6“ на 15 јануари само на mPLAY TV

  Популарната крими – трилер серија „Убијците на мојот татко“ се враќа со шеста сезона, a корисниците на МТЕЛ ќе имаат ексклузивна можност од 15 јануари да уживаат во регионалната премиера, еден месец пред останатата публика, преку мобилната апликација mPLAY TV. Во новата сезона креаторите на оваа веќе култна серија, …

Повеќе »

Потпишување Правилник за функционална проценка на децата и младите со попреченост

Во Владата денеска ќе биде потпишан Правилник за функционална проценка на децата и младите со попреченост. Правилникот ќе го потпишат министерите за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска, за здравство, Беким Сали и за образование и наука, Јетон Шаќири, во присуство на претставничката на УНИЦЕФ во државава Патриција Ди Џовани. …

Повеќе »

Пакомак постави нови вендинг машини!

    Со цел поддршка и поттикнување на граѓаните во селекцијата на амбалажниот отпад Друштвото за постапување со амбалажен отпад Пакомак деновиве постави девет нови софистицирани вендинг машини во Веро Супермаркетите. Станува збор за дел од нова инвестиција која ќе вклучува вкупно 30 повратни вендинг машини за амбалажен отпад. Останатите …

Повеќе »

Спортскиот клуб Бенфика под истрага за местење натпревари

Португалскиот фудбалски гигант Бенфика е под истрага за наводно местење натпревари во периодот од 2016 до 2020 година, јавија локалните медиуми. Португалската полиција почна истрага откако во јавноста излегоа информации по хакерски напади на бројни клупски фајлови. Под истрага се сите луѓе кои во тој период биле дел од раководството, …

Повеќе »

Нема платени реклами за претседавањето со ОБСЕ, станува збор за стручна поддршка, изјави Османи

Нема никакви платени реклами за претседавањето на земјава со ОБСЕ, но бидејќи овој историски момент е од особено значење за нашата држава ги замоливме телевизиите кои можат бесплатно да ги емитуваат, порача министерот Бујар Османи на денешната прес-конференција, додавајќи дека рекламни кампањи не треба да се сфаќаат како презентација на …

Повеќе »

ВМРО-НП против иницијативата за увоз на отпад како алтернативно гориво

ВМРО-Народна партија остро се спротивставува на иницијативата предложена од Стопанската комора за увоз на отпад за согорување како алтернативно гориво. Сметаме дека индустријата доби доволно субвенции за овие години и во време на ковид кризата и војната во Украина и дека нема потреба од повторно менување на законот од 2020 …

Повеќе »

Велика Британија најави забрана за пластичниот прибор за јадење

Употребата на пластични прибори за јадење за еднократна употреба ќе биде забранета во Велика Британија, за да се намали загадувањето на животната средина, објави „Гардијан“. Британската министерка за животна средина, Тереза ​​Кофи најави забрана за употреба на предмети за еднократна употреба врз основа на извештаите од минатиот месец. Се вели …

Повеќе »